ԱՄՆ-ը դատապարտում է բռնությունը Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին
ԱՄՆ իշխանությունները դատապարտում են հայ-ադրբեջանական սահմանում տեղի ունեցած բռնությունները և կողմերին կոչ են անում բանակցել, հայտնում է Aysor.am:
«Մենք կողմերին կոչ ենք անում անհապաղ դադարեցնել ուժի կիրառումը, օգտագործել հաղորդակցության ուղիղ գծերը՝ հետագա էսկալացիայից խուսափելու համար և խստորեն պահպանել հրադադարը», - ասել է Պետքարտուղարության ներկայացուցիչ Մորգան Օրտագուսը:
ԱՄՆ-ը կողմերին կոչ է անում շուտափույթ վերսկսել «հիմնարար բանակցությունները»: Գերատեսչությունը նաև ընդգծում է ԵԱՀԿ դիտորդների տարածաշրջան վերադառնալու կարևորությունը:
Նշվում է, որ Միացյալ Նահանգները, որպես ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ, պարտավորվում է կողմերին օգնել ղարաբաղյան հիմնահարցի տևական խաղաղ կարգավորման հարցում:

The United States condemns in the strongest terms the violence along the Armenia-Azerbaijan international border, Morgan Ortagus, U.S. Department of State Spokesperson, said in a statementAysor.am reports.
“We urge the sides to stop using force immediately, use the existing direct communication links between them to avoid further escalation, and strictly adhere to the ceasefire.
As a Co-Chair of the OSCE Minsk Group, the United States remains strongly committed to helping the sides achieve a lasting, peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. We will remain actively engaged in efforts to accomplish that goal.
The United States joins the Minsk Group Co-Chairs in calling for the sides to resume substantive negotiations as soon as possible and in emphasizing the importance of returning OSCE monitors to the region as soon as circumstances allow,” the statement reads.