Արցախում առողջապահության ոլորտում անվճար առաջին ծրագրերը կյանքի են կոչվում
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հուլիսի 7-ին հրավիրել է խորհրդակցություն՝ առողջապահության նախարարի և նախագահի՝ առողջապահության ու սոցիալական հարցերով խորհրդականների մասնակցությամբ:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ անվճար առողջապահություն ունենալու իր նախընտրական խոստման համաձայն՝ կյանքի են կոչվում առաջին լոկալ ծրագրերը: Նախագահի հանձնարարականով՝ առողջապահության նախարարություն դիմած անպտղություն ունեցող ավելի քան 100 զույգերի բուժման ծախսերը ամբողջությամբ կիրականացվեն պետական ֆինանսավորմամբ՝ փուլ առ փուլ:
Առողջապահական հաջորդ ծրագրի շահառուները, ըստ նախագահ Հարությունյանի, կլինեն Արցախյան ազատամարտի և Հայրենական մեծ պատերազմի բոլոր մասնակիցները: Այն հնարավորություն կտա սոցիալական այդ խմբերի ներկայացուցիչներին սրտանոթային հիվանդություն ունենալու դեպքում Արցախի և Հայաստանի բուժհաստատություններում անվճար օգտվել բուժման բոլոր տեսակի ծառայություններից՝ ներառյալ սրտի բաց և փակ վիրահատությունները: Նախագահը նշել է նաև, որ հաջորդ տարվանից առողջապահական ամբողջ համակարգը կդառնա անվճար, և բոլորը հնարավորություն կունենան օգտվել նշված ծրագրերից:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Ստեփանակերտի մոր և մանկան առողջության պահպանման նոր կենտրոնի վերազինման աշխատանքներին: Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ մինչև տարեվերջ պետական ու բարեգործական միջոցներով ձեռք կբերվեն բոլոր անհրաժեշտ սարքավորումները, և հանձնարարել է ոլորտի պատասխանատուներին գործնական քայլեր իրականացնել այդ ուղղությամբ:

Первые бесплатные программы в сфере здравоохранения в Арцахе становятся доступными
7 июля президент Республики Арцах Араик Арутюнян провел совещание с участием министра здравоохранения и советниками президента по здравоохранительным и социальным вопросам.
Глава государства отметил, что, согласно его предвыборному обещанию о внедрении системы бесплатного здравоохранения, становятся доступными первые локальные программы. По поручению президента, расходы по лечению более 100 пар, обратившихся с проблемой бесплодия в министерство здравоохранения республики, будут поэтапно осуществлены за счет государственного финансирования.
Бенефициарии другой программы в сфере здравоохранения, по словам президента, станут все участники Арцахской освободительной борьбы и Великой Отечественной войны. Она позволит представителям этих социальных групп бесплатно воспользоваться всеми видами услуг в медучреждениях Арцаха и Армении по лечению сердечно-сосудистых заболеваний, включая открытые и закрытые операции на сердце. Президент отметил также, что со следующего года здравоохранение республики станет бесплатным, и все получат возможность воспользоваться этими программами.
В ходе обсуждений были затронуты также работы по переоснащению нового центра охраны здоровья матери и ребенка Степанакерта. Араик Арутюнян отметил, что до конца года на государственные и благотворительные средства будет приобретено необходимое оборудование, и поручил ответственным лицам сферы предпринять практические шаги в этом направлении.