ԱԳ նախարարի արձագանքը բողոքի ակցիայի մասնակիցների առաջարկին տարակուսանք է առաջացնում
ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի և Կառավարության շենքի դիմաց բողոքի ակցիա անող ռուսաստանաբնակ հայերի երկխոսությունը մի շարք խնդիրներ է վերհանում կապված ԱԳՆ-ի աշխատանքի հետ:
Արդեն բավականին տևական ժամանակ է, այդ թվում նաև Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության առաջնային խնդիրներից է դարձել կորոնավիրուսային համավարակի արդյունքում սահմանների փակվելուց իր քաղաքացիների համար առաջացած դժվարությունների կարգավորումը:
Սակայն, ինչպես պարզ է դառնում բողոքի ակցիայի մասնակիցների հետ ԱԳ նախարարի զրույցից, այս ուղղությամբ ՀՀ ԱԳՆ աշխատանքը խիստ սահմանափակ է:
Այսպես, արտաքին գործերի նախարարը հայտարարեց, որ հստակ տեղյակ չի, թե ինչ քաղաքականություն է հիմա վարում Ռուսաստանը օտարերկրյա քաղաքացիների ընդունելու հարցում: Եվ սա այն դեպքում, երբ արդեն բավականին երկար ժամանակ է Ռուսաստանում բնակվող կամ երկրում առկա սոցիալ-տնտեսական իրավիճակով պայմանավորված արտագնա աշխատանքի մեկնել ցանկացող քաղաքացիները բարձրաձայնում են իրենց խնդիրները: Ընդ որում, նկատենք, որ խոսքը ռազմավարական դաշնակից հանդիսացող երկրի մասին է, որի հետ հարաբերությունների որակը և հետևաբար քննարկվող հարցերի օրակարգը միանգամայն այլ բան էենթադրում:
Ավելին, ԱԳ նախարարը զարմացավ, երբ ակցիայի մասնակիցներն առաջարկեցին ռուսական կողմի հետ ինչ-որ համաձայնության գալ… Իհարկե, ամեն երկիր ինքն է որոշում, թե երբվանից և որ երկրի քաղաքացիների համար չեղարկի իր տարածք մուտքի սահմանափակումները, սակայն որոշակի բացառությունների մեխանիզմների մասին բանակցություններ, խորհրդակցություններ սկսելը, հատկապես վերջին ամիսներին, երբ երկրների մեծ մասը զգալիորեն մեղմացրել է սահմանափակումները, այնքան էլ զարմանալի և տարօրինակ միտք չէ, ինչպես թվաց նախարարին: Ենթադրվում էր, որ հենց դրանով պետք է զբաղված լիներ արտաքին գործերի նախարարությունը վերջին շրջանում, բայց ավաղ… ԱԳՆ-ում իրական աշխատանք իրականացնելու փոխարեն նախընտրում են թաքնվել «ամեն երկիր իր քաղաքականությունն» է իրականացնում արտահայտության հետևում:

Реакция главы МИД Армении на предложение со стороны протестующих вызывает недоумение
Диалог, состоявшийся между министром иностранных дел РА Зограбом Мнацаканяном и проживающими в России армянами, которые вчера проводили акцию протеста перед зданием правительства РА, выявил ряд вопросов, связанных с работой МИД.
Уже достаточно долго одной из приоритетных задач, в том числе и для МИД Армении, провозглашено решение проблем, вызванных закрытием границ из-за пандемии коронавируса.
Однако, как следует из диалога главы МИД с протестующими, работа МИД РА в этом направлении весьма ограничена.
Так, Зограб Мнацаканян заявил, что он не имеет четкого представления о проводимой со стороны России политике в отношении приема иностранных граждан. И это в том случае, когда граждане РА, длительное время проживающие в России или желающие поехать туда на заработки в связи со сложившейся социально-экономической ситуацией в стране, уже долгое время трубят о своих проблемах. При этом речь идет о стране, являющейся нашим стратегическим союзником, с которым качество отношений и повестка обсуждаемых вопросов предполагает совершенно иной уровень информированности.
Более того, министр иностранных дел был удивлен, когда протестующие предложили прийти к какому-либо соглашению с российской стороной. Конечно, каждая страна сама решает, когда и для какой страны снимать ограничения на въезд на свою территорию, но начинать переговоры и консультации об определенных механизмах преодоления карантина - тем более на фоне того, что в последние месяцы большинство стран значительно ослабили ограничения – не настолько удивительно и странно, как это показалось нашему министру. Предполагалось, что это именно то, чем и должен был заниматься МИД в последнее время, но увы… Вместо реальной работы во внешнеполитическом ведомстве нашей страны предпочитают прикрываться фразой "каждая страна проводит свою политику"...