Արցախի նախագահը ՊԲ սպաների բնակարանային ապահովության հարցերի շուրջ խորհրդակցություն է հրավիրել
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հուլիսի 3-ին հրավիրել է ընդլայնված խորհրդակցություն՝ նվիրված Պաշտպանության բանակի հերթացուցակում պահեստազորի և ծառայության մեջ գտնվող սպաների բնակարանային ապահովության հարցերին:
Սպաների ընտանիքների թվաքանակի, նրանց՝ ըստ շրջանների բաշխվածության և նախատեսվող ֆինանսական ծախսերի մասին համախատասխան զեկույցներով հանդես են եկել ԱՀ պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը և ԱՀ պաշտպանության նախարար Ջալալ Հարությունյանը:
Հանրապետության նախագահը նշել է, որ խնդրի հրատապ լուծումը գտնվում է ինչպես Արցախի, այնպես էլ Հայաստանի իշխանությունների ուշադրության կենտրոնում, և համատեղ ջանքերով մինչև 2023թ. վերջը ծրագիրն ամբողջությամբ պետք է կյանքի կոչել: Այս համատեքստում երկրի ղեկավարը նիստին ներկա շահագրգիռ մարմինների և գերատեսչությունների ղեկավարներին տվել է հանձնարարականներ՝ մինչև տարեվերջ սկսելու բնակարանաշինական աշխատանքները: Արայիկ Հարությունյանն ընդգծել է, որ անհրաժեշտ է մշակել համապատասխան մեխանիզմներ՝ այս գործընթացում վարչարարության նվազեցման և այդ ուղղությամբ առկա խնդրահարույց հարցերի օպերատիվ լուծման նպատակով:
Խորհրդակցությանը մասնակցում էին նաև ԱՀ քաղաքաշինության նախարար Արամ Սարգսյանը, աշխատանքի, սոցիալական և բնակարանային հարցերի նախարար Սամվել Ավանեսյանը, պաշտոնատար այլ անձինք:

Artsakh President Convoked a Consultation on the Defense Army Officers' Housing Issues
On 3 July Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan convoked an extended consultation dedicated to the housing issues of the Defense Army's retired officers and those on service being on the waiting list.
Artsakh Republic State Minister Grigory Martirosyan and Defense Minister Jalal Harutyunyan delivered corresponding reports on the number of families of officers, their distribution by regions and the required financial expenses.
The Republic's President stated that the urgent solution of the issue is at the spotlight of both Artsakh and Armenian authorities, and with joint efforts the project must be fully realized by the end of 2023. Within this context, the Head of the State gave instructions to the heads of concerned bodies and institutions present at the meeting on starting the house construction activities by the end of the year.
Arayik Harutyunyan underlined that relevant mechanisms should be elaborated for reducing administration in this process and operative solution of the problematic issues in this regard.
Minister of Urban Development Aram Sargsyan, Minister of Labor, Social and Housing Issues Samvel Avanesyan and other officials partook in the consultation.