Շիրակի թեմը նշում է կազմավորման 100-րդ տարեդարձը
Մեկդարյա պատմություն ունեցող թեմին շնորհավորելու և թեմակալ առաջնորդին երախտիքի խոսք ուղղելու համար Շիրակի մարզպետ Տիգրան Պետրոսյանը, մարզպետարանի գլխավոր քարտուղար Արսեն Աբրահամյանը, մարզպետի խորհրդականն ու օգնականը սեպտեմբերի 4-ին այցելել են Շիրակի թեմ, փոխանցում է «Արմենպրես»-ը։
Շնորհավորելով թեմակալ առաջնորդին՝ մարզպետ Տիգրան Պետրոսյանն ընդգծել է, որ եկեղեցին այն կարևորագույն հենասյուներից է, որով ամուր է մեր պետականությունը։
Շիրակի թեմի առաջնորդ Միքայել արքեպիսկոպոս Աջապահյանն էլ նշել է, որ այս բարդ և դժվարին տարում շատ կարևոր է պատկան մարմինների ուշադրությունն ու համագործակցությունը։
Հայ Առաքելական Եկեղեցու Շիրակի թեմը ստեղծվել է 1920 թվականի սեպտեմբերի 4–ին Գևորգ Ե Սուրենյանց կաթողիկոսի կոնդակով։ Սկզբնական շրջանում թեմն ընդգրկում էր այժմյան Շիրակի, Լոռու և Տավուշի մարզերը, ինչպես նաև Արագածոտնի մարզի որոշ շրջաններ։ Նույն թվականի նոյեմբերի 5-ին կաթողիկոսը Ալեքսանդրապոլի փոխանորդ Արտակ վարդապետ Սմբատյանին նշանակում է Շիրակի թեմի առաջին առաջնորդ։
Այնուհետև թեմի առաջնորդությունը հաջորդաբար վարել են Աշոտ եպիսկոպոս Շախյանը և Իսահակ եպիսկոպոս Տեր-Միքայելյանը։
Խորհրդային իշխանության վարած եկեղեցահալած քաղաքականության հետևանքով 1938 թվականին Շիրակի թեմում բաց էր մնացել միայն առաջնորդանիստ Յոթվերք եկեղեցին։ 1990 թվականին թեմից անջատվեցին Տավուշն ու Լոռու մի հատվածը, իսկ 1996 թվականից ի վեր Շիրակի թեմը սահմանափակվեց միայն Շիրակի մարզի տարածքով։
1999 թվականին Գարեգին Բ կաթողիկոսի կողմից առաջնորդական տեղապահ նշանակվեց Միքայել ծայրագույն վարդապետ Աջապահյանը։ Վերջինս 2001 թվականին ձեռնադրվեց եպիսկոպոս և հաստատվեց որպես Շիրակի թեմի առաջնորդ։
Առաջնորդը խորին շնորհակալությունն է հայտնել մարզային իշխանություններին կարևորելու և այս պատմական օրը ևս մեկ անգամ արժևորելու համար:

Ширакская епархия отмечает свое 100-летие
Губернатор Ширака Тигран Петросян, генеральный секретарь областной администрации Арсен Абрамян, советник и помощник губернатора 4 сентября посетили Ширакскую епархию, передает Арменпресс.
Поздравив предстоятеля епархии, губернатор Тигран Петросян подчеркнул, что церковь - одна из тех важнейших столпов, которыми крепка наша государственность.
Предводитель Ширакской епархии архиепископ Микаел Аджапагян отметил, что в этот сложный и трудный год очень важны внимание и сотрудничество соответствующих органов.
Как сообщает Арменпресс, Ширакская епархия Армянской Апостольской Церкви  была создана 4 сентября 1920 года по кондаку Католикоса Геворга V Суренянца. На начальном этапе в епархии были Ширакская, Лорийская и Тавушская области, а также некоторые районы Арагацотнской области. 5 ноября того же года Католикос назначил архиепископа Александрополя викария Артака Смбатяна первым предводителем Ширакской епархии.
Затем предводительство епархии последовательно возглавляли епископ Ашот Шахян и епископ Исаак Тер-Микаелян.
Из-за политики гонений, проводившейся советским правительством, в 1938 году в Ширакской епархии осталась действующей только одна церковь - Йотверк. В 1990 году от епархии отделились Тавуш и часть Лори, а с 1996 года Ширакская епархия ограничилась только территорией Ширакской области.
В 1999 году Католикосом Гарегином II местоблюстителем был назначен архимандрит Микаел Аджапахян. В 2001 году он был рукоположен в епископы и утвержден в качестве предводителя Ширакской епархии.
Предводитель епархии областным властям выразил глубокую благодарность и за то, что они еще раз оценили этот исторический день.