ՄԱԿ-ում տարածվել է Արցախի ԱԳՆ զեկույցը՝ Գլխավոր ասամբլեայի «Անհայտ կորած անձինք» բանաձևի իրականացման վերաբերյալ
Միավորված ազգերի կազմակերպությունում (ՄԱԿ) որպես պաշտոնական փաստաթուղթ տարածվել է Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարության պատրաստած զեկույցը՝ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի կողմից ընդունված 73/178 «Անհայտ կորած անձինք» («Missing Persons») բանաձևի իրականացման վերաբերյալ, որը հասանելի է հետևյալ հղումով` https://undocs.org/ru/A/74/941:
Զեկույցը համապարփակ տեղեկատվություն է ներկայացնում տվյալ բանաձևի իրականացման, ինչպես նաև ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում անհայտ կորած անձանց խնդրի հետ կապված իրավիճակի և հրատապ հարցերի վերաբերյալ։
Փաստաթղթում, մասնավորապես, նշվում է, որ ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության համատեքստում անհայտ կորածների հարցը ծագել է 1991 թ. Արցախի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ պատերազմից շատ ավելի վաղ: Արդեն 1988-1989 թթ. Արցախում խորհրդային Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից տեղի էին ունեցել ազգությամբ հայերի պատանդառության և առևանգման դեպքեր։ Սակայն հետագայում՝ պատերազմական գործողություններով պայմանավորված, պատանդների և անհայտ կորածների խնդիրն ավելի սուր բնույթ ստացավ։
Զեկույցում ընդգծվում է, որ, դժբախտաբար, ադրբեջանական կողմի ապակառուցողական քաղաքականության պատճառով հակամարտության հետևանքով անհայտ կորածների ճակատագիրը որոշակիացնելու գործում հնարավոր չեղավ նշանակալի արդյունքներ արձանագրել: Արցախի Հանրապետության համապատասխան մարմինների հետ կառուցողական համագործակցության փոխարեն ադրբեջանական կողմը շարունակում է քաղաքականացնել անհայտ կորածների խնդիրը, որը բացառապես մարդասիրական բնույթ է կրում։ Նման համագործակցությունից հրաժարվելը ևս մեկ ապացույց է Ադրբեջանի՝ միջազգային մարդասիրական իրավունքներով իր ստանձնած պարտավորությունների չկատարման մասին:
Փաստաթղթում ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի բանաձևի նպատակների արդյունավետ իրականացման համար պայմանների ստեղծման առումով նշվում է, որ հաշվի առնելով այն փաստը, որ անհայտ կորածների խնդիրը չի կարող կարգավորվել միակողմանի կարգով, նախ և առաջ՝ անհրաժեշտ է ապահովել այս հարցում հակամարտության բոլոր կողմերի գործուն ներգրավվածությունը, ինչպես նաև ներդնել համակարգված և արդյունավետ մեխանիզմ՝ առաջընթացի ապահովման հստակ վերահսկողական չափանիշներ սահմանելու համար։

В ООН распространен доклад МИД Арцаха о выполнении резолюции Генеральной Ассамблеи "Пропавшие без вести лица"
В Организации Объединенных Наций (ООН) в качестве официального документа распространен подготовленный Министерством иностранных дел Республики Арцах доклад о выполнении резолюции 73/178 Генеральной Ассамблеи ООН "Пропавшие без вести лица", который доступен по следующей ссылке https://undocs.org/ru/A/74/941.
В докладе содержится исчерпывающая информация о выполнении этой резолюции, в том числе о ситуации и актуальных вопросах, касающихся проблем пропавших без вести в контексте азербайджано-карабахского конфликта.
В документе, в частности, отмечается, что вопрос без вести пропавших лиц в контексте азербайджано-карабахского конфликта возник задолго до начала полномасштабной войны, развязанной Азербайджаном против Республики Арцах в 1991 году. Уже в 1988–1989 годах власти советского Азербайджана широко практиковали взятие в заложники и похищение этнических армян в Арцахе. Позднее ввиду военных действий проблема заложников и пропавших без вести все более обострилась.
В докладе отмечено, что, к сожалению, в деле установления судьбы лиц, пропавших без вести в связи с азербайджано-карабахским конфликтом, не удалось добиться ощутимых результатов. Вместо конструктивного сотрудничества с соответствующими органами Республики Арцах азербайджанская сторона продолжает политизировать проблему пропавших без вести лиц, которая носит исключительно гуманитарный характер. Отказ от такого сотрудничества является еще одним свидетельством несоблюдения Азербайджаном своих обязательств по международному гуманитарному праву.
В документе с точки зрения создания условий для эффективной реализации целей резолюции Генеральной Ассамблеи ООН отмечается, что учитывая тот факт, что проблема пропавших без вести лиц не может быть урегулирована в одностороннем порядке, в первую очередь необходимо обеспечить в этом вопросе действенную вовлеченность всех сторон конфликта, а также внедрить эффективный механизм для установления четких контрольных показателей обеспечения прогресса.