Պոմպեոն հայտարարել է ԱՄՆ-ում չինացի դիվանագետների համար ներդրվող սահմանափակումների մասին
Վաշինգտոնը որոշել է մի շարք սահմանափակումներ մտցնել ԱՄՆ-ի տարածքում Չինաստանի դիվանագետների համար: Այս մասին հայտարարել է ԱՄՆ պետքարտուղար Մայք Պոմպեոն: Վերջինիս պնդմամբ՝ Չինաստանից դիվանագիտական աշխատողները այժմ պետք է Պետդեպարտամենտից հատուկ թույլտվություն ստանան համալսարաններ այցելելու և տեղական իշխանությունների ներկայացուցիչների հետ հանդիպելու համար:
Բացի այդ, այժմ չինացի դիվանագետներին հատուկ թույլտվություն կպահանջվի դիվանագիտական հաստատությունների սահմաններից դուրս «ավելի քան 50 մարդ հանդիսատեսով մշակութային միջոցառումներ» անցկացնելու համար: «Պետդեպարտամենտը նաև քայլեր կձեռնարկի ապահովելու համար, որ դեսպանության և հյուպատոսությունների բոլոր պաշտոնական հաշիվները պատշաճ կերպով նշվեն որպես ՉԺՀ կառավարության հաշիվներ»,- հավելել է Պոմպեոն:
Ամերիկյան արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն այդ գործողություններն անվանել է «Պեկինի կողմից ամերիկացի դիվանագետների հանդեպ սահմանված չափազանց մեծ սահմանափակումներին ուղղակի պատասխան»:
Ընդ որում ԱՄՆ պետքարտուղարը հայտարարել է Չինաստանի դիվանագիտական աշխատողների նկատմամբ նոր պահանջներից հրաժարվելու պատրաստակամության մասին՝ Պեկինի կողմից նմանատիպ գործողությունների դեպքում: «Եթե ՉԺՀ-ն վերացնի ԱՄՆ դիվանագետների նկատմամբ սահմանված սահմանափակումները, մենք պատրաստ ենք փոխադարձաբար պատասխանել»,- ասել է նա:

Помпео объявил о введении ограничений для дипломатов КНР в США
Вашингтон решил ввести ряд ограничений на деятельность дипломатов КНР на территории США. В частности, как заявил в среду госсекретарь США Майкл Помпео, для посещения университетских кампусов и встреч с представителями местных властей дипломатическим работникам из Китая теперь потребуется получить специальное разрешение от Госдепартамента, передает ТАСС.
"Госдеп США теперь будет требовать от китайских дипломатов высокого ранга получать разрешение на посещение кампусов университетов США и [на проведение] встреч с местными должностными лицами", - говорится в заявлении Помпео, распространенном пресс-службой Госдепа.
Кроме того, китайским дипломатам теперь потребуется специальное разрешение на проведение за пределами дипломатических учреждений "культурных мероприятий с аудиторией более 50 человек". "Госдеп также примет меры для обеспечения того, чтобы все официальные аккаунты посольства и консульств были должным образом обозначены как учетные записи правительства КНР", - добавил Помпео.
Глава американского внешнеполитического ведомства назвал данные действия "прямым ответом на чрезмерные ограничения", наложенные Пекином на американских дипломатов. "В течение многих лет КНР ставила перед американскими дипломатами, работающими в КНР, серьезные препятствия, выходящие далеко за рамки дипломатических норм. <...> Попыткам американских дипломатов проводить культурные мероприятия, организовывать официальные встречи и посещать кампусы университетов постоянно создаются препятствия", - утверждает Помпео.
При этом госсекретарь США заявил о готовности отказаться от новых требований к дипработникам КНР в случае аналогичных действий со стороны Пекина. "Если КНР снимет ограничения, наложенные на дипломатов США, мы готовы ответить взаимностью", - сказал он.