Քյոլնում մոտ 30 ադրբեջանցի հարձակվել է հայ գործարարին պատկանող բարի վրա
Քյոլնում 20-30 դիմակավորված ադրբեջանցիներ հուլիսի 24-ի  գիշերը հարձակվել են հայ գործարարին պատկանող նարգիլե բարի վրա. աթոռներ նետել և ջարդել պատուհանները: «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտնում է «Zartonk media»-ն՝ հղում կատարելով Haypress-ին:
Ոստիկաններն ասել են, որ գույքին զգալի վնաս է պատճառվել: Իրավապահ մարմինները նաև ենթադրում են, որ դեպքը քաղաքական դրդապատճառներով է պայմանավորված և այժմ ուսումնասիրում են գործը:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարի մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը «Արմենպրես»-ի հարցին ի պատասխան հայտնեց. «Պատահարի վերաբերյալ տեղեկացված են Գերմանիայում Հայաստանի դեսպանությունը, Քյոլնի հայ համայնքը, Գերմանահայոց Առաջնորդարանը, Գերմանիայի պատկան մարմինները, Քյոլնի քաղաքային ոստիկանությունը: Վերջիններս լիովին տիրապետում են իրավիճակին, ընթանում է հետաքննություն»:

Group of 30 Azerbaijanis Attack a German Hookah Bar Owned by an Armenian Businessman in Cologne, Germany
A group of 20-30 masked people threw chairs around and smashed the windows of a hookah lounge belonging to an Armenian businessman in the German city of Cologne on July 24 night,as Zartonk Media reports, Haypress revealed citing German media reports from July 28.
According to preliminary information, the group met in smaller groups before entering the bar at around midnight.
The Armenian owner of the bar revealed that one of the masked men who identified himself and the entire group as Azerbaijanis asked him if he was Armenian.
The attackers then attempted to break into the hookah bar, breaking the bar windows with chairs.
The police said considerable damage to property has been caused, but provided no more details. Law enforcement authorities are also assuming the incident was politically motivated and are now investigating the matter.