Արդյոք մեր զինծառայողն առևանգվել է, արդյոք այլ պայմաններ են եղել՝ պետք է դեռ պարզենք. Դավիթ Տոնոյան
«Ծառայողական քննության արդյունքում կհասկանանք, թե ինչպես է դա կատարվել», Ազգային ժողովում  լրագրողներին ասաց ՀՀ պաշտպանության նախարար Դավիթ Տոնոյանը՝  պատասխանելով Ադրբեջանում հայտնված հայ սպա Գուրգեն Ալավերդյանի  վերաբերյալ հարցերին, հայտնում է Panorama.am։
«Մեր նախնական գնահատականն այն, որ մեր զինծառայողը մոլորվել է և հայտնվել հակառակորդի կողմում։ Արդյոք մեր զինծառայողն առևանգվել է, արդյոք այլ պայմաններ են եղել, պետք է դեռ պարզենք։ Դրանից կախված՝ արդեն տարբեր միջազգային կառույցներում տարբեր ձևաչափերով կաշխատենք», - նշեց նախարարը։
Նրա խոսքով, այս պահին հայկական կողմի պահանջն առնվազն Ադրբեջանում Կարմիր խաչի ներկայացուցչության կողմից այց կատարելն է հայ զինծառայողին, որն այս պահին, ըստ իր տեղեկությունների, չի կատարվել։

Был ли наш военнослужащий похищен, были ли другие условия – нужно еще выяснить: Тоноян
"В результате служебного расследования поймем, как это произошло", – заявил 28 августа журналистам в Национальном Собрании министр обороны Армении Давид Тоноян, отвечая на вопросы касательно оказавшегося на территории Азербайджана армянского офицера Гургена Алавердяна, передает Panorama.am.
"Наша предварительная оценка состоит в том, что наш военнослужащий заблудился и оказался на стороне противника. Был ли наш военнослужащий похищен, были ли другие условия – нужно еще выяснить. Уже в зависимости от этого будем вести работу в различных международных структурах и в различных форматах", – отметил министр.
По его словам, сейчас требование армянской стороны заключается в том, чтобы хотя бы представители МККК в Азербайджане посетили армянского военнослужащего, чего на данный момент, по имеющимся у него сведениям, не сделано.