Կխստացվեն միջոցները. Արայիկ Հարությունյանը պարետատան նիստին նոր հանձնարարականներ է տվել
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ հուլիսի 6-ին տեղի է ունեցել պարետատան հերթական նիստը:
Հանրապետությունում նոր կորոնավիրուսի տարածման կանխարգելման գործընթացի շրջանակներում վերջին մեկ ամսվա ընթացքում կատարած աշխատանքների համառոտ նկարագիրը ներկայացրել է պարետ, պետական նախարար Գրիգորի Մարտիրոսյանը: Նախագահը լսել է նաև առողջապահության նախարարի պաշտոնակատար Արայիկ Բաղրյանի զեկույցը, որն ընդգրկում էր կորոնավիրուսային հիվանդացության միջազգային, հայաստանյան ու արցախյան վիճակագրությունն ու առողջապահության նախարարության կողմից իրականացվող աշխատանքերի ամփոփ նկարագիրը: Արայիկ Բաղրյանը մանրամասներ է ներկայացրել Ստեփանակերտում և շրջաններում նոր օջախների առաջացման պատճառների ու հետևանքների վերաբերյալ, կարևորել պոլիմերազային շղթայական լաբորատորիայի աշխատանքը:
Հանրապետության նախագահն անդրադարձել է բուժհաստատություններում արձանագրված համավարակի վերջին դեպքերին՝ պատասխանատուներից պահանջելով դիմել խիստ միջոցների՝ դրանք հետագայում բացառելու կամ հնարավորինս նվազեցնելու նպատակով: Արայիկ Հարությունյանը հանձնարարել է առավելագույն խստություն ցուցաբերել առաջին հերթին պետական համակարգում ընդգրկված բոլոր աշխատողների և տնտեսվարողների նկատմամբ, ովքեր պատշաճ չեն կատարում պարետի համապատասխան որոշումներն ու ցուցումները:

В Арцахе карантинные меры будут ужесточены
6 июля под председательством президента Республики Арцах Араик Арутюняна прошло очередное заседание комендатуры.
Комендант, госминистр Григорий Мартиросян представил краткую справку о работах, проведенных за последний месяц в рамках процесса предотвращения распространения нового коронавируса. Президент выслушал также доклад исполняющего обязанности министра здравоохранения Араика Багиряна, в котором содержалась информация о статистике заболеваемости коронавирусом зарубежом, в Армении и Арцахе, а также о работах, проводимых министерством здравоохранения. Араик Багирян представил подробности о причинах и последствиях возникновения новых очагов инфекции в Степанакерте и районах, отметив при этом важность работы лаборатории полимеразной цепной реакции.
Президент республики коснулся последних случаев, зарегистрированных в медучреждениях республики, потребовав от ответственных лиц ввести строгие карантинные меры с целью исключения или снижения риска заражения. Араик Арутюнян дал распоряжение ужесточить меры, в первую очередь, в отношении всех сотрудников государственной системы и хозяйственников, которые не выполняют надлежащим образом соответствующие решения и рекомендации коменданта.