Գիտելիքը ուժ է, որի միջոցով կարելի է ուղղակի և անուղղակի իմաստով սարեր շրջել. Արմեն Սարգսյան
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել գիտելիքի և դպրության օրվա կապակցությամբ, հայտնում է նախագահի մամուլի ծառայությունը:
«Սիրելի՛ աշակերտներ և ուսանողներ, մանկավարժներ և ծնողներ,
Այսօր Գիտելիքի և դպրության օրն է, որի առթիվ շնորհավորում ու լավագույն բարեմաղթանքներս եմ հղում բոլորիդ։
Առանձնահատուկ ուզում եմ շնորհավորել առաջին դասարանցիներին և առաջին անգամ դպրոց մտնող ուսուցիչներին։
Գիտելիքի ճանապարհը միշտ էլ հաճելի ու դժվարին է եղել։ Այն առավել դժվարանում է արտակարգ պայմաններում։ Սակայն մարդը ոչ միայն կարողանում է իր առջև նպատակներ դնել, այլև հաղթահարել առաջացող դժվարությունները։
Դուք՝ այսօրվա սերունդը, հնարավորություն ունեք դա անել ոչ միայն դասական ուղիներով, այլև նորագույն տեխնոլոգիաներ օգտագործելով, ստեղծելով ու դրանց տիրապետելով։
Բայց մինչ այդ պետք է անել առաջին քայլը՝ քայլ դեպի դպրոց։
Այդտեղից է սկսվում այն արահետը, որը դառնալու է ձեր կյանքի ճանապարհը՝ ճանապարհ դեպի պարզ մարդկային հարաբերություններ, ճանապարհ դեպի աշխատանք, ճանապարհ դեպի սեր ու երջանկություն, և իհարկե՝ ճանապարհ դեպի գիտելիք։
Գիտելիք՝ կյանքի, մարդու, աշխարհի և բնության մասին... Այն հեռու թվացող, բայց իրականում շատ մոտ ու հասանելի մի բանալի է։
Բանալի, որով կարելի է բացել բառացիորեն բոլոր դռները՝ տան սովորական դռնից մինչև տիեզերանավի խցիկի դուռը, մեր մտքի ամենախոր գաղտնարանի դռնից մինչև արհեստական բանականության անմատչելի թվացող դուռը։ Այդ բանալուն տիրելու համար շատ պարզ բան է պետք՝ սովորել, ջանալ, աշխատել։
Սիրելի աշակերտներ և ուսանողներ, մանկապարտեզի ձեր դաստիարակների, դպրոցի ձեր ուսուցիչների, բուհի ձեր դասախոսների, և իհարկե, ձեր ծնողների օգնությամբ եք դուք հասնում գիտելիքին։
Առիթից օգտվելով՝ ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլոր մանկավարժներին և հատկապես մեր առաջին ուսուցիչներին, որոնք խոր հետք են թողել մեր կյանքում։
Գիտելիքը ուժ է, որի միջոցով կարելի է ուղղակի և անուղղակի իմաստով սարեր շրջել։
Այդ ուժն առաջին հերթին սնվում է Ընտանիքից, Հայրենիքից, հայրենի հողից։
Հայրենիքն է, որ պետք է դառնա գիտելիքի օգտագործման գլխավոր նպատակակետը։ Դուք կարող եք ստանալ լավագույն կրթությունն ու գիտելիքը, տիրապետել լեզուների և նորագույն տեխնոլոգիաների, ձեր բանականությամբ ստեղծել արհեստական բանականություն և այն ուղղել մեծ արժեքներ ստեղծելուն։
Բայց միշտ հիշեք, որ առաջնային են ընտանեկան ու ազգային արժեքները և ազգային նպատակները։
Գիտելիքը երկսայր սուր է։ Այն կարող է օգնել, բայց և՝ վնասել, եթե չի հենվում մարդկային բարձրագույն արժեքների և բարոյականության վրա, որոնց հիմքում սերն է առ մարդը և առ բնությունը, սերն ու նվիրվածությունն առ Հայրենիքը, առ սեփական պատմությունը և ժողովուրդը։

"Знания – сила, посредством которой можно в прямом и переносном смысле свернуть горы": президент Армении
Президент Армении Армен Саркисян направил послание по случаю дня знаний и словесности, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
"Дорогие ученики и студенты, учителя и родители!
Сегодня День знаний и словесности, по случаю чего шлю всем вам свои поздравления и наилучшие пожелания.
Особо хочу поздравить первоклассников и впервые входящих в школу учителей.
Путь знаний всегда был приятен и труден. Он становится еще труднее в чрезвычайных условиях. Однако человек не только умеет ставить перед собой цели, но и преодолевать возникающие трудности.
Вы, сегодняшнее поколение, имеете возможность делать это не только классическими средствами, но и пользуясь новейшими технологиями, создавая их и владея ими.
Но до того нужно сделать первый шаг – шаг к школе.
Оттуда начинается та тропинка, которая превратится в дорогу вашей жизни – дорогу к простым человеческим отношениям, дорогу к труду, дорогу к любви и счастью и, конечно, дорогу к знаниям. Знаниям о жизни, человеке, мире и природе… Это кажущийся далеким, но в действительности очень близкий и доступный ключ.
Ключ, которым можно открыть буквально все двери: начиная от обычной двери в дом до двери в камеру космического корабля, от двери к самым глубоким тайнам нашей мысли до кажущейся недоступной двери искусственного интеллекта.
Чтобы овладеть этим ключом, нужна очень простая вещь – учиться, стараться, трудиться.
Дорогие ученики и студенты, при помощи ваших детсадовских воспитателей, ваших школьных учителей, ваших вузовских преподавателей и, конечно, ваших родителей вы достигаете знаний.
Пользуясь случаем, хочу выразить благодарность всем педагогам и особенно нашим первым учителям, которые оставили глубокий след в нашей жизни.
Знания – сила, посредством которой можно в прямом и переносном смысле свернуть горы.
Эта сила в первую очередь питается от Семьи, Родины, родной земли.
Родина должна стать главной точкой приложения знаний. Вы можете получить лучшее образование и знания, владеть языками и новейшими технологиями, своим интеллектом создавать искусственный интеллект и направлять его на создание больших ценностей.
Но помните всегда, что приоритетными являются семейные и национальные ценности и национальные цели.
Знания – обоюдоострый меч. Они могут помочь, но и навредить, если не опираются на высшие человеческие ценности и нравственность, в основе которых любовь к человеку и к природе, любовь и преданность Отечеству, собственной истории и народу.