Ստեփանակերտ. «Գունավոր կարանտին» խորագրով նկարչական ցուցահանդես
Ստեփանակերտի «Արմատներ» կենսակենտրոնում («The Roots») բացվել է «Գունավոր կարանտին» խորագրով նկարչական ցուցահանդես. այն նվիրված էր երեխաների պաշտպանության միջազգային օրվան:
«Արցախպրես»-ի  թղթակցի  հաղորդմամբ՝   ցուցահանդեսի  կազմակերպիչ,  «Արմատներ»   կենսակենտրոնի  տնօրեն  Սարինե  Հայրիյանն  ասել  է, որ   միջոցառմանը մասնակցել է    մինչև  16  տարեկան   20   երեխա:
Նրա  խոսքով՝   հաշվի  առնելով  այն  հանգամանքը, որ    երեխաների   պաշտպանության   միջազգային  օրն    այս  տարի  անց  է  կացվել   արտակարգ   իրավիճակում,  փորձել  են    նոր  մոտեցմամբ   տոնն   արժևորել:
«Պարտադիր պայման ենք համարել  այն   հանգամանքը, որ   երեխաներն  առանց  որևէ  մեկի  միջնորդության   իրենց   նկարներում   ներկայացնեն   Նոր  կորոնավիրուսի   տարածման   շրջանում  իրենց  զգացողությունները, ինչ  են  հասկանում  համաճարակից,   ինչպես  են   պայքարում  դրա  դեմ և այլն: Երեխաների  մի  մասը  տեսակետներ է արտահայտել  նկարների     բովանդակության  մասին:  Ցուցահանդեսը  ոգևորիչ  էր   երեխաների  համար, քանի  որ  նրանք  ինչ-որ   կերպ   կտրվել  են  իրենց  առօրյայից  և    օրը   դարձրել   յուրահատուկ: Այս  կերպ   փորձել  ենք   նոր    շունչ   հաղորդել   մշակութային  կյանք»,-մասնավորապես  ասել  է  Ս. Հայրիյանը՝  նշելով, որ  նախաձեռնությունն  իրականացնելիս      ձեռնարկվել  են  բոլոր  կանխարգելիչ  միջոցները:

An Art Exhibition Entitled "Colorful Quarantine" Opened in Karabakh
An art exhibition entitled "Colorful quarantine" has been opened in the "Roots" center of Stepanakert. It was dedicated to the International Children's Day.
As "Artsakhpress" reports, Sarine Hayriyan, the organizer of the exhibition and the director of "Roots” center, said that 20 children up to 16 years old took part in the event.
“Taking into account the fact that this year the International Children's Day was held in an emergency situation, we tried to value the holiday with a new approach.
“In their pictures children expressed their feelings about the pandemic, how they are fighting against the virus. Some of the children expressed their views  about the content of the pictures. The exhibition was inspiring for the children and the event made their day special. In this way, we tried to breathe new life into the cultural life, "said S. Hayriyan and noted that all preventive measures were taken during the initiative.