Հունաստանի խորհրդարանը վավերացրել է ՀՀ-ԵՄ համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագիրը
Հունաստանի խորհրդարանը ձայների ճնշող մեծամասնությամբ վավերացրել է Հայաստանի Հանրապետության և ԵՄ միջև համափարփակ և ընդլայնված գործընկերային համագործակցության համաձայնագիրը: «Արմենպրես»-ին այս մասին հայտնեցին Հունաստանում ՀՀ դեսպանությունից։«Նիստը նախագահել է Հունաստանի խորհրդարանի նախագահի տեղակալ Աթանասիոս Բուրասը ՝ «Նոր ժողովրդավարություն» կուսակցությունից: Համաձայնագիրը խորհրդարան էր մտել ս.թ. հունիսի 24-ին:
Ս.թ. հուլիսի 1-ին Հունաստանի Խորհրդարանի արտաքին գործերի և ազգային պաշտպանության մշտական հանձնաժողովում, վավերացմանը նախորդել էր համաձայնագրի վերաբերյալ քննարկումներն ու լսումները, որի հիմնական բանախոսներն էին` իշխող «Նոր ժողովրդավարություն» կուսակցության պատգամավոր Աթանասիոս Կավվադասը և հիմնական ընդդիմադիր «ՍԻՐԻԶԱ» կուսակցության պատգամավոր Աթանասիոս /Նասոս/ Եվֆիմիու Աթանասիոսը:
Հանձայնագրին կողմ են արտահայտվել իշխող «Նոր ժողովրդավարություն», հիմնական ընդդիմադիր «ՍԻՐԻԶԱ », «Փոփոխության Շարժում» /Կինիմա Ալաղիս/, «Հունական լուծում» /Էլլինիկի Լիսի/ և «Մերա 25 » կուսակցությունները: Դեմ է արտահայտվել Հուանստանի Կոմունիստական կուսակցությունը»,- ասված է դեսպանության հաղորդագրության մեջ:

Парламент Греции ратифицировал Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве Армения-ЕС
Парламент Греции подавляющим большинством голосов ратифицировал Соглашение о всеобъемлющем и расширенном партнерстве между Республикой Армения и ЕС. Об этом "Арменпресс" сообщили в посольстве Армении в Греции. "Заседание вел заместитель председателя парламента Греции Атанасиос Бурас от партии "Новая демократия". Соглашение было в парламенте 24 июня сего года.
1 июля в постоянной комиссии парламента Греции по иностранным делам и национальной обороне, прошли обсуждения и слушания по ратификации соглашению, основными докладчиками на которых были депутат от правящей партии "Новая демократия" Атанасиос Каввадас и депутат от основной оппозиционной партии "СИРИЗА" Атанасиос (Насос) Евфимиу Атанасиос.
За резолюцию высказались правящая партия "Новая демократия", основная оппозиционная партия "СИРИЗА", партия "Движение перемен" (Кинима Алагис), партия "Греческое решение" (Эллиники Лиси) и партия "Мера 25". Против высказалась Коммунистическая партия Греции", - говорится в сообщении посольства.