ՄԻՊ աշխատակազմում անգլերենով պատրաստվում է 2-րդ միջանկյալ զեկույցը
«Այս պահին Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմում անգլերենով պատրաստվում է երկրորդ միջանկյալ զեկույցը` Տավուշի մարզի Չինարի, Այգեպար և Բերդ բնակավայրերի հրետակոծությունների վերաբերյալ, միջազգային կազմակերպություններին ուղարկելու համար։ Այս մասին հայտնում են ՄԻՊ գրասենյակից:
Այսօր՝ հուլիսի 14-ին, Բերդ քաղաքից խաղաղ բնակիչները Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմին տեղեկացրել են, որ քաղաքը ենթարկվում է հրետակոծության և ներկայացրել են մանրամասներ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը արձանագրել է ՀՀ պաշտպանության նախարարության և ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության հայտարարություններն այն մասին, որ ադրբեջանական կողմը հարվածային ԱԹՍ-ով թիրախավորել է Հայաստանի Տավուշի մարզի Բերդ քաղաքի քաղաքացիական ենթակառուցվածքներն ու խաղաղ բնակչությանը:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը խստորեն դատապարտում է Հայաստանի քաղաքացիական բնակավայրի հրետակոծումը՝ խաղաղ բնակչության, նրանց առողջության ու կյանքի, սեփականության թիրախավորմամբ:

Омбудсмен Армении готовит второй промежуточный доклад по вопросу обстрела населенных пунктов Тавуша
В аппарате Защитника прав человека Армении готовится второй промежуточный доклад на английском языке относительно артиллерийских обстрелов населенных пунктов Чинари, Айгепар и Берд Тавушской области. Как передает Арменпресс, об этом на своей странице в Facebook написал омбудсмен Армении Арман Татоян, передает Armenpress.
"14 июля мирные жители города Берд сообщили аппарату Защитника прав человека, что город подвергается артиллерийскому обстрелу, и представили подробности.
Защитник прав человека зафиксировал заявления Министерства обороны Армении и Министерства иностранных дел Армении о том, что азербайджанская сторона ударным БПЛА обстреляла гражданские инфраструктуры и мирное население города Берд Тавушской области Армении.
Омбудсмен строго осуждает обстрел гражданского населенного пункта Армении, под прицелом находится мирное население, их здоровье, их жизни, их имущество", - написал Татоян.