Արմեն Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Սինգապուրի նախագահի հետ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Սինգապուրի Հանրապետության նախագահ Հալիմա Յակոբի հետ:
Նախագահները տեղեկություններ են փոխանակել երկու երկրներում կորոնավիրուսի համավարակով պայմանավորված իրավիճակի և դրա հաղթահարման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերի մասին:
Սինգապուրի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել նախագահ Սարգսյանին՝ Եվրասիական տնտեսական միության և Սինգապուրի միջև ազատ առևտրի համաձայնագիրը Հայաստանի կողմից վավերացնելու համար: Հայաստանի նախագահն իր հերթին նշել է, որ այն մեծ հնարավորություններ կստեղծի երկկողմ և բազմակողմ առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման համար:
Հեռախոսազրույցի ընթացքում նախագահ Սարգսյանը Սինգապուրի նախագահին ներկայացրել է նախագահական ATOM (Advance TOMorrow) նախաձեռնությունը, որի հիմնական նպատակը բարձր տեխնոլոգիաների և արհեստական բանականության ոլորտներում Հայաստանը տարածաշրջանային հարթակ դարձնելն է: Նրա խոսքով՝ մի շարք պետություններ, միջազգային ֆինանսական հաստատություններ և համաշխարհային հռչակ ունեցող տեխնոլոգիական ձեռնարկություններ արդեն իսկ համագործակցության պատրաստակամություն են հայտնել, և նրանցից մի քանիսի հետ շուտով կկնքվեն նախնական պայմանագրեր:
Անդրադառնալով փոքր և հաջողակ պետությունների ակումբ ստեղծելու իր նախաձեռնությանը՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ այդ ծրագիրը քննարկվել է մի շարք երկրների ղեկավարների հետ և արժանացել հավանության: Նախաձեռնության նպատակը փոքր պետություններին միավորելն է. համագործակցության և երկխոսության այս շրջանակում փոքր երկրները կկարողանան փորձ ու գաղափարներ փոխանակել, մշակել ապագայի վերաբերյալ տեսլական և օգնել միմյանց։ Սինգապուրի նախագահը մեծ հետաքրքրություն է ցուցաբերել այս ակումբի ստեղծման գաղափարի նկատմամբ:

President Armen Sarkissian Spoke on the Phone with the President of Singapore
President Armen Sarkissian spoke on the phone with the President of the Republic of Singapore Halimah Yacob.
The Presidents exchanged views on the situation in the two countries conditioned by the coronavirus pandemic and efforts to overcome it.
The President of Singapore expressed gratitude to President Sarkissian for Armenia’s ratification of the Free Trade Agreement between the Eurasian Economic Union and Singapore. The President of Armenia in his turn noted that it will create great opportunities for the development of bilateral and multilateral economic and trade relations.
During the conversation, President Sarkissian presented to the President of Singapore presidential ATOM (Advance TOMorrow) initiative which is aimed at making Armenia a regional platform in the areas of high-tech and artificial intelligence. He said that a number of states, international financial institutions and world’s leading technological companies have already expressed readiness to cooperate and with some of them preliminary agreements will be signed soon.
Speaking of his initiative to create a club of small and successful states, President Sarkissian noted that the project was discussed with a number of heads of state and received their approval. It is aimed at uniting small nations. In this framework of cooperation and dialogue, small states will exchange experience and ideas, develop their vision for future and assist each other. The President of Singapore expressed great interest in the creation of such club.
President Halimah Yakob invited the President of Armenia to visit Singapore at the time of his convenience.