Ամեն ջանք կգործադրենք Ղարաբաղյան հակամարտության քաղաքական լուծման համար․ Ֆրանսիայի ԱԳՆ
Ֆրանսիան ամեն ջանք կգործադրի Ղարաբաղյան հակամարտության քաղաքական լուծման հասնելու համար։ Այս դիրքորոշումը հայտնել է Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարար Ժան-Իվ Լը Դրիանը երկրի խորհրդարանում ելույթի ժամանակ, հաղորդում է Sputnik Արմենիան։
Խորհրդարանի մամուլի ծառայությունը հայտնում է, որ նախարարը նշել է՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին տեղի ունեցող իրադարձությունները մտահոգիչ են, հատկապես, որ բախումները ոչ թե բուն Ղարաբաղում էին, այլ Հայաստանի ու Ադրբեջանի սահմանին։
«Ռազմական լուծում լինել չի կարող։ Պետք է քաղաքական լուծում գտնել, ու և հույս ունեմ, որ դա կհաջողվի անել», - ասել է Լը Դրիանը։
Նա նշել է, որ Փարիզն ամեն ջանք կգործադրի հարցի խաղաղ լուծման համար։ Նախարարը հիշեցրել է նաև, որ երկիրը ղարաբաղյան կարգավորմամբ զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի համանախագահների եռյակում է։

Париж приложит все усилия для политического решения карабахского конфликта: глава МИД Франции
Франция приложит все усилия для достижения политического решения карабахского конфликта, сказал глава МИД Жан-Ив Ле Дриан в ходе выступления в парламенте страны.
Как сообщает Sputnik-Армения со ссылкой на пресс-службу парламента Франции, министр отметил, что события на армяно-азербайджанской границе вызывают тревогу, тем более, что столкновения были не в самом Карабахе, а на границе Армении и Азербайджана.
"Военного решения быть не может. Нужно найти политическое решение, и я надеюсь, что это удастся сделать", - сказал Ле Дриан.
​Он отметил, что Париж приложит все возможные усилия для мирного решения вопроса. Министр также напомнил, что страна входит в тройку сопредседателей Минской группы ОБСЕ, которая и занимается карабахским урегулированием.