Արցախում առողջապահության ոլորտում անվճար առաջին ծրագրերը կյանքի են կոչվում
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը հուլիսի 7-ին հրավիրել է խորհրդակցություն՝ առողջապահության նախարարի և նախագահի՝ առողջապահության ու սոցիալական հարցերով խորհրդականների մասնակցությամբ:
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ անվճար առողջապահություն ունենալու իր նախընտրական խոստման համաձայն՝ կյանքի են կոչվում առաջին լոկալ ծրագրերը: Նախագահի հանձնարարականով՝ առողջապահության նախարարություն դիմած անպտղություն ունեցող ավելի քան 100 զույգերի բուժման ծախսերը ամբողջությամբ կիրականացվեն պետական ֆինանսավորմամբ՝ փուլ առ փուլ:
Առողջապահական հաջորդ ծրագրի շահառուները, ըստ նախագահ Հարությունյանի, կլինեն Արցախյան ազատամարտի և Հայրենական մեծ պատերազմի բոլոր մասնակիցները: Այն հնարավորություն կտա սոցիալական այդ խմբերի ներկայացուցիչներին սրտանոթային հիվանդություն ունենալու դեպքում Արցախի և Հայաստանի բուժհաստատություններում անվճար օգտվել բուժման բոլոր տեսակի ծառայություններից՝ ներառյալ սրտի բաց և փակ վիրահատությունները: Նախագահը նշել է նաև, որ հաջորդ տարվանից առողջապահական ամբողջ համակարգը կդառնա անվճար, և բոլորը հնարավորություն կունենան օգտվել նշված ծրագրերից:
Քննարկման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև Ստեփանակերտի մոր և մանկան առողջության պահպանման նոր կենտրոնի վերազինման աշխատանքներին: Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ մինչև տարեվերջ պետական ու բարեգործական միջոցներով ձեռք կբերվեն բոլոր անհրաժեշտ սարքավորումները, և հանձնարարել է ոլորտի պատասխանատուներին գործնական քայլեր իրականացնել այդ ուղղությամբ:

First Free Programs in the Healthcare Sphere are Being Brought to Life in Artsakh
On 7 July Artsakh Republic President Arayik Harutyunyan convened a consultation with the participation of healthcare minister and advisors to the President on healthcare and social issues.
The Head of the State noted that in conformity with his pre-election promise to have a free healthcare, the first local programs are being brought to life. On the President's instruction, the medical expenses of more than 100 infertile couples who applied to the Ministry of Healthcare will be fully funded by the state, step by step.
According to President Harutyunyan, beneficiaries of the next healthcare program will be all the participants of the Artsakh Liberation Struggle and the Great Patriotic War. It will enable the representatives of these social groups, in case of having a cardiovascular disease, to use all types of treatment services, including open and closed heart surgeries, free of charge in Artsakh and Armenia medical institutions. The President also noted that starting from the following year the entire healthcare system will be free of charge and anyone will have an opportunity to take advantage of these programs.
The re-equipment activities of the new Mother and Child Health Center of Stepanakert were also touched upon at the discussions. Arayik Harutyunyan noted that by the end of the year the necessary equipment will be purchased with state and charitable means, and instructed the officials of the sphere to take practical steps in that direction.