Կասկած չկա, որ մեր Զինված ուժերը կպահպանեն ՀՀ սահմանների անձեռնմխելիությունը. ՀՀ վարչապետ
ՀՀ կառավարության՝ հուլիսի 13-ին տեղի ունեցած արտահերթ նիստի սկզբում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական սահմանի ռազմական միջադեպին:
Ընթացիկ իրավիճակի վերաբերյալ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին զեկուցել են Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը և Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
Իր խոսքում Հայաստանի վարչապետը նշել է.
«Հարգելի գործընկերներ, սիրելի հայրենակիցներ,
Երեկ՝ հուլիսի 12-ին, Ադրբեջանի զինված ուժերը սադրիչ գործողություններ են ձեռնարկել հայ-ադրբեջանական սահմանին՝ գրոհելով Տավուշի մարզի Մովսես գյուղի ուղղությամբ տեղակայված մեր սահմանային դիրքերը:
Ադրբեջանական զինուժի սադրիչ գործողությունները խստագույնս դատապարտելի են: Այսօր առավոտյան դրանք վերսկսվել են:
Դրանց վերսկսմամբ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը կրելու է տարածաշրջանային ապակայունացման անկանխատեսելի հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը: Խիստ մտահոգիչ է տարածաշրջանային անկայունություն հրահրելու Թուրքիայի գործելակերպը, որը լավագույնս արտացոլված է այդ երկրի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական հայտարարութամբ, որտեղ վերջինս անվերապահ աջակցություն է հայտնում Ադրբեջանի գործողություններին՝ ակնհայտ և արդեն ավանդական դարձած հակահայկական տրամաբանությամբ:
Այս ռազմական միջադեպը չի առաջացել վակուումում: Արդեն տևական ժամանակ է՝ Ադրբեջանի ղեկավարությունը փորձում է խաղարկել հակահայկական քարտն իրենց հայտնի դրդապատճառներից ելնելով:
Հնարավոր է` գործ ունենք ներքին խնդիրները սահմանային իրավիճակի սրմամբ երկրորդ պլան մղելու Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության գործելաոճի հետ, որի համատեքստում աչքի է զարնում ակնհայտ քամահրական վերաբերմունքը մարդկային կյանքերի, այդ թվում՝ ադրբեջանցի զինվորների կյանքերի նկատմամբ, որն արտահայտվում է` նրանց ուղարկելով անհեռանկար գործողությունների:
Սրա մասին է վկայում նաև այն, որ Ադրբեջանն այդպես էլ չմիացավ համավարակի ժամանակ գլոբալ հրադադար հայտարարելու ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի կոչին: Ստացվում է, որ որքան տարածվում է համավարակն Ադրբեջանում, որքան սրվում է սոցիալ-տնտեսական վիճակը, այնքան սրվում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության հակահայկական և ռազմատենչ հռետորաբանությունը:
Ադրբեջանի ղեկավարությունը, փոխանակ սեփական ժողովրդին կոչ աներ պահպանել առողջապահական անվտանգության կանոնները, հանդես էր գալիս ռազմական պատերազմի կոչերով, կարծես թե հակահայկականությունը կորոնավիրուսի դեմ պայքարի լավագույն միջոցն է:
Սիրելի հայրենակիցներ, հարգելի գործընկերներ,
Վստահեցնում եմ, որ որևէ սադրիչ գործողություն անպատասխան չի մնում:
Նաև կոչ եմ անում մեր բոլոր հայրենակիցներին՝ իրենց անվերապահ զորակցությունը հայտնել մեր զինված ուժերին՝ զինվորներին, հրամանատարներին, ովքեր այս պահին ամուր կանգնած են հայրենիքի պաշտպանության դիրքերում: Նրանք պետք է ունենան ամուր թիկունք, և մեզնից յուրաքանչյուրն այդ թիկունքի մի մասնիկն է:
Կոչ եմ անում մեր հայրենակիցներին վստահել բացառապես պաշտոնական աղբյուրներին. այս շրջանում մեր հասարակության տեղեկատվական դիմակայությունը Հայոց բանակի հաղթանակի կարևորագույն գրավականներից է:
Պարոն Տոնոյան, ի՞նչ տեղեկություն կարող եք հայտնել, ի՞նչ է տեղի ունեցել երեկ, և ինչպիսի՞ն է վիճակն այսօր, հիմա»:
Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյան – Շնորհակալություն:
