ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը՝ սպա Գուրգեն Ալավերդյանի իրավունքների ոտնահարման վերաբերյալ
ՀՀ ԱԳՆ-ն հայտարարություն է տարածել Ադրբեջանի իրավազորության ներքո հայտնված սպա Գուրգեն Ալավերդյանի իրավունքների ոտնահարման վերաբերյալ:
Հայտարարության մեջ մասնավորապես ասվում է․
«Մենք խստորեն դատապարտում ենք օգոստոսի 22-ին ադրբեջանական իրավազորության ներքո հայտնված սպա Գուրգեն Ալավերդյանի հանդեպ կիրառվող նվաստացնող վերաբերմունքը, ինչը միջազգային մարդասիրական իրավունքի բացահայտ և կոպիտ խախտում է:
Գուրգեն Ալավերդյանի արժանապատվության հրապարակային ոտնահարմամբ Ադրբեջանը մերժում է քաղաքակիրթ մարդկության կողմից հանրահռչակված՝ ռազմագերիների՝ «ցանկացած հանգամանքներում իրենց անձի և պատվի նկատմամբ հարգանքի իրավունքը», որն ամրագրված է Ժնևի III կոնվենցիայով: Նման գործելակերպը բնորոշ է տխրահռչակ ահաբեկչական խմբավորումներին և, ինչպես կարող ենք արձանագրել, նաև Ադրբեջանին:
Պարզունակ քարոզչության և հայատյացության հնարքներով սեփական ժողովրդին կերակրող Ադրբեջանի բռնապետական ռեժիմն իջել է այն մակարդակին, որ հուլիսյան մարտերում սեփական բանակի լուրջ անհաջողությունները կոծկում է ռազմագերուն պարտադրված շինծու տեքստերով:
Միջազգային մարդասիրական իրավունքի հանդեպ Ադրբեջանի արհամարհանքի մասին է վկայում նաև այն փաստը, որ Ադրբեջանն այն սակավաթիվ երկրներից է, որոնք հրաժարվում են վավերացրել Ժնևի կոնվենցիաներին կից բոլոր լրացուցիչ արձանագրությունները:
Ադրբեջանի կողմից միջազգային մարդասիրական իրավունքի շարունակական խախտումները լրջորեն խաթարում են խաղաղությանը նպաստող միջավայրի հաստատումը»:

Statement of the Ministry of Foreign Affairs on the Violation of the Rights of the Officer Gurgen Alaverdyan who Appeared Under the Azerbaijani Jurisdiction
We strongly condemn the degrading treatment of the officer Gurgen Alaverdyan, who appeared under the Azerbaijani jurisdiction on August 22. This is a flagrant and gross violation of the international humanitarian law.
By publicly violating the dignity of Gurgen Alaverdyan,  Azerbaijan denies the right of the prisoners of war to be “entitled in all circumstances to respect for their persons and their honour” which is asserted by civilized humanity and enshrined in the Third Geneva Convention. Such practice represents a distinctive method of notorious terrorist organizations and, as we can observe, of Azerbaijan as well.
The dictatorial regime of Azerbaijan, while feeding its people with disgraceful propaganda and Armenophobia, covers up the serious setbacks of its armed forces in the July battles by coercing the prisoner of war to read out its sham narratives.
The fact that Azerbaijan is one of the few countries to have refused to ratify all the Additional Protocols to the Geneva Conventions also demonstrates their disregard of the international humanitarian law.
The continuous violations of international humanitarian law by Azerbaijan seriously undermine the establishment of an environment conducive to peace.