Վարչապետին է ներկայացվել ՊԵԿ 2019թ. իրականացրած աշխատանքների հաշվետվությունը
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի ունեցած խորհրդակցության ժամանակ Պետական եկամուտների կոմիտեի նախագահ Էդվարդ Հովհաննիսյանը ներկայացրել է ՀՀ կառավարության 2019-2023 թվականների գործունեության միջոցառումների ծրագրի 2019 թվականի միջոցառումների կատարողականը:
Խորհրդակցության սկզբում ՊԵԿ նախագահը ներկայացրել է հարկային ստվերի գնահատման և կրճատման, ՏՏ ենթակառուցվածքների կատարելագործման, հարկային մարմին-հարկ վճարող գործընկերային հարաբերությունների ամրապնդման, գործարար միջավայրի բարելավմանն ուղղված վարչարարության կազմակերպման, հարկային և մաքսային մարմինների կառավարման համակարգի կատարելագործման, միջազգային համագործակցության ամրապնդման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները:
Ըստ կատարված աշխատանքների արդյունքների՝ 2019թ․ հարկ վճարողներին վերադարձված ԱԱՀ-ի զրոյական դրույքաչափով հարկվող գործարքներից առաջացած, ԱԱՀ-ի փոխատուցվող գումարների մասով միասնական հաշվին մուտքագրված, ԱԱՀ-ի վերադարձի հաշիվներով և հիպոթեքային վարկի տոկոսների սպասարկման մասով վերադարձված գումարները 2019թ. կազմել է 171,1 մլրդ դրամ: 2018-ի սկզբին հարկ վճարողների նկատմամբ եղել է 275.7 մլրդ դրամ պարտք, որից անցումային գերավճարի գծով՝ 132.7 մլրդ դրամ և դեբետային գերավճարի գծով՝ 143 մլրդ դրամ: Տնտեսավարողների նկատմամբ պետության ունեցած պարտքերի վերադարձման լայնածավալ աշխատանքների շնորհիվ պարտքը նվազել է մոտ 200 մլրդ դրամով, 2020-ի հունվարի 1-ի դրությամբ այն կազմել է 76,6 մլրդ դրամ:
Հարկային և մաքսային ընթացակարգերի բարելավման մասով՝ պետական սահմանի անցման կետերում մշակվել և ներդրվել են մաքսային հսկողության իրականացման ռիսկի պրոֆիլներ, ինչի արդյունքում սահմանին նվազել են հերթերը և սահմանահատման վրա ծախսվող ժամանակը: Մշակվել և ներդրվել է ռիսկերի կառավարման «խելացի համակարգ», որը հնարավորություն է տալիս ՀՀ սահմանով տեղափոխվող բեռների նկատմամբ մաքսային հսկողության ավելի ճկուն և արդյունավետ իրականացում։ Մասնավորապես` 2019թ. 2018թ-ի համեմատ էականորեն նվազել են ՀՀ սահմանով ներմուծվող բեռների նկատմամբ՝ մաքսային մարմինների կողմից իրականացվող բեռների ֆիզիկական զննման դեպքերը։ Դրանց տեսակակար կշիռը ներմուծման հայտարարագրերի ընդհանուր թվի մեջ 2018թ-ի 22%-ի փոխարեն 2019թ. կազմել է շուրջ 12%։
2019-ին հարկային մարմնի կողմից իրականացված համալիր հարկային ստուգումների քանակը 2018-ի նույն ժամանակաշրջանի համեմատ նվազել է 5.6%-ով: Իրականացված համալիր ստուգումների թվի կրճատման պայմաններում, արձանագրված լրացուցիչ պարտավորությունների գումարն աճել է 81.2%-ով, միաժամանակ աճել է նաև մեկ ստուգմանը բաժին ընկնող լրացուցիչ պարտավորության գումարը՝ 92.0%-ով: Էականորեն պարզեցվել է ԵԱՏՄ անդամ պետություններում հաշվառված անձնական տրանսպորտային միջոցների ՀՀ սահմանահատման գործընթացը։
Հաշվետու ժամանակահատվածում մշակվել և ներդրվել են երրորդ անձանց վերաբերյալ ՀՀ ՊԵԿ-ին տեղեկատվություն փոխանցելու երկու ՎԵԲ-ծառայություններ: Ստվերի կրճատման ցուցիչներ են նաև ՀԴՄ կտրոնների թվի ավելացումը և գրանցված աշխատողների թվի էական աճը: 2019 թվականի ընթացքում Հայաստանում տպվել է 120 մլն կամ 38%-ով ավելի ՀԴՄ կտրոն, քան 2018-ին, և 186 մլն կամ 74%-ով ավելի ՀԴՄ կտրոն, քան 2017-ին: Այդպիսով՝ 2018-ի համեմատ արձանագրվել է 345 մլրդ դրամի կամ 21.9%-ով ավելի առևտրաշրջանառություն, իսկ 2017 թվականի համեմատ՝ 529 մլրդ դրամի կամ 38%-ով ավելի առևտրաշրջանառություն:
ՊԵԿ իրավական գործառույթ իրականացնող ստորաբաժանումների կողմից 2019-ի ընթացքում պետական բյուջե է գանձվել 63,6 մլրդ դրամ, 2018-ին՝ 30,6 մլրդ դրամ, 2017-ին՝ 26,8 մլրդ դրամ։ Մասնավորապես՝ 2019-ի ընթացքում հարուցվել են 454 քրեական գործեր, քրեական գործի հարուցումը մերժվել է 276 որոշումներով: Հաշվետու ժամանակաշրջանում վերականգնվել է 11,9 մլրդ դրամ գումար, 55 քրեական գործով ավարտվել է նախաքննությունը, գործերը մեղադրական եզրակացությամբ ուղարկվել են դատարաններ:
Էդվարդ Հովհաննիսյանի տեղեկացմամբ, Գյումրիի արտաքին տնտեսական գործունեության կենտրոնի շինաշխատանքների առաջին փուլը կավարտվի առաջիկա ամսվա ընթացքում, իսկ երկրորդի աշխատանքները կմեկնարկեն 2021-ին ու կավարտվի նույն տարվա վերջին:
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին ՊԵԿ նախագահը ներկայացրել է նաև ՀՀ ՊԵԿ 2020-2024 թվականների զարգացման և վարչարարության բարելավման ռազմավարական ծրագիրը:
Ամփոփելով, վարչապետը կարևորել է ՊԵԿ-ից կողմից ստվերի կրճատման, հարկային և մաքսային վարչարարության արդիականացման, կոռուպցիոն դրսևորումների դեմ պայքարի, սահմանային անցակետերում մատուցվող ծառայությունների որակի բարձրացման ուղղությամբ շարունակական ու հետևողական աշխատանքների իրականացումը: Կառավարության ղեկավարը նշել է, որ պատրաստվում է առաջիկայում այցելել սահմանային անցակետեր՝ գնահատելու նախորդ այցից հետո իրականացված աշխատանքները: Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ չնայած ճգնաժամային տարվան՝ կառավարությունը պետական բյուջեի եկամուտների մասով սահմանել է բարձր նշաձող և ՊԵԿ-ը պետք է անի ամեն ինչ՝ իր առջև դրված խնդիրները լուծելու նպատակով:
