ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորել է բանաստեղծ Ռազմիկ Դավոյանին` ծննդյան 80-ամյակի առթիվ
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր հեռախոսազրույց է ունեցել բանաստեղծ, հրապարակախոս Ռազմիկ Դավոյանի հետ, շնորհավորել և բարեմաղթանքներ հղել նրան ծննդյան 80-ամյակի առթիվ: Նախագահ Սարգսյանը նաև շնորհավորական ուղերձ է հղել անվանի մտավորականին, որտեղ մասնավորապես ասված է.
«Հարգելի՛ պարոն Դավոյան, ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ ծննդյան 80-ամյակի առթիվ:
Դուք այն երջանիկ գրողներից եք, ով կենդանության օրոք լիուլի զգացել ու վայելում է իր նկատմամբ բազմահազար ընթերցողների սերն ու գնահատանքը, ում ճանաչում և հաճույքով ընթերցում են նաև Հայաստանի սահմաններից դուրս` շնորհիվ աշխարհի տարբեր լեզուներով թարգմանված ստեղծագործությունների:
Ձեր հավատարիմ ընթերցողներն ենք նաև ես և իմ ընտանիքը:
Անկեղծորեն ուրախ եմ, որ  Հայրենիքին մատուցած Ձեր ծառայությունները գնահատվել են նաև պետականորեն` ինչպես Խորհրդային տարիներին, այնպես էլ Հայաստանի անկախության ժամանակաշրջանում:
Լինելով ժամանակակից հայ պոեզիայի ամենաակնառու դեմքերից և հայ գրականության կենդանի լեգենդներից մեկը` դուք կամրջում եք երկու դարաշրջան, կրում Ձեր մեջ ժամանակի հիշողությունները, տագնապներն ու հույսերը, հիասթափություններն ու հուսավառությունները, մաքառումները, երազանքները, երբեմն էլ` իրականության դառնությունը:
Դժվար է գերագնահատել Ձեր ստեղծագործությունների ազդեցության ուժը, որ ուղղակիորեն բխում է «կենսական էներգիայի փոխանցման» Ձեր կենսափիլիսոփայությունից:
Առանձին գնահատանքի է արժանի Հայաստանի անկախացումից հետո Ձեր անսահման նվիրվածությունը Հայոց բանակին. «Ներքին համոզմունք ունեմ, որ պետք եմ սահմանին կանգնած տղաներին»,- մի առիթով ասել եք Դուք, և ես շատ առիթներ եմ ունեցել տեսնելու Ձեզ մեր զինվորների կողքին` մտավորականի Ձեր ազնիվ ու շիտակ կեցվածքով:
Կրկին շնորհավորում եմ Ձեզ նշանակալի հոբելյանի առթիվ, մաղթում քաջառողջություն, արևշատություն, անսպառ եռանդ և ստեղծագործական նորանոր նվաճումներ»:

Третий президент Армении Серж Саргсян поздравил поэта Размика Давояна
Третий Президент РА Серж Саргсян сегодня имел телефонный разговор с поэтом, публицистом Размиком Давояном, поздравил и высказал ему добрые пожелания по случаю 80-летия. Президент Саргсян также направил поздравительное послание знаменитому интеллигенту, в котором, в частности, говорится:
"Уважаемый господин Давоян!
Сердечно поздравляю Вас с 80-летием!
Вы принадлежите к числу тех счастливых писателей, кто при жизни в полной мере почувствовал и наслаждается любовью и признанием многих тысяч своих читателей, чьи произведения знают и с удовольствием читают также за границами Армении, благодаря переводам на разные языки мира.
Вашими преданными читателями являемся также я и моя семья.
Я искренне рад, что Ваши заслуги перед Родиной оценены и на государственном уровне, как в Советские годы, так и в период независимости Армении.
Являясь одной из самых выдающихся личностей армянской поэзии и одной из живых легенд армянской литературы, Вы связываете мостом две эпохи, несёте в себе воспоминания времени, тревоги и надежды, разочарования и обретение веры, борьбу, мечты, а подчас, горечь действительности.
Трудно оценить силу влияния Ваших произведений, которая напрямую следует из Вашей жизненной философии "передачи жизненной энергии".
Особого признания и высокой оценки достойна Ваша безграничная преданность армянской армии после обретения Арменией независимости. "У меня есть внутреннее убеждение, что я нужен стоящим на границе парням", - как-то сказали Вы, и у меня было много поводов видеть Вас рядом с нашими солдатами - Ваш честный и правдивый облик интеллигентного человека.
Вновь поздравляю Вас в этим значительным юбилеем, желаю крепкого здоровья, благополучия, неистощимой энергии и всё новых творческих достижений".