Կասկած չկա, որ մեր Զինված ուժերը կպահպանեն ՀՀ սահմանների անձեռնմխելիությունը. ՀՀ վարչապետ
ՀՀ կառավարության՝ հուլիսի 13-ին տեղի ունեցած արտահերթ նիստի սկզբում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական սահմանի ռազմական միջադեպին:
Ընթացիկ իրավիճակի վերաբերյալ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին զեկուցել են Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը և Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը:
Իր խոսքում Հայաստանի վարչապետը նշել է.
«Հարգելի գործընկերներ, սիրելի հայրենակիցներ,
Երեկ՝ հուլիսի 12-ին, Ադրբեջանի զինված ուժերը սադրիչ գործողություններ են ձեռնարկել հայ-ադրբեջանական սահմանին՝ գրոհելով Տավուշի մարզի Մովսես գյուղի ուղղությամբ տեղակայված մեր սահմանային դիրքերը:
Ադրբեջանական զինուժի սադրիչ գործողությունները խստագույնս դատապարտելի են: Այսօր առավոտյան դրանք վերսկսվել են:
Դրանց վերսկսմամբ Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարությունը կրելու է տարածաշրջանային ապակայունացման անկանխատեսելի հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը: Խիստ մտահոգիչ է տարածաշրջանային անկայունություն հրահրելու Թուրքիայի գործելակերպը, որը լավագույնս արտացոլված է այդ երկրի արտաքին գործերի նախարարության պաշտոնական հայտարարութամբ, որտեղ վերջինս անվերապահ աջակցություն է հայտնում Ադրբեջանի գործողություններին՝ ակնհայտ և արդեն ավանդական դարձած հակահայկական տրամաբանությամբ:
Այս ռազմական միջադեպը չի առաջացել վակուումում: Արդեն տևական ժամանակ է՝ Ադրբեջանի ղեկավարությունը փորձում է խաղարկել հակահայկական քարտն իրենց հայտնի դրդապատճառներից ելնելով:
Հնարավոր է` գործ ունենք ներքին խնդիրները սահմանային իրավիճակի սրմամբ երկրորդ պլան մղելու Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության գործելաոճի հետ, որի համատեքստում աչքի է զարնում ակնհայտ քամահրական վերաբերմունքը մարդկային կյանքերի, այդ թվում՝ ադրբեջանցի զինվորների կյանքերի նկատմամբ, որն արտահայտվում է` նրանց ուղարկելով անհեռանկար գործողությունների:
Սրա մասին է վկայում նաև այն, որ Ադրբեջանն այդպես էլ չմիացավ համավարակի ժամանակ գլոբալ հրադադար հայտարարելու ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի կոչին: Ստացվում է, որ որքան տարածվում է համավարակն Ադրբեջանում, որքան սրվում է սոցիալ-տնտեսական վիճակը, այնքան սրվում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության հակահայկական և ռազմատենչ հռետորաբանությունը:
Ադրբեջանի ղեկավարությունը, փոխանակ սեփական ժողովրդին կոչ աներ պահպանել առողջապահական անվտանգության կանոնները, հանդես էր գալիս ռազմական պատերազմի կոչերով, կարծես թե հակահայկականությունը կորոնավիրուսի դեմ պայքարի լավագույն միջոցն է:
Սիրելի հայրենակիցներ, հարգելի գործընկերներ,
Վստահեցնում եմ, որ որևէ սադրիչ գործողություն անպատասխան չի մնում:
Նաև կոչ եմ անում մեր բոլոր հայրենակիցներին՝ իրենց անվերապահ զորակցությունը հայտնել մեր զինված ուժերին՝ զինվորներին, հրամանատարներին, ովքեր այս պահին ամուր կանգնած են հայրենիքի պաշտպանության դիրքերում: Նրանք պետք է ունենան ամուր թիկունք, և մեզնից յուրաքանչյուրն այդ թիկունքի մի մասնիկն է:
Կոչ եմ անում մեր հայրենակիցներին վստահել բացառապես պաշտոնական աղբյուրներին. այս շրջանում մեր հասարակության տեղեկատվական դիմակայությունը Հայոց բանակի հաղթանակի կարևորագույն գրավականներից է:
