Պուտինն ու Ալիևը քննարկել են իրավիճակի սրումը հայ-ադրբեջանական սահմանին
Ռուսաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Վլադիմիր Պուտինն ու Իլհամ Ալիևը հեռախոսազրույց են ունեցել, որի ընթացքում քննարկել են այս տարվա հուլիսին հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին իրավիճակի սրումը: Այս մասին հայտնում է Կրեմլի մամուլի ծառայությունը:
Աղբյուրի փոխանցմամբ՝ կողմերը մտքեր են փոխանակել «տարածաշրջանային խնդիրների վերաբերյալ՝ այս տարվա հուլիսին հայ-ադրբեջանական պետական սահմանին իրավիճակի սրման համատեքստում»: «Ռուսական կողմը ընդգծել է լարվածությունը սրող ցանկացած գործողություն կանխելու կարևորությունը»:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև երկկողմ օրակարգի արդիական հարցեր: «Հաստատվել է բոլոր ոլորտներում ռուս-ադրբեջանական գործընկերությունն առավել ամրապնդելու փոխադարձ տրամադրվածությունը: Իլհամ Ալիևը շնորհավորել է Վլադիմիր Պուտինին` կորոնավիրուսի վարակի դեմ պատվաստանյութը գրանցելու կապակցությամբ»:

Путин и Алиев обсудили обострение обстановки на армяно-азербайджанской границе
Президент Азербайджанской республики Ильхам Алиев и президент РФ Владимир Путин обсудили ситуацию на азербайджано-армянской границе. Об этом говорится в сообщении на сайте Кремля.
Стороны обменялись мнениями "по региональной проблематике в контексте имевшего места в июле этого года обострения обстановки на азербайджано-армянской государственной границе". "С российской стороны подчеркнута важность недопущения любых действий, способствующих эскалации напряжённости".
Собеседники обсудили также  актуальные темы двусторонней повестки дня. "Подтверждён взаимный настрой на дальнейшее укрепление российско-азербайджанского партнёрства во всех областях. Ильхам Алиев поздравил Владимира Путина с регистрацией российской вакцины от коронавирусной инфекции".