Արմեն Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր աշխատանքային այցով ժամանել է Արցախ: Ստեփանակերտում տեղի է ունեցել Հայաստանի նախագահի հանդիպումը Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ:
Նախագահ Սարգսյանը ևս մեկ անգամ շնորհավորել և հաջողություններ է մաղթել Արայիկ Հարությունյանին՝ վստահություն հայտնելով, որ նա իր փորձով ու գիտելիքներով հաջողությամբ կշարունակի ծառայել հայրենիքին: «Ուզում եմ Ձեր միջոցով շնորհավորել նաև Արցախի ողջ ժողովրդին, որովհետև նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններն անցկացվեցին ժողովրդավարական ձևով, -ասել է նախագահը՝ ավելացնելով: -Շնորհակալությունս փոխանցեք նաև նախագահական ընտրությունների մյուս մասնակիցներին, որոնք անձնապես չհաղթեցին, բայց հաղթեցին միասին՝ ցույց տալով աշխարհին, որ Արցախը ոչ միայն ամուր ու հզոր, այլև ժողովրդավարական երկիր է, ինչպես նաև՝ ազատ երկիր, որտեղ անցկացվում են ազատ ընտրություններ: Նրանք պետք է հպարտ լինեն, քանի որ իրենց ներդրումն ունեցան գործընթացում: Ուզում եմ Ձեզ, ինչպես նաև Արցախի բոլոր քաղաքացիներին նախ և առաջ մաղթել առողջություն: Վստահ եմ, որ հաղթահարելու ենք նաև այս դժվարին վիճակը և առաջ ենք գնալու՝ ամրապնդելով և՛ Հայաստանի Հանրապետությունը, և՛ Արցախի Հանրապետությունը»:
Շնորհակալություն հայտնելով՝ Արցախի նախագահը նշել է, որ նախագահական ընտրություններին մասնակցող թեկնածուների մեծ մասը ներկա քաղաքական իշխանության մաս է կազմում և պատրաստակամ է ապահովել երկրի առաջընթացն ու զարգացումն, իսկ նրանք, ովքեր ներգրավված չեն, նույնպես շարունակում են իրենց գործունեությունը հանուն Արցախի: Արայիկ Հարությունյանը շնորհակալություն է հայտնել նաև Հայաստանի իշխանություններին՝ Արցախի զարգացմանն ուղղված գործնական ծրագրերին աջակցելու համար. «Ուզում եմ նշել, որ միասին մեզ հաջողվելու է ոչ միայն հաղթահարել իրավիճակն, այլև մեր հայրենիքի զարգացման ուղղությամբ առաջընթաց ապահովել»:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Արցախի Հանրապետության հզորացման և զարգացմանն ուղղված ընթացիկ և հեռանկարային մի շարք ծրագրերի:

President Armen Sarkissian Met with the President of Artsakh Araik Harutyunian
President Armen Sarkissian arrived today to Artsakh on a working visit. In Stepanakert, he met with the President of the Republic of Artsakh Araik Harutyunian.
President Sarkissian congratulated once again and wished success to Araik Harutyunian and expressed confidence that with his experience and knowledge he would successfully continue his service to the Fatherland. “In your person, I would also like to congratulate the people of Artsakh because both presidential and parliamentary elections were held in a democratic manner,” the President said and added, “convey my thanks also to other members of the presidential elections who didn’t win individually but won collectively and showed to the world that Artsakh in not only stout and strong but also a democratic and a free country which holds free elections. They ought to be proud since they had their contribution to the process. I want to wish you and all citizens of Artsakh first of all health. I am confidence that we will overcome this difficult situation too, and will move forward, making both the Republic of Armenia and Republic of Artsakh stronger.”
The President of Artsakh expressed thanks and noted that some of the participants of the presidential elections currently have become part of the political authorities and are ready to work for the advancement and development of the country. And those, who are not involved, also continue to work for Artsakh. Araik Harutyunian expressed gratitude to the authorities of Armenia for supporting programs aimed at Artsakh’s development. “I would like to note that together we will be able not only to overcome this situation but also ensure progress in our country’s development.”
At the meeting, discussed were the ongoing and future projects aimed at the strengthening and development of the Republic of Artsakh.