2020թ. հունվարին Ժնևի հանդիպումը համապարփակեցնում էր մեր աշխատանքները. Զոհրաբ Մնացականյան
2020թ. հունվարին Ժնևի հանդիպումը համապարփակեցնում էր մեր աշխատանքները: Այս մասին Արցախի հեռուստաընկերությանը տված հարցազրույցում նշել է Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը, փոխանցում է news.am-ը:
«Անցած երկու տարիների ընթացքում մենք բավական դինամիկ գործընթացների մեջ ենք եղել խաղաղ կարգավորման առումով՝ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո և իրենց միջնորդությամբ աշխատելու ադրբեջանական կողմի հետ խաղաղ կարգավորման ամբողջ ծավալի, փաթեթի շուրջ, բազմաթիվ հարցերի շուրջ, որոնք վերաբերում են  մեզ համար կարևորագույն  և առաջնային խնդիրներին, որոնք բխում են համապարփակ, կայուն, տևական անվտանգության համակարգի և ամենակարևորը՝ նաև Արցախի կարգավիճակի հարցերից։
Եվ վերջապես, երրորդ կարևոր, շատ էական ուղղությունը․ Արցախի ընտրված իշխանությունների և Արցախի ժողովրդի ավելի անմիջական մասնակցությունն է խաղաղ գործընթացին։ Ընդ որում, շատ էական է պահպանել և ամրապնդել խաղաղ կարգավորման հանդեպ սեփականության զգացումն Արցախի մոտ այն առումով, որ, ի վերջո, հարցը վերաբերում է Արցախին, Արցախի ժողովրդին, և կարգավորումը վերաբերում է առաջին հերթին նրանց։
Այս բոլոր երեք ուղղություններով ունեցել ենք բավական ակտիվ աշխատանք համանախագահների և ադրբեջանական կողմի հետ։ Վերջին մեր հանդիպումը կայացավ  2020թ. հունվարին Ժնևում և այդ հանդիպումը համապարփակեցնում էր մեր աշխատանքներն այս շրջանում և նախանշում մեր հաջորդ քայլերը, որոնք ինչ-որ չափով վնասվեցին այս համավարակի պատճառով։ Սակայն մեր մշտական կապը համանախագահների հետ մնում է անխափան, և մյուս կողմից մենք կարողացանք անցկացնել երկու տեսակոնֆերանս և՛ համանախագահների, և՛ Ադրբեջանի արտգործնախարարի հետ, որը շատ էական էր այն առումով, որ կապը պահպանվում է: Մենք մշտապես մնում ենք կապի մեջ և աշխատում ենք բոլոր այն հարցերի շուրջ, որոնց հիմա հնարավոր է անդրադառնալ»,-ասաց նախարարը:
Դիտարկմանը, որ վերջերս Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարը հայտարարել է, որ հանդարտ ժամանակն օգտագործել են առաջնագծում դիրքերն ամրապնդելու համար, և հիմա պատրաստ են, Մնացականյանն ասաց. «Սա արտահայտում է հռետորաբանությունը, և մենք անդրադարձել ենք այս հարցին։ Հայկական կողմերը, Արցախն առավել քան վճռական է պաշտպանելու իր անվտանգությունը, իր կյանքի իրավունքը, իր ազատությունը։ Հայաստանը եղել և մնում է Արցախի անվտանգության և ազատության միակ երաշխավորողը։ Ե՛վ Հայաստանը, և՛ Արցախը բավարար ներուժ ունեն՝ պաշտպանելու, պաշտպանվելու, և սպառնալիքների լեզուն խստորեն մերժված է հայկական կողմերի կողմից։
Հայկական կողմերը նույնպես պատրաստ են և ամբողջ ներուժով իրենց աշխատանքները իրականացնում են պաշտպանությունը ամրապնդելու առումով: Սա շարունակական ու մշտական գործընթաց է: Մեկ ձեռքով կրակել, մյուս ձեռքով բանակցել. նման բանաձևն արդյունավետ և ընդունելի չէ և մերժվում է»:
Հարցին, թե արդյոք չեն փոխվել Երևանի պլանները՝ Ստեփանակերտի ուղղակի մասնակցությունը վերականգնելու առումով, ՀՀ ԱԳ նախարարը պատասխանեց. «Սա մեզ համար շատ կարևոր սկզբունքային հարց է, և ամենից բացի դա պրակտիկ հարց է։ Եթե մենք իրապես կենտրոնանում ենք արդյունավետ բանակցային խաղաղ գործընթացի վրա, ուղղակի արդյունավետությունն ապահովելու առումով այս գործառույթի իրականացումը,
Արցախի մասնակցությունը գործընթացին պրակտիվ խնդիր է։ Սա որևէ կերպ չի նվազեցնում Հայաստանի պատասխանատվությունը և պարտավորություններն այս գործընթացում, բայց ամրագրում է շատ ավելի հստակ արդյունավետություն՝ խաղաղ գործընթացում ռեալ առաջընթաց ապահովելու համար»:

Armenia FM: January 2020 Meeting in Geneva Was Complementing our Work
The January 2020meeting in Geneva was complementing our work. Armenia"s Foreign Minister Zohrab Mnatsakanyan stated this in an interview with Artsakh (Nagorno-Karabakh) TV.
"Over the past two years, we have been in quite dynamic processes in terms of a peaceful settlement, to work under the auspices of the [OSCE] Minsk Group Co-Chairs and through their mediation, the whole volume, the package of the peace settlement with the Azerbaijani side, on many issues related to the most important and priority issues for us, which stem from the comprehensive, stable, lasting security system and, most importantly, the status of Artsakh, too, news.am reports.
And finally, the third important, very important direction: The more direct participation of the elected authorities of Artsakh and the people of Artsakh in the peace process. At the same time, it is very important to maintain and strengthen the sense of ownership in Artsakh toward the peaceful settlement in the sense that, in the end, the issue concerns Artsakh, the people of Artsakh, and the settlement first of all concerns them.
In all three directions, we have had quite active work with the Co-Chairs and the Azerbaijani side. Our last meeting took place in January 2020 in Geneva, and this meeting was complementing our work in this period and was outlining our next steps, which were to some extent were undermined by this pandemic. However, our constant contact with the Co-Chairs remains uninterrupted, and on the other hand, we were able to hold two videoconferences with both the Co-Chairs and the Foreign Minister of Azerbaijan, and it was very important in that the contact is maintained. We are always in touch, and we work on all the issues that can be addressed now," said the FM of Armenia.
To the remark that recently the Minister of Defense of Azerbaijan stated that they used the time of calm to strengthen their positions on the frontline and are now ready, Mnatsakanyan said: "This reflects the rhetoric, and we have addressed this issue. The Armenian side, Artsakh is more than determined to protect its security, its right to life, its freedom. Armenia has been and remains the only guarantor of Artsakh"s security and freedom. Both Armenia and Artsakh have enough potential to defend, defend themselves, and the "language" of threats is strongly rejected by the Armenian parties [to the conflict].
The Armenian parties are also ready and are doing their best to strengthen the defense; this is an ongoing and permanent process. "Shooting with one hand, negotiating with the other;" such a formula is ineffective and unacceptable and is rejected."
Asked whether Yerevan"s plans to restore Stepanakert"s direct participation in the negotiation process have changed, the FM answered: "This is a very important, principled issue for us, and above all, it is a practical issue if we are really focused on an effective peace process, the implementation of this function in terms of ensuring direct efficiency,
Artsakh"s participation in the process is a practical issue. This in no way diminishes Armenia"s responsibility and obligations in this process, but it ensures much clearer effectiveness in ensuring real progress in the peace process."