Լիբանանի նախագահը դեմ է պայթյունի պատճառների միջազգային հետաքննությանը
Լիբանանի նախագահ Միշել Աունը  դեմ է արտահայտվել Բեյրութի նավահանգստում տեղի ունեցած պայթյունի հետաքննության միջազգային հանձնաժողով ստեղծելուն: Դրա փոխարեն նա հնարավոր է համարել արտասահմանցի հետաքննիչների մասնակցությունը գործընթացին:
«Մեր Սահմանադրությունը պահանջում Է, որ մեր դատական համակարգն ինքը հետաքննի ներքին խնդիրները: Դա չի բացառում ֆրանսիացի, ամերիկացի և այլ երկրների հետաքննիչների ներկայությունը, որոնք արդեն օգնում են մեր ոստիկանությանը»,-ասել Է նա Corriere della Sera իտալական թերթին տված հարցազրույցում, հաղորդում է ՌԻԱ Նովոստին:
Խոսելով պայթյունի պատճառների մասին՝ Աունը կրկին նշել է, որ չի բացառում վարկածներից ոչ մեկը, թեև առավել հավանականը դժբախտ պատահարն Է:
«Բազմաթիվ լիբանանցի վկաներ պնդում են, որ պայթյունից ոչ շատ առաջ ինքնաթիռներ են տեսել: Նրանց անհրաժեշտ Է լսել, նույնիսկ եթե նրանք, հնարավոր Է, մեծ վստահություն չեն ներշնչում»,-ընդգծել Է Աունը:
Աունը նաև կտրականապես հերքել Է այն վարկածը, որ պայթյունը տեղի Է ունեցել «Հըզբոլլահ» շարժմանը պատկանող զենքի պահեստում, ինչն իր հերթին կհանգեցներ ավելի խոշոր պայթյունի:

Lebanese President Had Not Considered Resigning
Lebanese President Michel Aoun said on Saturday that international aid pledged following a massive explosion in Beirut last week that killed 178 people and made 300,000 homeless should go where it is needed, Reuters reports.
In an interview with French news channel BFM TV, Aoun said all hypotheses remained open in the investigation into the blast at the port of Beirut that wrecked huge swathes of the capital.
"I have asked that aid sent by foreign countries be given exactly where it is needed," he said, adding that he had not considered resigning, after the government quit earlier in the week.
The United Nations has launched a $565 million aid appeal, whose priorities include stabilising the grain supply after the explosion destroyed a huge grain silo at the port.