Հայաստանի Հանրապետությունն ի վիճակի է սպասարկել անվտանգային իր մարտահրավերները. Նիկոլ Փաշինյանի ելույթն ԱԽ նիստին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ Երևանում տեղի է ունենում Անվտանգության խորհրդի հերթական նիստը, տեղեկանում ենք վարչապետի մամուլի ծառայությունից:
Այսօր մենք անցկացնում ենք Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի հերթական նիստը: Նախորդ նիստի ընթացքում մենք ընդունեցինք Ազգային անվտանգության նոր ռազմավարությունը, և հատկանշական է, որ այդ որոշումից շատ կարճ ժամանակ անց արձանագրվեց այդ փաստաթղթի արդիականությունը և կենսունակությունը: Արձանագրվեց, որ մենք ճշգրիտ ենք գնահատել մեր երկրի անվտանգային սպառնալիքները, և ընդհանրապես մեր անվտանգային միջավայրի ռազմավարական գնահատականը տեղի է ունեցել բարձր որակով:
Մեր նախորդ նիստից հետո տեղի ունեցան տավուշյան հայտնի դեպքերը՝ Տավուշի հաղթական մարտերը, և պետք է արձանագրել հետևյալը. նախորդ ողջ շրջանում Ադրբեջանն ընդունել էր մի այնպիսի կեցվածք, որով Ղարաբաղի հարցի ռազմական ճանապարհով չլուծումը, իր կողմից դա չնախաձեռնելը ներկայացնում էր որպես զիջում և՛ Հայաստանի, և՛ միջազգային հանրության համար: Եվ մենք այս ողջ ընթացքում Ադրբեջանի ղեկավարությանը հորդորում էինք, որ պետք չէ Հայաստանի հետ խոսել ուժի դիրքերից, ուժի լեզվով, և դա անհեռանկար հռետորաբանություն է: Եվ, ըստ էության, հուլիսյան հաղթական մարտերն ապացուցեցին դա և ապացուցեցին, որ Ղարաբաղի հարցը չունի ռազմական լուծում: Կարծում եմ՝ ժամանակն է, որ Ադրբեջանի իշխանությունը սա ընդունի, որովհետև նախկինում բազմիցս ասել եմ, որ եթե Ղարաբաղի հարցն ունի ռազմական լուծում, ուրեմն Արցախի ժողովուրդը կարող է արձանագրել, որ ինքը վաղուց այդ հարցը լուծել, ավարտել է:
Շատ կարևոր է արձանագրել, որ Հայաստանի դիրքորոշումը Ղարաբաղի հարցում ինչպես եղել, այնպես էլ շարունակում է մնալ կառուցողական, և մեր դիրքորոշումն է, որ, այո՛, Արցախի հարցը պետք է կարգավորվի խաղաղ բանակցային ճանապարհով, և Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումը, ըստ էության, միշտ էլ եղել է սա, ընդ որում՝ անկախ կառավարությունների և իշխանությունների քաղաքական ծագումնաբանությունից:
Հաջորդ գործոնը, որն արձանագրված է Ազգային անվտանգության ռազմավարության մեջ և շատ արագ արտահայտվեց, Թուրքիայի ապակառուցողական քաղաքականությունն է մեր տարածաշրջանում և ընդհանրապես աշխարհում: Կարծում եմ, որ Թուրքիայի ապակայունացնող և ապակառուցողական գործունեությունն էական անհանգստություններ և մտահոգություններ է առաջացնում ինչպես Մերձավոր Արևելքի, այնպես էլ Եվրասիական տարածաշրջանի, այնպես էլ Եվրոպական տարածաշրջանի մեր գործընկերների մոտ: Սա մի օրակարգ է, որն արդեն իսկ ձևավորված է, և այդ օրակարգում մեր անելիքները նույնպես կարևորագույն քննարկման առարկա պիտի դառնան Անվտանգության խորհրդում, կառավարությունում, Արտաքին գործերի նախարարությունում, և սրա հետ կապված հարցեր նույնպես մենք կքննարկենք այսօրվա նիստում:
Ընդհանուր առմամբ՝ ամենակարևոր արձանագրումը, որ մենք պիտի անենք, հետևյալն է, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ի վիճակի է սպասարկել անվտանգային իր մարտահրավերները: Միևնույն ժամանակ, մենք պիտի խնդիր դնենք մեր առաջ՝ անվտանգային միջավայրի կառավարելիության մակարդակն ամեն շաբաթվա, ամեն ամսվա, ամեն տարվա հետ ավելի բարձրացնելու ուղղությամբ: Եվ Անվտանգության խորհուրդը հենց այն աշխատանքային ձևաչափն է, որտեղ այս կարգի հարցերը պետք է քննարկվեն և լուծումներ ստանան»:

Армения в состоянии отвечать на безопасностные вызовы: выступление премьер-министра на заседании Совета безопасности
Во главе с премьер-министром Николом Пашиняном в Ереване проходит очередное заседания Совета безопасности.
Премьер выступил с речью:
"Приветствую вас, уважаемые коллеги!
Сегодня мы проводим очередное заседание Совета безопасности Армении. В ходе предыдущего заседания нами была принята новая стратегия Национальной безопасности и характерно, что спустя короткое время после принятия данного решения была доказана актуальность и жизнеспособность этого документа. Мы получили доказательства того, что нами были точно оценены угрозы безопасности нашей страны, в целом военная оценка нашей сферы безопасности была дана на высоком уровне.
После нашего предыдущего заседания произошли известные события в Тавуше, тавушские победные бои, и необходимо констатировать следующее: в течение всего предыдущего периода Азербайджан придерживался позиции, согласно которой нерешение им Карабахского вопроса военным путем, непредпринятие шагов в этом направлении представлялись в качестве уступки как в отношении Армении, так и для международного сообщества. Однако в течение всего этого периода мы настаивали на том, что азербайджанские власти не должны говорить с Арменией с позиции силы: это бесперспективная риторика. По сути, июльские победные бои доказали это и доказали, что Карабахский вопрос не имеет военного решения. Полагаю, что настало время, чтобы власти Азербайджана приняли эту данность, так как в прошлом мною многократно было отмечено, что если Карабахский вопрос имеет военное решение, то народ Арцаха может зафиксировать, что он давно поставил точку в данном вопросе.
Весьма важно отметить, что позиция Армении в Карабахском вопросе как была, так и продолжает оставаться конструктивной. Наша позиция заключается в том, что, да, вопрос Арцаха должен быть урегулирован путем мирных переговоров. Позиция Республики Армения, по сути, всегда была таковой, вне зависимости от политической генеалогии правительств и властей.
Следующий фактор, которому была придана важность в стратегии Национальной безопасности и который был весьма оперативно выражен – это деструктивная политика Турции в нашем регионе и в мире в целом. Полагаю, что деструктивная и дестабилизирующая деятельность Турции вызывает существенные беспокойства для наших коллег как из Ближнего Востока, так и Евразийского и Европейского регионов. Это уже сформированная повестка дня, и наши шаги в этом плане также должны стать предметом важнейших обсуждений в Совете безопасности, в правительстве, в министерстве внешних дел, и связанные с этим вопросы мы также обсудим на сегодняшнем заседании.
В целом, самая важная констатация, которую мы должны сделать, следующая: Республика Армения в состоянии отвечать на безопасностные вызовы. В то же время мы должны поставить перед собой задачу еженедельно, ежемесячно, ежегодно повышать уровень управления сферой безопасности страны. И Совет безопасности является именно тем рабочим форматом, в котором подобные вопросы должны обсуждаться и получать решения".