Արմեն Սարգսյանը հանդիպում է ունեցել Արցախի նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր աշխատանքային այցով ժամանել է Արցախ: Ստեփանակերտում տեղի է ունեցել Հայաստանի նախագահի հանդիպումը Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի հետ:
Նախագահ Սարգսյանը ևս մեկ անգամ շնորհավորել և հաջողություններ է մաղթել Արայիկ Հարությունյանին՝ վստահություն հայտնելով, որ նա իր փորձով ու գիտելիքներով հաջողությամբ կշարունակի ծառայել հայրենիքին: «Ուզում եմ Ձեր միջոցով շնորհավորել նաև Արցախի ողջ ժողովրդին, որովհետև նախագահական և խորհրդարանական ընտրություններն անցկացվեցին ժողովրդավարական ձևով, -ասել է նախագահը՝ ավելացնելով: -Շնորհակալությունս փոխանցեք նաև նախագահական ընտրությունների մյուս մասնակիցներին, որոնք անձնապես չհաղթեցին, բայց հաղթեցին միասին՝ ցույց տալով աշխարհին, որ Արցախը ոչ միայն ամուր ու հզոր, այլև ժողովրդավարական երկիր է, ինչպես նաև՝ ազատ երկիր, որտեղ անցկացվում են ազատ ընտրություններ: Նրանք պետք է հպարտ լինեն, քանի որ իրենց ներդրումն ունեցան գործընթացում: Ուզում եմ Ձեզ, ինչպես նաև Արցախի բոլոր քաղաքացիներին նախ և առաջ մաղթել առողջություն: Վստահ եմ, որ հաղթահարելու ենք նաև այս դժվարին վիճակը և առաջ ենք գնալու՝ ամրապնդելով և՛ Հայաստանի Հանրապետությունը, և՛ Արցախի Հանրապետությունը»:
Շնորհակալություն հայտնելով՝ Արցախի նախագահը նշել է, որ նախագահական ընտրություններին մասնակցող թեկնածուների մեծ մասը ներկա քաղաքական իշխանության մաս է կազմում և պատրաստակամ է ապահովել երկրի առաջընթացն ու զարգացումն, իսկ նրանք, ովքեր ներգրավված չեն, նույնպես շարունակում են իրենց գործունեությունը հանուն Արցախի: Արայիկ Հարությունյանը շնորհակալություն է հայտնել նաև Հայաստանի իշխանություններին՝ Արցախի զարգացմանն ուղղված գործնական ծրագրերին աջակցելու համար. «Ուզում եմ նշել, որ միասին մեզ հաջողվելու է ոչ միայն հաղթահարել իրավիճակն, այլև մեր հայրենիքի զարգացման ուղղությամբ առաջընթաց ապահովել»:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել Արցախի Հանրապետության հզորացման և զարգացմանն ուղղված ընթացիկ և հեռանկարային մի շարք ծրագրերի:

Президент Армении прибыл в Арцах
10 июля президент Республики Арцах Араик Арутюнян принял прибывшего в Арцах с рабочим визитом президента Республики Армения Армена Саркисяна.
Приветствуя визит президента Армении в Арцах, Араик Арутюнян выразил свое удовлетворение высоким уровнем взаимодействия с властями РА и в этом контексте перечислил те программы, которые удалось за короткий период президентства обсудить и наметить конкретные сроки их реализации. Президент Арцаха в своем слове подчеркнул, что, несмотря на связанные с пандемией экономические проблемы, Арцах нуждается в рабочей силе, что является хорошей возможностью для решения проблемы занятости наших соотечественников, лишившихся выездной работы. Касаясь внутриполитической жизни нашей республики, президент Арутюнян отметил, что с большей частью политических сил удалось создать атмосферу единства и солидарности, что окажет содействие решению существующих проблем совместными усилиями.
Выразив признательность за теплый прием, президент Армении Саркисян отметил, что Арцах не только сильная, но и демократическая и свободная республика, в чем мир имел возможность вновь убедиться в ходе последних президентских и парламентских выборов. Он пожелал успехов Араику Арутюняну по случаю вступления на высокую должность президента в тяжелый и сложный период и выразил уверенность, что он продолжит успешно служить родине, используя свой опыт и знания.
После встречи президентов тет-а-тет обсуждения продолжились в расширенном составе с участием председателя Национального Собрания Артура Товмасяна, секретаря Совета безопасности Самвела Бабаяна, членов правительства и других должностных лиц.