ՀՀ ԶՈւ-ն երբեք չի ցանկացել հարվածներ հասցնել ադրբեջանական ենթակառուցվածքներին, դա կեղծ թեզ է. Ա. Հովհաննիսյան
ՀՀ Զինված ուժերը վաղուց կարող էին հարվածներ հասցնել Ադրբեջանի ենթակառուցվածքներին, սակայն երբեք չենք ունեցել և չունենք նման ցանկություն: Այս մասին հուլիսի 19-ին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Իջևանում լրատվական ճգնաժամային կենտրոնի պատասխանատու Արծրուն Հովհաննիսյանը:
«Դա նոր քարոզչական թեզ է արտաքին աշխարհին ուղղված, դա Ադրբեջանի կողմից շրջանառվող կեղծ թեզ է: ՀՀ Զինված ուժերը տեխնիկապես վաղուց կարող էին դա իրականացնել, բայց մենք նման ծրագիր չենք ունեցել, չունենք և դա հայեցի չի ոչ մի տեսանկյունից: Նավթա և գազամուղները, որոնք միջազգային ընկերություններին են պատկանում և Ադրբեջանի տարածքով են անցնում, թող վստահ լինեն, որ ՀՀ-ն անվտանգության երաշխավոր է և ոչ թե սպառող, ՀՀ-ն ավելի լավ կարող է ապահովել դրանց անվտանգությունը, քան ուրիշ մեկը տարածաշրջանում»,- ասաց  նա:

ВС Армении никогда не хотели наносить удары по объектам Азербайджана, это лживое утверждение: Арцрун Ованнисян
Вооруженные силы Армении давно могли нанести удары по инфраструктурам Азербайджана, но никогда не имели и не имеют такого желания. Как передает News.am, об этом 19 июля во время встречи  с журналистами заявил в Иджеване ответственный информационного кризисного центра Арцрун Ованнисян.
"Это направленный миру новый пропагандистский тезис, это лживый тезис, циркулируемый Азербайджаном. Вооруженные силы Армении технически давно могли реализовать это, но у нас не было подобной программы, нет, и это не по-армянски ни с одной точки зрения. Пусть нефте- и газопроводы, проходящие по территории Азербайджана, будут уверены, что РА – гарант безопасности, а не потребитель, РА может лучше обеспечить их безопасность, чем кто бы то ни было в регионе", - сказал он.