Ուկրաինայում ՀՀ դեսպանը կոչով դիմել է Ուկրաինայում բնակվող հայերին
Ուկրաինայում ՀՀ դեսպան Տիգրան Սեյրանյանը դիմել է Ուկրաինայում բնակվող/գտնվող Հայաստանի քաղաքացիներին և ազգությամբ հայ Ուկրաինայի քաղաքացիներին։
«Վերջին օրերի՝ հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիս-արևելյան հատվածում տեղի ունեցած՝ Ադրբեջանի հրահրած մարտական գործողություններն իրենց արձագանքն են գտնում նաև աշխարհի տարբեր տարածաշրջաններում։ Բազում երկրներում, այդ թվում Ուկրաինայում, արձանագրվում են ՀՀ քաղաքացիների, հայ համայնքների անդամների հանդեպ բռնության, նրանց գույքը վնասելու կամ ոչնչացնելու առանձին փորձեր: Բարեբախտաբար, իրավիճակը վերահսկողությունից դուրս չի եկել։
Խնդրում ենք. ցուցաբերել զգոնություն, չտրվել որևէ սադրանքի, առայժմ ձեռնպահ մնալ, հատկապես ուշ ժամերին, ակումբներ, ռեստորաններ, զվարճանքի օբյեկտներ միայնակ կամ փոքր խմբով այցելելուց, առավելևս որ COVID-19-ով վարակվելու վտանգը չի սպառվել, մինչև լարվածության ավարտը հնարավորինս սահմանափակել մթերային շուկաների այցելությունները։
Դեսպանությունն ըստ անհրաժեշտության կապի մեջ է Ուկրաինայի իրավապահ մարմինների, ՈւՀՄ, հեղինակություն վայելող անհատների հետ։ Ուկրաինայի իրավապահներն այս օրերին հատկապես աչալուրջ են և ձեռնարկում են հնարավոր միջոցներն՝ ազգամիջյան միջադեպերը կանխելու նպատակով։
Արտակարգ իրավիճակներում անմիջապես պետք է կապ հաստատել․ Ուկրաինայի ոստիկանության մարմինների (102), Ուկրաինայի հայերի միության ( 0800503311), Ուկրաինայում ՀՀ դեսպանության (0442349005) կամ՝ Օդեսայում ՀՀ գլխավոր հյուպատոսության (0487039176) հետ»։

Ambassador Urges Armenians of Ukraine not to Succumb to Azerbaijani Provocations
Armenian Ambassador Tigran Seiranian urged the Armenians living in Ukraine to avoid clashes with Azerbaijanis as well as any unpleasant incidents.
The ambassador's statement - posted on the embassy's Facebook - says that in many countries, including Ukraine, there are cases of attacks on Armenians, manifestations of violence, attempts to damage or destroy their property. And although the situation in this country did not get out of control, it is necessary to observe precautions, the diplomat said.
He urges Armenians to be as vigilant as possible, not to succumb to provocations, to refrain from visiting restaurants, cafes, and other catering facilities alone or in small groups, especially at late hours of the day.
The Armenian diplomatic mission is in constant contact with the law enforcement agencies of Ukraine and the Union of Armenians of Ukraine. According to Seiranian, these days law enforcement officers are doing everything possible to avoid mass clashes.