Պարոն Տոնոյան, ի՞նչ տեղեկություն կարող եք հայտնել, ի՞նչ է տեղի ունեցել երեկ, և ինչպիսի՞ն է վիճակն այսօր, հիմա»:
Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյան – Շնորհակալություն:
Մեծարգո պարոն վարչապետ, հարգելի գործընկերներ, երեկ ժամը 12.30-ին մեր դիրքերից մեկին մոտենում է ՈՒԱԶ ավտոմեքենա, անհասկանալի պատճառներով զինծառայողները դուրս են գալիս մեքենայից և շարժվում դեպի մեր դիրքը: Կրկնում եմ, և դա շատ կարևոր է, որպեսզի բոլորը իմանան, որ դիրքը գտնվում է Հայաստանի Հանրապետության տարածքում, անմիջապես Հայաստանի Հանրապետության սահմանի վրա: Քանի որ շարժումն անսպասելի էր մեր զինծառայողների համար, զինծառայողները վերադասին զեկուցելուց ստանում են հրահանգ. հաշվի առնելով ադրբեջանական զինծառայողների հնարավոր մոլորվածությունը կամ աշխարհագրության, կամ օպերատիվ իրավիճակին չտիրապետելու պատճառով,՝ կոչ են անում լքել տարածքը, որը և իրականացվում է: Թողնելով ավտոմեքենան՝ Ադրբեջանի զինծառայողները վերադառնում են իրենց դիրքերը, որից հետո սկսվում է 82 մմ-անոց ականանետերով հրետակոծություն դեպի նույն դիրքը, ինչպես նաև մարտական խմբերի շարժ դեպի այդ դիրքը, որը կասեցվել է հրետակոծությամբ և համապատասխան գործողություններով: Հակառակորդը, կրելով կորուստներ, նահանջել է: Մինչ այժմ, պարոն վարչապետ, զեկուցում եմ, որ նույն սցենարով տարբեր տրամաչափի հրետանու օգտագործմամբ պարբերաբար՝ 15, 25 րոպեն մեկ, հրետակոծությունը վերսկսվում է, որի դադարը եղել է գիշերը ժամը 03.30-ից մինչև 05.30-ը: Բոլոր հրետակոծությունները թիրախավորվում են և լռեցվում դիպուկահար կրակով, որի արդյունքում հակառակորդն ունի բավական զգալի կորուստներ:
Մեր զինված ուժերը և համապատասխան կորպուսը շարունակում են սահմանի պաշտպանությունը: Օպերատիվ իրավիճակն ամբողջովին վերահսկվում է և կառավարելի է:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Շնորհակալություն, պարոն Տոնոյան: Այսինքն՝ տպավորություն ստացվեց, որ, հնարավոր է՝ ադրբեջանցի զինվորները մոլորվել են և հետո, չգիտես ինչու, մեր զինվորների զգուշացումից հետո մեքենան թողել են, հեռացել, և հնարավո՞ր է՝ այդ մեքենայի հետ է կապված՝ ցանկացել են վերադարձնել այն, դրա համար են այդ գործողությունն սկսել:
Պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյան – Պարոն վարչապետ, եթե այդպիսի ցանկություն լիներ, երևի ինչ-որ ձևաչափով կապի դուրս կգային և չկրակելու պայմանավորվածություն ձեռք կբերվեր, որպեսզի ավտոմեքենան վերադարձվի: Անմիջապես սկսվել է հրետակոծություն:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Ես ցանկանում եմ արձանագրենք նաև, որ մենք երեկվանից՝ գիշերը նաև կապի մեջ ենք եղել մեր միջազգային գործընկերների հետ, տեղեկացրել ենք իրավիճակի վերաբերյալ և շարունակում ենք այդ հաղորդակցությունը: Ճի՞շտ է, պարոն Մնացականյան:
Արտաքին գործերի նախարար Զոհրաբ Մնացականյան- Այո, պարոն վարչապետ: Երեկվանից արդեն մենք մշտական կապի մեջ ենք համանախագահ երկրների և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի հետ: Տեղեկատվության փոխանակման և համակարգման առումով այդ աշխատանքը շարունակական է և հիմա էլ է շարունակվում: Դրան զուգահեռ՝ մենք նաև կապի մեջ ենք ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի և նաև ՀԱՊԿ անդամ պետությունների հետ: Սա նույնպես շարունակական է, և, բնականաբար, այդ առումով մեր աշխատանքը բոլոր մնացած գործընկերների հետ շարունակվում է և ընթացիկ է: Մենք թափանցիկորեն տեղեկացնում ենք ընթացքի, բոլոր այն զարգացումերի մասին, որ տեղի են ունենում այդ ուղղությամբ: Շնորհակալություն:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյան – Շատ լավ: Այնուամենայնիվ, արձանագրենք, որ Հայաստանի Զինված ուժերը վստահորեն տիրապետում են իրավիճակին, և որևէ կասկած չկա, որ մենք, մեր Զինված ուժերն ի վիճակի են և կպահպանեն Հայաստանի Հանրապետության սահմանների անձեռնմխելիությունը:

ВС Армении уверенно контролируют ситуацию, ни одно провокационное действие не остается без ответа: Пашинян
В начале внеочередного заседания правительства Республики Армения 13 июля премьер-министр Никол Пашинян коснулся военного инцидента на армяно-азербайджанской границе.
О текущей ситуации премьер-министру Николу Пашиняну доложили министр обороны Давид Тоноян и министр иностранных дел Зограб Мнацаканян.
В своей речи премьер-министр Армении отметил:
“Уважаемые коллеги, дорогие соотечественники.
Вчера, 12 июля, вооруженные силы Азербайджана предприняли провокационные действия на армяно-азербайджанской границе, атаковав наши пограничные позиции в направлении села Мовсес Тавушской области.
Провокационные действия вооруженных сил Азербайджана строго осуждаемы. Сегодня утром они возобновились.
Их возобновлением военно-политическое руководство Азербайджана понесет всю ответственность за непредсказуемые последствия региональной дестабилизации. Большую озабоченность вызывает политика Турции по разжиганию региональной нестабильности, которая наилучшим образом отражена в официальном заявлении МИД Турции, где в очевидной и уже ставшей традиционной антиармянской логике эта страна выражает безоговорочную поддержку действиям Азербайджана.
Этот военный инцидент не произошел в вакууме. В течение длительного времени азербайджанское руководство пытается разыграть антиармянскую карту, исходя из известных ему причин.
Возможно, мы имеем дело со стилем работы военно-политического руководства Азербайджана, когда посредством обострения ситуации на границе они пытаются отодвинуть на второй план свои внутренние проблемы, и в этом контексте бросается в глаза явно пренебрежительное отношение к человеческим жизням, в том числе к жизням азербайджанских солдат. Это проявляется в том, что их отправляют на выполнение бесперспективных операций.
Об этом свидетельствует также тот факт, что Азербайджан так и не присоединился к призыву генерального секретаря ООН объявить о глобальном перемирии во время пандемии. Получается, что чем больше распространяется эпидемия и чем больше ухудшается социально-экономическая ситуация в Азербайджане, тем сильнее усиливается антиармянская и милитаристская риторика военно-политического руководства Азербайджана.
Вместо того, чтобы призывать свой народ соблюдать правила безопасности для сохранения здоровья, руководство Азербайджана выстапало с милитаристскими призывами к войне, как будто антиармянство - лучший способ борьбы с коронавирусом.