Մեծարգո պարոն վարչապետ, հարգելի գործընկերներ, երեկ ժամը 12.30-ին մեր դիրքերից մեկին մոտենում է ՈՒԱԶ ավտոմեքենա, անհասկանալի պատճառներով զինծառայողները դուրս են գալիս մեքենայից և շարժվում դեպի մեր դիրքը: Կրկնում եմ, և դա շատ կարևոր է, որպեսզի բոլորը իմանան, որ դիրքը գտնվում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում, անմիջապես Հայաստանի Հանրապետության սահմանի վրա: Քանի որ շարժումն անսպասելի էր մեր զինծառայողների համար, զինծառայողները վերադասին զեկուցելուց ստանում են հրահանգ. հաշվի առնելով ադրբեջանական զինծառայողների հնարավոր մոլորվածությունը կամ աշխարհագրության, կամ օպերատիվ իրավիճակին չտիրապետելու պատճառով,՝ կոչ են անում լքել տարածքը, որը և իրականացվում է: Թողնելով ավտոմեքենան՝ Ադրբեջանի զինծառայողները վերադառնում են իրենց դիրքերը, որից հետո սկսվում է 82 մմ-անոց ականանետերով հրետակոծություն դեպի նույն դիրքը, ինչպես նաև մարտական խմբերի շարժ դեպի այդ դիրքը, որը կասեցվել է հրետակոծությամբ և համապատասխան գործողություններով: Հակառակորդը, կրելով կորուստներ, նահանջել է: Մինչ այժմ, պարոն վարչապետ, զեկուցում եմ, որ նույն սցենարով տարբեր տրամաչափի հրետանու օգտագործմամբ պարբերաբար՝ 15, 25 րոպեն մեկ, հրետակոծությունը վերսկսվում է, որի դադարը եղել է գիշերը ժամը 03.30-ից մինչև 05.30-ը: Բոլոր հրետակոծությունները թիրախավորվում են և լռեցվում դիպուկահար կրակով, որի արդյունքում հակառակորդն ունի բավական զգալի կորուստներ:
Մեր զինված ուժերը և համապատասխան կորպուսը շարունակում են սահմանի պաշտպանությունը: Օպերատիվ իրավիճակն ամբողջովին վերահսկվում է և կառավարելի է:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Շնորհակալություն, պարոն Տոնոյան: Այսինքն՝ տպավորություն ստացվեց, որ, հնարավոր է՝ ադրբեջանցի զինվորները մոլորվել են և հետո, չգիտես ինչու, մեր զինվորների զգուշացումից հետո մեքենան թողել են, հեռացել, և հնարավո՞ր է՝ այդ մեքենայի հետ է կապված՝ ցանկացել են վերադարձնել այն, դրա համար են այդ գործողությունն սկսել:
Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյան – Պարոն վարչապետ, եթե այդպիսի ցանկություն լիներ, երևի ինչ-որ ձևաչափով կապի դուրս կգային և չկրակելու պայմանավորվածություն ձեռք կբերվեր, որպեսզի ավտոմեքենան վերադարձվի: Անմիջապես սկսվել է հրետակոծություն:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Ես ցանկանում եմ արձանագրենք նաև, որ մենք երեկվանից՝ գիշերը նաև կապի մեջ ենք եղել մեր միջազգային գործընկերների հետ, տեղեկացրել ենք իրավիճակի վերաբերյալ և շարունակում ենք այդ հաղորդակցությունը: Ճի՞շտ է, պարոն Մնացականյան:
Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյան- Այո, պարոն վարչապետ: Երեկվանից արդեն մենք մշտական կապի մեջ ենք համանախագահ երկրների և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի հետ: Տեղեկատվության փոխանակման և համակարգման առումով այդ աշխատանքը շարունակական է և հիմա էլ է շարունակվում: Դրան զուգահեռ՝ մենք նաև կապի մեջ ենք ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի և նաև ՀԱՊԿ անդամ պետությունների հետ: Սա նույնպես շարունակական է, և, բնականաբար, այդ առումով մեր աշխատանքը բոլոր մնացած գործընկերների հետ շարունակվում է և ընթացիկ է: Մենք թափանցիկորեն տեղեկացնում ենք ընթացքի, բոլոր այն զարգացումերի մասին, որ տեղի են ունենում այդ ուղղությամբ: Շնորհակալություն:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Շատ լավ: Այնուամենայնիվ, արձանագրենք, որ Հայաստանի Զինված ուժերը վստահորեն տիրապետում են իրավիճակին, և որևէ կասկած չկա, որ մենք, մեր Զինված ուժերն ի վիճակի են և կպահպանեն Հայաստանի Հանրապետության սահմանների անձեռնմխելիությունը:

At the beginning of the Government’s extraordinary meeting of July 13, Prime Minister Nikol Pashinyan referred to the military incident on the Armenian-Azerbaijani border. Minister of Defense David Tonoyan and Minister of Foreign Affairs Zohrab Mnatsakanyan reported on the current situation.
