Ստեփանակերտ. «Գունավոր կարանտին» խորագրով նկարչական ցուցահանդես
Ստեփանակերտի «Արմատներ» կենսակենտրոնում («The Roots») բացվել է «Գունավոր կարանտին» խորագրով նկարչական ցուցահանդես. այն նվիրված էր երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվան:
«Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հաղորդմամբ՝   ցուցահանդեսի  կազմակերպիչ,  «Արմատներ»   կենսակենտրոնի  տնօրեն  Սարինե  Հայրիյանն  ասել  է, որ   միջոցառմանը մասնակցել է    մինչև  16  տարեկան   20   երեխա:
Նրա  խոսքով՝   հաշվի  առնելով  այն  հանգամանքը, որ    երեխաների   պաշտպանության   միջազգային  օրն    այս  տարի  անց  է  կացվել   արտակարգ   իրավիճակում,  փորձել  են    նոր  մոտեցմամբ   տոնն   արժևորել:
«Պարտադիր պայման ենք համարել  այն   հանգամանքը, որ   երեխաներն  առանց  որևէ  մեկի  միջնորդության   իրենց   նկարներում   ներկայացնեն   Նոր  կորոնավիրուսի   տարածման   շրջանում  իրենց  զգացողությունները, ինչ  են  հասկանում  համաճարակից,   ինչպես  են   պայքարում  դրա  դեմ և այլն: Երեխաների  մի  մասը  տեսակետներ է արտահայտել  նկարների     բովանդակության  մասին:  Ցուցահանդեսը  ոգևորիչ  էր   երեխաների  համար, քանի  որ  նրանք  ինչ-որ   կերպ   կտրվել  են  իրենց  առօրյայից  և    օրը   դարձրել   յուրահատուկ: Այս  կերպ   փորձել  ենք   նոր    շունչ   հաղորդել   մշակութային  կյանք»,-մասնավորապես  ասել  է  Ս. Հայրիյանը՝  նշելով, որ  նախաձեռնությունն  իրականացնելիս      ձեռնարկվել  են  բոլոր  կանխարգելիչ  միջոցները:

"Цветной карантин" в Степанакерте
В центре "Арматнер" ("The Roots") в Степанакерте открылась художественная выставка под названием "Цветной карантин". Она была посвящена Международному дню защиты детей, сообщает "Арцахпресс".
Организатор выставки, директор центра "Арматнер" Сарине Айриян сообщила, что в мероприятии приняли участие 20 детей в возрасте до 16 лет.
По ее словам, принимая во внимание тот факт, что Международный день защиты детей прошел в этом году в чрезвычайной ситуации, они попытались подойти к празднику по-новому. "Крайне важно, чтобы дети без посторонней помощи представили свои чувства по поводу того, что они переживают в период эпидемии, как они борются с ней и так далее.
Некоторые из детей высказали свое мнение о содержании картина. Выставка вдохновила детей, так как они как-то отвлеклись от повседневной рутины и сделали день особенным. Таким образом, мы постарались оживить культурную жизнь", - сказала С. Айриян, отметив, что во время мероприятия были приняты все превентивные меры. Сообщаем, что выставка живописи будет открыта в течение недели.