Կարանտինային միջոցառումների պատճառով բողոքի մասնակիցները փորձել են ներխուժել Սերբիայի խորհրդարան
Բելգրադում հազարավոր մարդիկ փորձել են լույս հուլիսի 8-ի գիշերը թափանցել Սերբիայի խորհրդարանի շենք՝ բողոքելով կորոնավիրուսի պատճառով պարետային ժամ հայտարարելու իշխանությունների պլանի դեմ, հայտնում է АР գործակալությունը:
Մի քանի ցուցարարի հաջողվել է ներխուժել խորհրդարանի շենք, սակայն հատուկ ջոկատայինները նրանց դուրս են բերել: Հաղորդվում է որ բախումներ են տեղի ունեցել նաև հանրային հեռուստատեսության շենքի մոտ:
Բողոքի ակցիան ուղեկցվել է ոստիկանության հետ բախումներով: Հրկիզվել են ոստիկանական մեքենաներ, ցուցարարները ոստիկանների ուղղությամբ նետել են քարեր, շշեր և ձվեր: Ոստիկանությունը կիրառել է արցունքաբեր գազ, իսկ առանձին դեպքերում նաև մահակներ:

Протестовавшие против карантинных мер попытались взять штурмом парламент Сербии
В Белграде тысячи людей пытались в ночь на 8 июля штурмовать здание парламента Сербии, протестуя против планов ввести комендантский час из-за коронавируса, сообщает Интерфакс со ссылкой на АР. Протесты сопровождались столкновениями с полицией, полиция применила слезоточивый газ и в отдельных случаях - дубинки.
Нескольким протестующим удалось ненадолго ворваться в парламент, но их оттуда вытеснил спецназ.
Противники возвращения карантинных мер забрасывали полицию камнями, бутылками и яйцами и кричали "В отставку!" В потасовках с полицейскими участвовали, по данным АР, сторонники ультраправых движений.
Еще одна группа протестующих пришла к зданию государственного телевидения, которое оппозиция обвиняет в проправительственной позиции. Там также произошли стычки с полицейскими.