Վարչապետը կարևորել է նաև Գյումրիի արտաքին տնտեսական գործունեության կենտրոնի կառուցման վերաբերյալ կառավարության որոշումը, արտահանման և ներմուծման աշխատանքների՝ Գյումրի ուղղորդումը և հանձնարարել կենտրոնի շինաշխատանքների ուղղությամբ իրականացնել խիստ վերահսկողություն:

During the consultative meeting, which was chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan, Chairman of State Revenue Committee Eduard Hovhannisyan reported back his agency’s annual performance for 2019 as part of the Government’s Program of Activities for 2019-2023.
To begin with, the SRC Chairman dwelt on the work done to assess and curb the tax shadow, improve IT infrastructures, strengthen partnerships between the tax authority and taxpayers, as well as organize administrative work aimed at facilitating the business environment, improving the management of tax and customs authorities and promoting international cooperation.
Accordingly, the funds credited to a single account for interchangeable VAT amounts refunded to taxpayers in 2019 on VAT refund accounts and servicing interest on a mortgage loan, the amounts refunded on VAT refund invoices and service rates rose to 171.1 billion drams in 2019.
Early in 2018, the State owed a debt of 275.7 billion drams to taxpayers, of which AMD 132,7 billion - in terms of transitional overpayment, and AMD 143 billion - in terms of debit overpayment. Following extensive efforts, the government’s indebtedness to economic entities was reduced by 200 billion drams to AMD 76.6 billion as of January 1, 2020.
To improve the applicable tax and customs clearance procedures, customs control risk profiles have been developed and introduced at state border checkpoints, as a result of which queues and time spent on crossing the border were reduced at border checkpoints.
A “smart system” of risk management has been developed and introduced, which allows for a more flexible and efficient customs control over commodities transported across the border of Armenia. In particular, the instances of physical checkups of goods imported across the border of Armenia by customs authorities significantly decreased in 2019 as compared to 2018. Their share in the total number of customs declarations fell to nearly 12% in 2019 against 22% in 2018.
In 2019, the number of complex tax audits by the tax authority decreased by 5.6% as compared to the same period in 2018. As the number of complex audits decreased, the amount of additional liabilities rose by 81.2%, while the amount of excess liabilities per audit also increased by 92.0%. Motor-borne crossing of Armenia’s borders with EAEU- registered vehicles was significantly simplified in the period under review.
An increase in the number of cash-register receipts and a significant increase in the number of registered employees also indicate a decrease in the black economy. During 2019, 120 million or 38% more cash-register receipts were printed in Armenia than in 2018, and 186 million or 74% more cash-register receipts than in 2017. Thus, the amount of registered sales rose by 345 billion drams, or 21.9% as compared to 2018, and by 529 billion drams or 38% as compared to 2017.
In 2019, the state budget received 63.6 billion drams from the SRC departments exercising legal functions: 30.6 billion drams in 2018 and 26.8 billion drams in 2017. 454 criminal cases were launched in 2019. At the same time, 276 decisions were made to turn down the launch of a criminal case. During the reporting period, 11.9 billion drams were recovered, preliminary investigation was completed in 55 criminal cases, cases with indictments were sent to courts.
The first stage of construction works at the Foreign Economic Activity Center in Gyumri will be completed within the coming month, while the second stage is due in 2021 and will be complete by the end of the same year.
During the meeting, Prime Minister Pashinyan was presented the strategic program of SRC development for 2020-2024.
Summing up the consultation, the Premier stressed the importance of consistent efforts towards reducing the black economy, modernizing tax and customs administration, combating corruption, improving the quality of services provided at border checkpoints. The Head of Government noted that he is going to visit the border checkpoints in the near future to assess the work carried out since his previous visit.
Nikol Pashinyan noted that despite the crisis year, the Government has set the bar sufficiently high for budget receipts, and the State Revenue Committee must do everything to live up to the task set before it. Highlighting the Government’s decision to build a foreign economic activity center in Gyumri, the Prime Minister told those responsible to exercise strict control over the ongoing construction activities.