Կարանտինային միջոցառումների պատճառով բողոքի մասնակիցները փորձել են ներխուժել Սերբիայի խորհրդարան
Բելգրադում հազարավոր մարդիկ փորձել են լույս հուլիսի 8-ի գիշերը թափանցել Սերբիայի խորհրդարանի շենք՝ բողոքելով կորոնավիրուսի պատճառով պարետային ժամ հայտարարելու իշխանությունների պլանի դեմ, հայտնում է АР գործակալությունը:
Մի քանի ցուցարարի հաջողվել է ներխուժել խորհրդարանի շենք, սակայն հատուկ ջոկատայինները նրանց դուրս են բերել: Հաղորդվում է որ բախումներ են տեղի ունեցել նաև հանրային հեռուստատեսության շենքի մոտ:
Բողոքի ակցիան ուղեկցվել է ոստիկանության հետ բախումներով: Հրկիզվել են ոստիկանական մեքենաներ, ցուցարարները ոստիկանների ուղղությամբ նետել են քարեր, շշեր և ձվեր: Ոստիկանությունը կիրառել է արցունքաբեր գազ, իսկ առանձին դեպքերում նաև մահակներ:

AP /Marko Drobnjakovic
Thousands of protesters fought running battles with police and tried to storm the parliament building in Belgrade on Tuesday after the Serbian president announced that a coronavirus lockdown will be reintroduced in the Balkan country, AP reports.
Police fired several rounds of tear gas at the protesters, some chanting “Resignation! Resignation!” as they gathered in front of the downtown parliament building in the Serbian capital. Some of the protesters briefly managed to enter the parliament by force, but were pushed back by riot police.
The protesters responded by hurling flares, stones, bottles and eggs at the police. Several clashes erupted between some of the most extremist rioters apparently belonging to far-right groups and the baton-wielding police.
Protesters also clashed with police in front of the state TV building. The broadcaster is accused by the opposition of having a pro-government bias.