Թուրքիան դժգոհ է Իսրայելի և ԱՄԷ-ի համաձայնագրից
Արաբական Միացյալ Էմիրությունների և Իսրայելի միջև հարաբերությունների կարգավորման վերաբերյալ համաձայնագիրն անտեսում է պաղեստինցիների կամքը, ասվում է Թուրքիայի արտգործնախարարության հայտարարության մեջ, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Մենք կողմ ենք պաղեստինյան ժողովրդի և վարչակազմի կոշտ պատասխանին Միացյալ Նահանգների, Իսրայելի և ԱՄԷ-ի համատեղ հայտարարությանը: Չափազանց մտահոգիչ է այն, որ ԱՄԷ-ն փորձում է խափանել պլանը, որը մշակվել էր Արաբական պետությունների լիգայի կողմից Սաուդյան Արաբիայի գլխավորությամբ 2002 թվականին և աջակցություն էր ստացել Իսլամական համագործակցության կազմակերպության կողմից, ԱՄԷ-ն փորձում է հրաժարվել դրանից միակողմանի շահի համար»,- նշվում է հայտարարության մեջ:
Նշվում է, որ ոչ մի հիմք չկա եռակողմ հայտարարությունը որպես պաղեստինյան գործին աջակցություն ներկայացնելու համար:
«Արաբական Միացյալ Էմիրությունները, որոնք փորձում են գաղտնի հաշվարկներ անել մահացած ծնված և անվավեր ԱՄՆ պլանի վրա, անտեսում են Պաղեստինի կամքը: Արաբական Միացյալ Էմիրությունների ղեկավարությունը իրավունք չունի բանակցություններ վարել Իսրայելի հետ Պաղեստինի անունից և զիջումների գնալ դրա համար կենսական նշանակություն ունեցող հարցերի շուրջ` առանց Պաղեստինի ժողովրդի և դրա վարչակազմի համաձայնության: Տարածաշրջանի ժողովուրդները չեն ներելու ԱՄԷ-ի կեղծավոր պահվածքը, որը դավաճանել է պաղեստինցիներին»,- ասել է Թուրքիայի արտգործնախարարությունը:
Արաբական Միացյալ Էմիրությունների հետ համաձայնագիրն Իսրայելի համար երրորդ համաձայնագիրը կդառնա` 1979 և 1994 թվականներին Եգիպտոսի և Հորդանանի հետ նմանատիպ համաձայնագրերից հետո: Իսրայելը նաև պայմանագիր էր կնքել Մավրիտանիայի հետ, որը ներկայումս չի գործում, և` միջանկյալ համաձայնագրեր պաղեստինցիների հետ: ԱՄԷ-ի իշխանություններն Իսրայելի հետ պայմանագիրը «պատմական դիվանագիտական ​​նվաճում» են անվանել` հավաստիացնելով, որ հրեական պետության հետ հարաբերությունների նորմալացումը նրանց թույլ կտա ապահովել տարածաշրջանի անվտանգությունը

МИД Турции раскритиковал соглашение между Израилем и ОАЭ
Соглашение между ОАЭ и Израилем о нормализации отношений игнорирует волю палестинского народа, говорится в заявлении МИД Турции, передает РИА Новости.
Ранее сообщалось, что Израиль и ОАЭ договорились о полной нормализации отношений. В совместном с США трехстороннем заявлении говорится, что Израиль по условиям сделки с ОАЭ временно отложит решение о распространении своего суверенитета на территории на Западном берегу реки Иордан. Также в ближайшие недели Израиль и ОАЭ подпишут ряд соглашений в сфере инвестиций, туризма, прямого авиасообщения, безопасности, телекоммуникаций и других.
Палестинское руководство объявило о своем решительном неприятии и осуждении трехстороннего соглашения.
"Мы поддерживаем жесткую реакцию, продемонстрированную палестинским народом и администрацией в отношении совместного заявления США, Израиля и ОАЭ. Крайне тревожно, что план, разработанный Лигой арабских государств под руководством Саудовской Аравии в 2002 году и поддержанный Организацией исламского сотрудничества, ОАЭ пытается дезавуировать с целью односторонней выгоды", - говорится в заявлении.
Отмечается, что нет никаких оснований для того, чтобы представить трехстороннее заявление в качестве поддержки палестинского дела.
"ОАЭ, которые пытаются сделать тайные расчеты на основе мертворожденного и недействительного плана США, игнорируют волю Палестины. Руководство ОАЭ не имеет права проводить переговоры с Израилем от имени Палестины и идти на уступки по вопросам, жизненно важным для нее, без согласия палестинского народа и ее администрации. Народы регионы не простят лицемерное поведение ОАЭ, предавших палестинцев", - отметил МИД Турции.
Соглашение с ОАЭ станет для Израиля третьим после аналогичных договоренностей с Египтом и Иорданией, заключенных в 1979 и 1994 годах. Израиль также заключал соглашение с Мавританией, которые ныне не действует, и временные соглашения с палестинцами. Власти ОАЭ назвали договоренность с Израилем "историческим дипломатическим достижением", заверив, что нормализация отношений с еврейским государством позволит им обеспечивать безопасность региона.