Հայկական զինված ուժերը ադրբեջանական բնակավայրերի ուղղությամբ կրակ չեն վարում. ՊՆ
ՀՀ պաշտպանության նախարարությունը տարածել է հայտարարություն՝ անդրադառնալով երեկ և այսօր Տավուշի ուղղությամբ Ադրբեջանի գործողություններին։
«Հուլիսի 12-ին՝ ժամը 12:30-ի սահմաններում, Ադրբեջանի զինված ուժերի զինծառայողները, ՈՒԱԶ մակնիշի ավտոմեքենայով Տավուշի ուղղությամբ ՀՀ պետական սահմանը խախտելու փորձ են կատարել: Հայկական կողմի նախազգուշացումից հետո ադրբեջանական զինծառայողները, թողնելով ՈՒԱԶ ավտոմեքենան, վերադարձել են իրենց դիրք:
Ժամը 13:45-ին Ադրբեջանի ԶՈՒ զինծառայողները կրկնել են հայկական զինված ուժերի սահմանային դիրքը գրավելու փորձը, կիրառելով հրետանային կրակ, սակայն ճնշվել են հայկական կողմից և, կորուստներ կրելով, հետ շպրտվել:
Երեկոյան ադրբեջանական կողմը վերսկսել է հրետակոծել նույն դիրքի ուղղությամբ 82 մմ ականանետից և տանկից: Կրակոցները պարբերաբար տարբեր ինտենսիվությամբ շարունակվել են ամբողջ գիշերվա ընթացքում
Հակառակորդի բոլոր փորձերը թիրախավորվել են հայկական զինված ուժերի ստորաբաժանումների կողմից և չեզոքացվել:
Հուլիսի 13-ի առավոտյան հակառակորդը վերսկսել է սադրիչ գործողությունները՝ շարունակելով հրետակոծել հայկական դիքերի ուղղությամբ։ ՀՀ ԶՈՒ ստորաբաժանումների կողմից տրվել է համարժեք պատասխան։
ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը մշտական կապի մեջ է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպրշիկի հետ: Պաշտպանության նախարարը դեսպան Կասպրշիկի տեղեկացրել է, որ հայկական բանակային զորամիավորման անձնակազմն ու հրամանատարությունը հրահանգավորված են դեռևս պահպանել զսպվածություն, իսկ հակառակորդի` ՀՀ սահմանների ուղղությամբ սադրանքների պարագայում` արձագանքել ըստ անհրաժեշտության` ընդհուպ մինչև նոր բարենպաստ դիրքերի զբաղեցում:
Հայկական զինված ուժերը ադրբեջանական բնակավայրերի ուղղությամբ կրակ չեն վարում։ Թիրախավորվում են միայն ադրբեջանական զինված ուժերի ինժեներական ենթակառուցվածքներն ու տեխնիկական միջոցները։
Ադրբեջանական կողմի կորուստների և իրավիճակի լարման հետևանքների ամբողջ պատասխանատվությունը կրելու է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը»,- նշված է հայտարարության մեջ:

Армянские вооруженные силы не ведут огонь по азербайджанским населенным пунктам: минобороны РА
Министерство обороны РА распространило заявление о ситуации на армяно-азербайджанской границе в направлении Тавушской области.
"12-ого июля, около 12:30 часов, военнослужащие ВС Азербайджана на автомобиле УАЗ совершили попытку пересечения государственной границы РА в направлении Тавуша. После предупреждения армянской стороны азербайджанские военнослужащие, покинув автомобиль УАЗ, вернулись на свои позиции.
\
В 13:45 военнослужащие ВС Азербайджана повторили попытку занять пограничную позицию армянских вооруженных сил, используя артиллерийский огонь, однако были подавлены армянской стороной и, понеся потери, были отброшены.
Вечером азербайджанская сторона возобновила обстрел из 82-мм гранатомета и танка в направлении той же позиции. Стрельба продолжались с разной интенсивностью в течение всей ночи.
Все попытки противника стали мишенью подразделений армянских вооруженных сил и были нейтрализованы.
Утром 13 июля противник возобновил провокационные действия, продолжая обстреливать армянские позиции. Подразделения ВС Армении дали адекватный ответ.
Армянская сторона не понесла потерь.
Министр обороны Армении Давид Тоноян поддерживает постоянную связь с личным представителем действующего председателя ОБСЕ, послом Анджеем Каспршиком. Министр обороны проинформировал посла Каспршика, что командование и личный состав армянского армейского войскового соединения проинструктированы пока сохранять сдержанность, а в случае провокаций противника на границе Армении реагировать по мере необходимости, вплоть до занятия новых благоприятных позиций.
Армянские вооруженные силы не ведут огонь по азербайджанским населенным пунктам. Мишенью становятся лишь инженерные инфраструктуры и технические средства азербайджанских вооруженных сил.
Вся ответственность за потери азербайджанской стороны и последствия обострения ситуации будет нести военно-политическое руководство Азербайджана".