Խստորեն դատապարտում ենք ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ՀՀ Տավուշի մարզի ուղղությամբ հրադադարի խախտումները. ՀՀ ԱԳՆ
Խստորեն դատապարտում ենք հուլիսի 12-ի կեսօրից սկսված ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից ՀՀ Տավուշի մարզի ուղղությամբ հրադադարի խախտումները, որոնք ուղեկցվել են դեպի հայկական դիրքեր ներթափանցման փորձերով և հրետանու կիրառմամբ։ Հայկական կողմի համարժեք գործողությունների շնորհիվ՝ արդյունավետորեն զսպվում է այս սադրիչ գործողությունները: Այս մասին հայտարարություն է տարածել ՀՀ Արտաքին գործերի նախարարությունը:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարը, ՀՀ վարչապետի և պաշտպանության նախարարի հետ համակարգմամբ, մշտական կապի մեջ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի հետ՝ ներկայացնելով իրադրությունը տեղում և դրա հետագա սրման վտանգները:
Վերջին ժամանակաշրջանում ադրբեջանական կողմը, հակառակ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների՝ սադրիչ գործողություններից, թշնամական հռետորաբանությունից զերծ մնալու և հրադադարի ռեժիմն ամրապնդելու կոչերի, շարունակաբար հանդես է գալիս ուժի կիրառման և ռազմական էսկալացիայի սպառնալիքներով: Այդ սպառնալիքների պայմաններում իրականացված սադրիչ գործողության հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը կրում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը:

Comment by the Spokesperson of the Foreign Ministry of Armenia on the Ceasefire Violations by the Azerbaijani Armed Forces in the Direction of the Tavush Region
We condemn in the strongest terms the ceasefire violations by the Azerbaijani armed forces in the direction of the Tavush region of the Republic of Armenia starting from the afternoon of July 12, accompanied by the attempts to infiltrate into Armenian positions with the use of artillery. As a result of the proportionate actions of the Armenian side, these provocative actions have been effectively suppressed.
The Minister of Foreign Affairs of Armenia, in coordination with the Prime Minister of Armenia and the Minister of Defense, is in constant contact with the OSCE Minsk Group Co-Chairs and the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office, presenting the situation on the ground and the consequences of further escalation.
Recently, the Azerbaijani side, in contradiction to the calls of the OSCE Minsk Group Co-Chairs to refrain from provocative actions and warmongering rhetoric, to strengthen the ceasefire, constantly resorts to the threats of use of force and military escalation. The political-military leadership of Azerbaijan bears full responsibility for the consequences of the provocative action undertaken amid these threats.