Հայաստանի Հանրապետությունն ի վիճակի է սպասարկել անվտանգային իր մարտահրավերները. Նիկոլ Փաշինյանի ելույթն ԱԽ նիստին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ Երևանում տեղի է ունենում Անվտանգության խորհրդի հերթական նիստը, տեղեկանում ենք վարչապետի մամուլի ծառայությունից:
Այսօր մենք անցկացնում ենք Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի հերթական նիստը: Նախորդ նիստի ընթացքում մենք ընդունեցինք Ազգային անվտանգության նոր ռազմավարությունը, և հատկանշական է, որ այդ որոշումից շատ կարճ ժամանակ անց արձանագրվեց այդ փաստաթղթի արդիականությունը և կենսունակությունը: Արձանագրվեց, որ մենք ճշգրիտ ենք գնահատել մեր երկրի անվտանգային սպառնալիքները, և ընդհանրապես մեր անվտանգային միջավայրի ռազմավարական գնահատականը տեղի է ունեցել բարձր որակով:
Մեր նախորդ նիստից հետո տեղի ունեցան տավուշյան հայտնի դեպքերը՝ Տավուշի հաղթական մարտերը, և պետք է արձանագրել հետևյալը. նախորդ ողջ շրջանում Ադրբեջանն ընդունել էր մի այնպիսի կեցվածք, որով Ղարաբաղի հարցի ռազմական ճանապարհով չլուծումը, իր կողմից դա չնախաձեռնելը ներկայացնում էր որպես զիջում և՛ Հայաստանի, և՛ միջազգային հանրության համար: Եվ մենք այս ողջ ընթացքում Ադրբեջանի ղեկավարությանը հորդորում էինք, որ պետք չէ Հայաստանի հետ խոսել ուժի դիրքերից, ուժի լեզվով, և դա անհեռանկար հռետորաբանություն է: Եվ, ըստ էության, հուլիսյան հաղթական մարտերն ապացուցեցին դա և ապացուցեցին, որ Ղարաբաղի հարցը չունի ռազմական լուծում: Կարծում եմ՝ ժամանակն է, որ Ադրբեջանի իշխանությունը սա ընդունի, որովհետև նախկինում բազմիցս ասել եմ, որ եթե Ղարաբաղի հարցն ունի ռազմական լուծում, ուրեմն Արցախի ժողովուրդը կարող է արձանագրել, որ ինքը վաղուց այդ հարցը լուծել, ավարտել է:
Շատ կարևոր է արձանագրել, որ Հայաստանի դիրքորոշումը Ղարաբաղի հարցում ինչպես եղել, այնպես էլ շարունակում է մնալ կառուցողական, և մեր դիրքորոշումն է, որ, այո՛, Արցախի հարցը պետք է կարգավորվի խաղաղ բանակցային ճանապարհով, և Հայաստանի Հանրապետության դիրքորոշումը, ըստ էության, միշտ էլ եղել է սա, ընդ որում՝ անկախ կառավարությունների և իշխանությունների քաղաքական ծագումնաբանությունից:
Հաջորդ գործոնը, որն արձանագրված է Ազգային անվտանգության ռազմավարության մեջ և շատ արագ արտահայտվեց, Թուրքիայի ապակառուցողական քաղաքականությունն է մեր տարածաշրջանում և ընդհանրապես աշխարհում: Կարծում եմ, որ Թուրքիայի ապակայունացնող և ապակառուցողական գործունեությունն էական անհանգստություններ և մտահոգություններ է առաջացնում ինչպես Մերձավոր Արևելքի, այնպես էլ Եվրասիական տարածաշրջանի, այնպես էլ Եվրոպական տարածաշրջանի մեր գործընկերների մոտ: Սա մի օրակարգ է, որն արդեն իսկ ձևավորված է, և այդ օրակարգում մեր անելիքները նույնպես կարևորագույն քննարկման առարկա պիտի դառնան Անվտանգության խորհրդում, կառավարությունում, Արտաքին գործերի նախարարությունում, և սրա հետ կապված հարցեր նույնպես մենք կքննարկենք այսօրվա նիստում:
Ընդհանուր առմամբ՝ ամենակարևոր արձանագրումը, որ մենք պիտի անենք, հետևյալն է, որ Հայաստանի Հանրապետությունն ի վիճակի է սպասարկել անվտանգային իր մարտահրավերները: Միևնույն ժամանակ, մենք պիտի խնդիր դնենք մեր առաջ՝ անվտանգային միջավայրի կառավարելիության մակարդակն ամեն շաբաթվա, ամեն ամսվա, ամեն տարվա հետ ավելի բարձրացնելու ուղղությամբ: Եվ Անվտանգության խորհուրդը հենց այն աշխատանքային ձևաչափն է, որտեղ այս կարգի հարցերը պետք է քննարկվեն և լուծումներ ստանան»:

Nikol Pashinyan Addresses Security Council Session: Armenia Is In a Position to Meet the Emerging Security Challenges
A regular session of the Security Council is being held in Yerevan, chaired by Prime Minister Nikol Pashinyan. The Prime Minister addressed the meeting with opening remarks, in which he stated:
"Dear colleagues.
Today we are holding a regular session of the Security Council of Armenia. We adopted a new national security strategy at the previous session. It is noteworthy that shortly after that landmark decision we witnessed the expediency and viability of that document. It was recorded that in general, we had accurately assessed the security threats facing our country: the strategic assessment of our security environment was of high quality.
The well-known events - the victorious battles of Tavush - took place in the wake of the previous Security Council session. The following is to be stated in this connection: All the way throughout the previous period, Azerbaijan had adopted a stance which implied that their failure to launch an offensive and resolve the Karabakh conflict by force should be perceived as a concession to both Armenia and the international community. During all this time, we had been urging the Azerbaijani leadership to refrain from speaking to Armenia from the position of strength and to give up their bellicose rhetoric.
In fact, the victorious battles in July came to demonstrate that there is no military solution to the Karabakh issue. I think the time has come for the Azerbaijani leadership to acknowledge this fact, since as I have mentioned on several occasions, if the Karabakh issue were to have a military solution, then the people of Artsakh might state that they had resolved it long ago.
I consider it important to state that Armenia continues with its constructive stance on the Karabakh issue. Our position is that the conflict should be settled through peaceful talks. Armenia has always been abiding by this very stance on the Karabakh issue, regardless of the political background of its governments.
The next factor specified in the National Security Strategy is Turkey’s non-constructive policy in our region and in the world, in general. I think that Turkey’s destabilizing and destructive approaches are causing serious concerns to our partners in the Middle East, the Eurasian region and the European region. This is an agenda that has already been formed, and our future action should be the subject of substantive discussions in the Security Council, the Government, the Ministry of Foreign Affairs, and today’s session will address this issue among other agenda items.
The most important record we have to make is that the Republic of Armenia is in a position to meet the emerging security challenges. At the same time, we must set ourselves the task of improving the country’s security environment every week, every month and every year. The Security Council is just the working format which should discuss and resolve such issues."