Զոհրաբ Մնացականյանը սահմանային վիճակի մասին խոսել է Ջոզեֆ Բորելի հետ
Հուլիսի 13-ին ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը  հեռախոսազրույց ունեցավ Եվրոպական Միության արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ, Եվրոպական հանձնաժողովի փոխնախագահ Ջոզեֆ Բորելի հետ:
Նախարար Մնացականյանը ներկայացրեց հուլիսի 12-ից հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիսարևելյան հատվածում իրադրության սրման և լարվածության պահպանման ուղղությամբ Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկվող շարունակական քայլերը, այդ թվում՝ ՀՀ ռազմական և քաղաքացիական ենթակառուցվածքների և քաղաքացիական բնակչության թիրախավորումը։
ՀՀ արտգործնախարարն ընդգծեց, որ ՀՀ-ն հաստատակամորեն պաշտպանելով իր սահմանները և բնակչությանը՝ հանդես է գալիս լարվածության թուլացման դիրքերից: Միևնույն ժամանակ ՀՀ արտգործնախարարը դատապարտեց Թուրքիայի կողմից տարածաշրջանային անվտանգության խաթարման փորձերը:

Зограб Мнацаканян представил верховному комиссару ЕС подробности агрессии Азербайджана
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 13 июля провел телефонный разговор с Вице-президентом Европейской Комиссии, Верховным представителем ЕС по иностранным делам и политике безопасности Джозефом Бореллом.
Министр Мнацаканян представил продолжающиеся шаги Азербайджана, направленные на обострение ситуации и сохранение напряженности в северо-восточной части армяно-азербайджанской границы с 12 июля, в том числе целенаправленный обстрел военной и гражданской инфраструктуры и мирного населения Республики Армения.
Глава МИД РА подчеркнул, что решительно защищая свои границы и население, Армения выступает с позиции ослабления напряженности. В то же время Министр иностранных дел Армении осудил попытки Турции подорвать региональную безопасность.