Լեռնային Ղարաբաղի մասով բոլոր ձեռքբերումները պետք է մնան բանակցությունների սեղանին․ ՌԴ ԱԳՆ
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը բխում է տարածաշրջանի բոլոր պետությունների և բանակցային գործընթացին մասնակցող երկրների շահերից: Այս մասին չորեքշաբթի հայտարարել է Ռուսաստանի արտաքին գործերի փոխնախարար Ալեքսանդր Գրուշկոն ՏԱՍՍ-ի գլխավոր տնօրենի առաջին տեղակալ Միխայիլ Գուսմանի հետ բաց հարցազրույցում, փոխանցում է News.am:
«Եթե խոսքը Լեռնային Ղարաբաղում տիրող իրավիճակի մասին է, ապա մենք կարծում ենք, որ ոչ միայն Ռուսաստանը, այլ մյուս պետությունները ևս, որոնք մտահոգված են այս տարածաշրջանում կայունության հաստատմամբ և ամրապնդմամբ, պետք է հանդես գան հայտարարություններով՝ կողմերին խրախուսելով խաղաղության, հրադադարի հաստատման, կողմերի բաժանման, ինչի շուրջ  ոչ մի կերպ չեն կարողանում համաձայնության գալ,- ասել է նա:- Իրավիճակի կայունացումն այժմ բխում է գործընթացի բոլոր մասնակիցների շահերից»:
Ինչպես ընդգծել է փոխնախարարը, Ռուսաստանի Դաշնությունը հիմնվում է նրա վրա, որ այն, ինչ ձեռք է բերվել միջազգային հանրության կողմից Լեռնային Ղարաբաղի հետ կապված հարցում ԵԱՀԿ-ի, Մինսկի խմբի շրջանակներում, պետք է մնա բանակցությունների սեղանին: «Ներկայիս ճգնաժամը չպետք է հետընթացի հանգեցնի այն առաջընթացից, որին հաջողվել է հասնել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հեռանկարին մոտենալու հարցում հսկայական ջանքերի արդյունքում, առաջին հերթին՝ Ռուսաստանի Դաշնության»,- ասել է Գրուշկոն:
«Այս հակամարտության կարգավորումը թույլ կտա էապես բարելավել իրավիճակն ընդհանուր տարածաշրջանում, այդ թվում՝ կբարելավի երկկողմ հարաբերությունները բոլոր գործընկերների միջև: Մենք բոլորին հորդորում ենք միանգամայն նույն դիրքորոշումը ստանձնել, հատկապես՝ Մինսկի խմբի երկրներին»,- ասել է փոխնախարարը:

Russian MFA: All Developments on Nagorno-Karabakh Should Remain on the Negotiating Table
The settlement of the Nagorno-Karabakh conflict is in the interests of all states of the region and countries participating in the negotiation process, Deputy Foreign Minister of Russia Alexander Grushko said in an open interview with First Deputy Director General TASS Information AgencyNews.am reports.
"As far as the situation in Nagorno-Karabakh is concerned, we believe that not only Russia, but also other states that are concerned about establishing and strengthening stability in this region, should make statements encouraging the parties to establish peace, ceasefire, and separate the parties, about which can’t agree," he noted. "Stabilization of the situation is now in the interests of all participants in the process."
As the Deputy Minister noted, Russia proceeds from the fact that everything that was previously developed by the international community in relation to Nagorno-Karabakh within the OSCE and the Minsk Group should remain on the negotiating table.
"The resolution of this conflict will significantly improve the situation in the region as a whole, including improving bilateral relations between all partners. We urge everyone to take exactly the same position, especially the countries of the Minsk Group," he added.