Дорогие соотечественники, уважаемые коллеги!
Уверяю вас, что ни одно провокационное действие не остается без ответа.
Также призываю всех наших соотечественников выразить безоговорочную поддержку нашим Вооруженным силам - солдатам и командирам, которые в настоящее время твердо стоят на защите своей Родины. У них должен быть сильный тыл, и каждый из нас является частью этого тыла.
Призываю наших соотечественников доверять только официальным источникам: в этот период информационное противостояние нашего общества является одной из важнейших гарантий победы Армянской армии.
Господин Тоноян, какую информацию можете представить, что произошло вчера и какова ситуация сегодня и сейчас?”
Министр обороны Давид Тоноян: Спасибо.
Многоуважаемый господин премьер-министр, уважаемые коллеги, вчера в 12.30 автомобиль УАЗ подъезжает к одной из наших позиций, по непонятным причинам военнослужащие выходят из машины и направляются к нашей позиции. Повторяю, и очень важно, чтобы все это знали: позиция находится на территории Республики Армения, непосредственно на границе Республики Армения. Поскольку передвижение было неожиданным для наших военнослужащих, военнослужащие докладывают командованию об этом и получают приказ: учитывая возможность того, что азербайджанские военнослужащие заблудились или не владеют оперативной ситуацией, призвать их покинуть территорию, что и выполняется.
Оставив автомобиль, военнослужащие Азербайджана возвращаются на свои позиции, после чего начинается обстрел той же армянской позиции из 82-мм миномета, а также передвижение боевых групп в направлении этой позиции, которое было пресечено артиллерийским огнем и соответствующими действиями. Противник, понеся потери, отступил.
Господин премьер-министр, докладываю, что до сих по тому же сценарию обстрелы периодически – каждые 15-25 минут – возобновляются с использованием артиллерии различного калибра, перерыв был ночью с 03:30 до 05:30. Все артиллерийские обстрелы выявляются и подавляются снайперским огнем, в результате чего противник понес значительные потери.
Наши Вооруженные силы и соответствующий корпус продолжают охрану границы. Оперативная ситуация полностью контролируема и управляема.
Премьер-министр Никол Пашинян: Спасибо, господин Тоноян. Т.е. сложилось впечатление, что, возможно, азербайджанские солдаты заблудились и затем, после предупреждения наших солдат, , по какой-то причине, оставили автомобиль и ушли. Возможно ли, что они захотели вернуть автомобиль и поэтому начали эти действия?
Министр обороны Давид Тоноян: Господин премьер-министр, если бы было такое желание, то они в каком-то формате вышли бы на связь и была бы достигнута договоренность о том, чтобы не было обстрела, чтобы можно было вернуть автомобиль. Сразу начался артобстрел.
Премьер-министр Никол Пашинян: Я хочу, чтобы мы констатировали, что мы с ночи были также на связи с нашими международными партнерами, мы информировали их о ситуации и продолжаем эту коммуникацию. Правильно, господин Мнацаканян?
Министр иностранных дел Зограб Мнацаканян: Да, господин премьер-министр. Со вчерашнего дня мы находимся в постоянном контакте со странами-сопредседателями и личным представителем действующего председателя ОБСЕ. С точки зрения обмена информацией и координации эта работа продолжается и сегодня. Параллельно с этим мы находимся на связи с генеральным секретарем ОДКБ и государствами-членами ОДКБ. Эта работа также продолжается. Продолжается также наша работа со всеми другими партнерами. Мы прозрачно информируем о процессе, обо всех событиях, которые происходят в этом направлении. Спасибо.
Премьер-министр Никол Пашинян: Очень хорошо. Итак, мы должны констатировать, что Вооруженные силы Армении уверенно контролируют ситуацию, и нет никаких сомнений в том, что мы, наши Вооруженные силы могут и будут сохранять неприкосновенность границ Республики Армения.