Արմեն Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել վաստակաշատ բժշկի հետ
Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հեռախոսազրույց է ունեցել օրերս Հայաստանի Հանրապետության Ազգային հերոսի կոչմանն արժանացած և Հայրենիքի շքանշանով պարգևատրված վաստակաշատ բժիշկ, սրտային վիրաբույժ Հրայր Հովակիմյանի հետ:
Խորհրդանշական համարելով, որ Հրայր Հովակիմյանն առաջին բժիշկն է, որն արժանանում է Ազգային հերոսի կոչման, նախագահ Սարգսյանը շնորհավորել է մեծահամբավ բժշկին և մաղթել առողջություն ու նորանոր հաջողություններ:
Նախագահը բարձր է գնահատել Հրայր Հովակիմյանի մատուցած ծառայությունները հայրենիքին ու ժողովրդին և նրա՝ որպես սրտային վիրաբույժի մասնագիտական-մարդասիրական նվիրյալ աշխատանքը, որի արդյունքում փրկվել են բազմաթիվ կյանքեր:
Հանրապետության նախագահը հիշարժան է համարել շուրջ երեք տասնամյակ առաջ Հրայր Հովակիմյանի գալուստը Հայաստան. նրա մասնակցությամբ 1993թ. Երևանի «Նորք-Մարաշ» բժշկական կենտրոնում մանկական սրտային վիրաբուժության բաժանմունքի, իսկ 1996թ.՝ մեծահասակների սրտային վիրաբուժության բաժանմունքի բացումը: Հայաստանում բժիշկ Հովակիմյանի գործունեության շնորհիվ երկրորդ կյանք են ստացել բազմաթիվ երեխաներ: Նախագահ Արմեն Սարգսյանը նշել է, որ Հրայր Հովակիմյանին շնորհված Հայաստանի Ազգային հերոսի կոչումը նաև այդ երեխաների ու նրանց ընտանիքների երախտագիտության խոսքն է մեր մեծ հայրենակցին:
Տաղանդաշատ բժիշկն ասել է, որ այսօր իր հիմնական նպատակն է գիտելիքների ու փորձի փոխանցումը երիտասարդ սերնդին, որպեսզի երիտասարդ, կիրթ, հմուտ մասնագետների շնորհիվ ապահովվեն բաժանմունքի շարունակական զարգացումն ու հաջողությունները:
Մեր հայրենակիցների և անձամբ իր անունից շնորհակալություն հայտնելով բժիշկ Հովակիմյանին հայրենանվեր գործունեության ու մարդասիրության համար՝ Հանրապետության նախագահը հույս է հայտնել, որ առաջիկայում հնարավորություն կունենա Երևանում հանդիպել նրան և հանձնել հայրենիքի բարձրագույն պարգևը:

President Armen Sarkissian Had a Phone Conversation with the Distinguished Physician
President Armen Sarkissian had a phone conversation with the distinguished physician, cardiac surgeon Hrayr Hovaguiamian who recently received the National Hero Award and the Order of the Homeland of the Republic of Armenia.
President Sarkissian noted as symbolic that Hrayr Hovaguimian is the first doctor to receive the National Hero Award and congratulated the distinguished physician, wished him good health, and new achievements.
The President hailed Hrayr Hovaguimian’s services to the Fatherland and the nation, his dedicated professional and humanitarian work of a cardiac surgeon who has saved multiple lives.
The President of Armenia viewed as momentous Dr. Hovaguimian’s arrival to Armenia nearly 30 years ago. Through his participation, in Nork-Marakh medical center of Yerevan, the children’s surgery department was opened in 1993, and the department of cardiac surgery for adults in 1996. Dr. Hovaguimian’s work in Armenia gave a second chance for life to multiple kids. President Armen Sarkissian noted that the National Hero Award is also a token of appreciation to our great compatriot from that kids and their families.
The talented doctor noted that currently his main objective is to pass on his knowledge and experience to a younger generation so that young, educated and skillful specialists ensure a continuity in the department’s development and success.
On the behalf of our compatriots and his own behalf, President Sarkissian expressed gratitude to Dr. Hovaguimian for his work and humanism. He expressed hope that would have the opportunity to meet with him in Yerevan and hand him the highest award of the Fatherland.