The Premier stated in his remarks:
“Dear colleagues, dear citizens!
Yesterday, on July 12th, the Azerbaijani Armed Forces carried out provocative actions on the Armenian-Azerbaijani border, attacking our border positions in the direction of Movses village, Tavush region.
We strongly condemn the provocative actions of the Azerbaijani armed forces, which resumed this morning.
With their resumption, the political-military leadership of Azerbaijan will bear all the responsibility for the unpredictable consequences of undermining regional stability. By the same token we are deeply concerned about Turkey’s attempt to undermine regional stability, which is best illustrated in the official statement of the country’s Foreign Ministry, where the latter unconditionally supports Azerbaijan’s actions, within its explicit and traditional anti-Armenian stance.
This military incident did not occur in a vacuum. For a while the Azerbaijani leadership has been trying to play the anti-Armenian card for their well-known reasons. It is possible that we are dealing with the situation wherein the political-military leadership of Azerbaijan tries to respond to the domestic challenges with instigating escalation on borders and undertaking meaningless actions, in disregard towards the human lives, including the lives of Azerbaijani soldiers.
The fact that Azerbaijan did not join the call of the UN Secretary-General to declare a global ceasefire during the pandemic is a point in case. It turns out that the more the pandemic spreads in Azerbaijan, the more the socio-economic situation worsens, the more the political-military leadership of Azerbaijan intensifies its anti-Armenian and belligerent rhetoric.
Instead of calling on its own people to abide by the preventative healthcare measures against the spread of the pandemic, the Azerbaijani leadership issues war threats, as if the anti-Armenian rhetoric is the best remedy against the coronavirus.
Dear citizens, dear colleagues!
I assure you that no provocative action goes unanswered.
I call on all our compatriots to express their unconditional support to our armed forces, their soldiers and commanders, who are currently standing firm in defending our homeland. They must have strong backing, each of us is a part of it.
I urge our compatriots to trust only official sources. The information resilience of our society in this period is one of the strongest assurances of the victory of the Armenian Army. Mr. Tonoyan, what information can you provide, what happened yesterday, what is the situation today, now ”
Minister of Defense David Tonoyan - Thank you. Mr. Prime Minister, dear colleagues, yesterday at 12.30 an UAZ car approached one of our positions, for as of yet unknown reasons, Azeri servicemen got out of the car and moved towards our position. I repeat, it is very important for everyone to know that the position is in the territory of the Republic of Armenia just on the state border of the Republic of Armenia.
That movement being unexpected for our troops, they were instructed to call on the Azeri servicemen to leave the territory of the Republic of Armenia, which was complied with. After the Azeri servicemen had regained their positions, the adversary started shelling the aforementioned Armenian position with 82-mm grenade launchers, with several combat groups approaching that very position. The Armenian side retaliated and stopped the provocation.
Suffering losses, the adversary retreated. The same scenario recurred every 15.25 minutes with the use of artillery. The shelling ceased at 03.30 to 05.30 at night. The adversary’s onslaught was silenced by targeted sniper fire, as a result of which the enemy suffered heavy losses.
Our armed forces and the relevant regiment continue to protect the state border. The operative situation is completely under full control.
Prime Minister Nikol Pashinyan - Thank you, Mr. Tonoyan. The impression is that the Azeri soldiers might have gone astray and then, for some reason, left the car after our troops’ warning. Perhaps, their provocative shelling had to do with that car as they wanted to return it.
Minister of Defense David Tonoyan - Mr. Prime Minister, if there was such a wish, it might have been expressed in some form of communication and an agreement could have been reached instead of shelling. The shelling started immediately.
Prime Minister Nikol Pashinyan - I would like to state that we have been in contact with our international partners since last night. We have already reported the situation and keep in close touch with them. Is that right, Mr. Mnatsakanyan?
Foreign Affairs Minister Zohrab Mnatsakanyan - Yes, Mr. Prime Minister. We have been in close touch with the Personal Representative of the OSCE Chairman-in-Office since yesterday. Efforts are underway in terms of information exchange and coordination. At the same time, we keep in contact with the CSTO Secretary General and CSTO-member states. We will continue to work with our partners. We are transparently reporting on the developments, Thank you.
Prime Minister Nikol Pashinyan - Well. However, let us state that our troops are confident in the situation at hand, and there is no doubt that the Armenian Armed Forces are in a position to safeguard the borders of the Republic of Armenia.