Սերգեյ Լավրովը Երևանին և Բաքվին կոչ է արել անհապաղ հրադադար հաստատել
ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը կոչ է արել Երևանին և Բաքվին անհապաղ դադարեցնել կրակը և զսպվածություն ցուցաբերել, հայտնում է Aysor.am:
Այսօր Լավրովը հեռախոսազրույցներ է ունեցել Երևանի և Բաքվի իր գործընկերների հետ:
«Քննարկվել է հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի սրումը: Լավրովը կողմերին կոչ է արել անհապաղ հրադադար հաստատել, զսպվածություն ցուցաբերել՝ հաշվի առնելով ստանձնած պարտավորությունները, ինչպես նաև Ռուսաստանի, ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի ներկայացուցիչների՝ որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահներ և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի առաջարկները», - ասվում է ՌԴ ԱԳՆ կայքում տեղադրված մեկնաբանության մեջ:
«Ընդգծվում է, որ Ռուսաստանը կշարունակի կատարել իր միջնորդական առաքելությունը Բաքվի և Երևանի հետ շփումներում ինչպես իր ազգային կարողությունների, այնպես էլ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբում համանախագահության շրջանակներում», - նշել են ՌԴ ԱԳՆ-ում:
Բացի այդ, հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ ռուսական կողմից նաև նշում են, որ Մինսկի խմբի բոլոր անդամները պետք է պատասխանատու մոտեցում ցուցաբերեն ստեղծված իրավիճակի գնահատման և լրացուցիչ լարվածության աճ առաջացնող հայտարարություններից ու գործողություններից խուսափելու համար:

Russian FM Calls Yerevan and Baku for Immediate Ceasefire
Foreign Minister of Russia Sergey Lavrov called Yerevan and Baku for immediate ceasefire, Russian MFA reported in a statementAysor.am reports.
Lavrov held today phone conversations with the counterparts of Armenia and Azerbaijan.
“The aggravation of the situation on the Armenian-Azerbaijani border was discussed. Lavrov called the parties for immediate ceasefire, restraint with the consideration of the assumed commitments as well as proposals of Russian, USA and French co-chairs of the OSCE Minsk Group and the personal representative of the OSCE chairman-in-office,” the statement said.
“It has been stressed that Russia will continue its mediatory mission in contacts with Baku and Yerevan both in the sidelines of its national capacities and in the sidelines of the OSCE Minsk Group,” the statement said.
The statement also said that the Russian side has stressed the importance of responsible approach of the Minsk Group in the assessments of the evolving situation and avoid making statements and steps that may provoke further tension.