Ուկրաինայում ՀՀ դեսպանը կոչով դիմել է Ուկրաինայում բնակվող հայերին
Ուկրաինայում ՀՀ դեսպան Տիգրան Սեյրանյանը դիմել է Ուկրաինայում բնակվող/գտնվող Հայաստանի քաղաքացիներին և ազգությամբ հայ Ուկրաինայի քաղաքացիներին։
«Վերջին օրերի՝ հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիս-արևելյան հատվածում տեղի ունեցած՝ Ադրբեջանի հրահրած մարտական գործողություններն իրենց արձագանքն են գտնում նաև աշխարհի տարբեր տարածաշրջաններում։ Բազում երկրներում, այդ թվում Ուկրաինայում, արձանագրվում են ՀՀ քաղաքացիների, հայ համայնքների անդամների հանդեպ բռնության, նրանց գույքը վնասելու կամ ոչնչացնելու առանձին փորձեր: Բարեբախտաբար, իրավիճակը վերահսկողությունից դուրս չի եկել։
Խնդրում ենք. ցուցաբերել զգոնություն, չտրվել որևէ սադրանքի, առայժմ ձեռնպահ մնալ, հատկապես ուշ ժամերին, ակումբներ, ռեստորաններ, զվարճանքի օբյեկտներ միայնակ կամ փոքր խմբով այցելելուց, առավելևս որ COVID-19-ով վարակվելու վտանգը չի սպառվել, մինչև լարվածության ավարտը հնարավորինս սահմանափակել մթերային շուկաների այցելությունները։
Դեսպանությունն ըստ անհրաժեշտության կապի մեջ է Ուկրաինայի իրավապահ մարմինների, ՈւՀՄ, հեղինակություն վայելող անհատների հետ։ Ուկրաինայի իրավապահներն այս օրերին հատկապես աչալուրջ են և ձեռնարկում են հնարավոր միջոցներն՝ ազգամիջյան միջադեպերը կանխելու նպատակով։
Արտակարգ իրավիճակներում անմիջապես պետք է կապ հաստատել․ Ուկրաինայի ոստիկանության մարմինների (102), Ուկրաինայի հայերի միության ( 0800503311), Ուկրաինայում ՀՀ դեսպանության (0442349005) կամ՝ Օդեսայում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության (0487039176) հետ»։

Армянский посол призвал армян Украины не поддаваться на провокации азербайджанцев
Посол Армении в Украине Тигран Сейранян обратился к проживающим на Украине армянам с призывом всячески избегать стычек с азербайджанцами и неприятных инцидентов.
В заявлении посла, размещенном на страничке посольства в Facebook, говорится, что во многих странах, в том числе и в Украине, фиксируются случаи нападения на армян, проявления насилия, попыток повредить или уничтожить их имущество. И хотя ситуация в этой стране не выходила из-под контроля, необходимо соблюдать меры предосторожности, считает дипломат.
В частности, он призывает армян быть максимально бдительными, не поддаваться на провокации, воздерживаться от посещения ресторанов, кафе и других объектов общепита в одиночку или малыми группами, особенно в позднее время суток. До снижения напряженности посол призывает ограничить посещение рынков.
Дипмиссия Армении находится на постоянной связи с правоохранительными органами Украины и Союзом армян Украины. По словам Сейраняна, стражи порядка в эти дни делают все возможное с целью избежать массовых столкновений.