Տնտեսություն Իրադարձային Սպորտ Մամուլի տեսություն Medicine Life Ռուսաստանն ակտիվ աշխատում է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացը շուտափույթ վերսկսելու ուղղությամբ. Լավրով
Ռուսաստանը Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների հետ մեկտեղ աշխատում է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացը շուտափույթ վերսկսելու ուղղությամբ, հայտարարել է ՌԴ արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը «Труд»-ին տված հարցազրույցում:
Ինչպես փոխանցում է ТАСС գործակալությունը, Լավրովը նշել է, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի պետական սահմանին հուլիսին գրանցված էսկալացիան 1994թ-ի հրադադարի մասին համաձայնագրի երկրորդ լուրջ խախտումն է եղել, փոխանցում է Tert.am:
«Ելակետային դրդապատճառ է նաև աշխարհագրական գործոնը. հայկական կողմի որոշումը վերականգնելու սահմանային հին անցակետերից մեկը, որը 15 կմ հեռավորության վրա է Ադրբեջանի էներգակիրներ արտահանող խողովակաշարերից, մեկի մոտ զգալի անհանգստություն է առաջացրել, մյուսների մոտ՝ չհիմնավորված պատասխան արձագանք և, արդյունքում, հակամարտության թեժացման «կայծը» բռնկվեց՝ հնարավոր բոլոր անկանխատեսելի հետևանքաների սպառնալիքով»,- ասել է Լավրովը:
ՌԴ ԱԳ նախարարը շեշտել է նաև, որ ռուսական կողմն առաջին իսկ օրեից ակտիվ աշխատել է իրավիճակը կայունացնելու ուղղությամբ, ինչի շնորհիվ նաև հուլիսի 16-ից Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին հարաբերական անդորր է:

Lavrov: Russia Works to Resume Negotiations on Karabakh
Russia and its partners in the OSCE Minsk Group are working on the earliest possible resumption of negotiations on the Nagorno-Karabakh settlement, Russian Foreign Minister Sergey Lavrov said in an interview with Trud newspaperTASS reports.
"We are expecting early resumption of the negotiation process on the Nagorno-Karabakh settlement. We are working on this together with our partners in the OSCE Minsk Group," he said.
Lavrov noted that the July border conflict between Armenia and Azerbaijan was the second most widespread violation of the 1994 ceasefire agreement. The minister pointed out that the Russian Foreign Ministry made active mediation efforts to resolve the conflict. "The Russian co-chair of the OSCE Minsk Group on Nagorno-Karabakh Igor Popov has been in direct contact with the leadership of the foreign ministries of the two countries all this time. As a result, with active Russian mediation, a ceasefire has been reached since August 16, albeit not on the first attempt," he stressed.