Հայկական ընկերությունը թոքերի արհեստական օդափոխման համակարգեր արտադրելու լիցենզիա է ստացել. Հակոբ Արշակյան
Հայկական YEA Engineering ընկերությունը COVID-19 բուժման ընթացքում կիրառվող VITAL թոքերի արհեստական օդափոխման համակարգեր մշակելու և արտադրելու լիցենզավորում է ստացել: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին «Ֆեյսբուք»-ի իր էջում գրել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Հակոբ Արշակյանը:
«Հայկական YEA Engineering ընկերությունը լիցենզավորում է ստացել NASA Jet Propulsion Laboratory կողմից մշակելու և արտադրելու COVID-19 բուժման ընթացքում կիրառվող VITAL թոքերի արհեստական օդափոխման համակարգերը: YEA Engineering ընկերությունը եզակիներից է աշխարհում, որը լիցենզավորում է ստացել NASA JPL կողմից»,- գրել է Արշակյանը:
Նախարարը նշել է, որ լիցենզավորման մրցույթին 42 երկրներից դիմել են 330 ընկերություններ, որոնցից ընդամենը 28-ին է հաջողվել ստանալ լիցենզիա:

NASA Jet Propulsion Lab Grants License to Armenian Company to Make VITAL Ventilators
YEA Engineering, an Armenian engineering company, received a license by NASA Jet Propulsion Laboratory to develop and manufacture the VITAL ventilators used in the COVID-19 response, Armenia’s Minister of High-Tech Industry Hakob Arshakyan said on Facebook, Armenpress reports.
Arshakyan said that the Armenian company is one of the very few in the world to have been licensed by the NASA JPL to produce the ventilators.
330 companies from 42 countries had applied to NASA to receive licenses, and only 28 were granted, according to Arshakyan.
The device, called VITAL (Ventilator Intervention Technology Accessible Locally), was developed by engineers at NASA's Jet Propulsion Laboratory in Southern California.