Ամեն ջանք կգործադրենք Ղարաբաղյան հակամարտության քաղաքական լուծման համար․ Ֆրանսիայի ԱԳՆ
Ֆրանսիան ամեն ջանք կգործադրի Ղարաբաղյան հակամարտության քաղաքական լուծման հասնելու համար։ Այս դիրքորոշումը հայտնել է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանը երկրի խորհրդարանում ելույթի ժամանակ, հաղորդում է Sputnik Արմենիան։
Խորհրդարանի մամուլի ծառայությունը հայտնում է, որ նախարարը նշել է՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցող իրադարձությունները մտահոգիչ են, հատկապես, որ բախումները ոչ թե բուն Ղարաբաղում էին, այլ Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանին։
«Ռազմական լուծում լինել չի կարող։ Պետք է քաղաքական լուծում գտնել, ու և հույս ունեմ, որ դա կհաջողվի անել», - ասել է Լը Դրիանը։
Նա նշել է, որ Փարիզն ամեն ջանք կգործադրի հարցի խաղաղ լուծման համար։ Նախարարը հիշեցրել է նաև, որ երկիրը ղարաբաղյան կարգավորմամբ զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահների եռյակում է։

Paris will Make Every Effort to Reach Political Solution to Karabakh Conflict, Says France FM
Paris will make every effort to reach a political solution to the Nagorno-Karabakh conflict. This statement came from French Minister of Europe and Foreign Affairs Jean-Yves Le Drian during his speech in the French parliament, Sputnik-Armenia reportedNews.am reports.
The Minister noted that the recent incidents on the Armenian-Azerbaijani border are worrying, especially since the clashes took place on the Armenia-Azerbaijan border and not in Karabakh.
"There can be no military solution. A political solution must be found, and I hope it will be found," he said.
He also reminded that France is a co-chair country of the OSCE Minsk Group, which deals with the settlement of the Karabakh conflict.