ԱՊՀ երկրների դիվանագետներն օրակարգային հարցեր են քննարկել ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում
Սեպտեմբերի 4-ին ԱՊՀ երկրների դիվանագիտական ​​գերատեսչությունների ներկայացուցիչները տեսակոնֆերանսի ընթացքում քննարկել են ամսվա վերջին նախատեսված ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի (ԳԽ) առաջիկա 75-րդ նստաշրջանի օրակարգի հարցերը: Այս մասին նշվում է շաբաթ օրը տարածված ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Հիմնական շեշտը դրվել է պաշտոնների համակարգման, ՄԱԿ-ի մարմինների ընտրություններում թեկնածուների փոխադարձ աջակցության, մինչև 2030 թվականն ընկած ժամանակահատվածում կայուն զարգացման ոլորտում օրակարգի իրականացման վրա»,- հայտնել են ՌԴ ԱԳՆ-ում:
Դիվանագիտական ​​գերատեսչությունում նշել են, որ համաժողովին մասնակցել են արտաքին գործերի նախարարությունների պրոֆիլային ստորաբաժանումների ղեկավարներ, մասնակից պետությունների դեսպանատների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի աշխատակիցներ: Արտաքին գործերի նախարարությունում հավելել են, որ տեղի ունեցած խորհրդակցությունները հնարավորություն են տվել ՄԱԿ-ի հարթակում նախանշել ԱՊՀ երկրների միջև համագործակցության խորացման ուղիները:

CIS Diplomats Discusses Issues on Agenda at UN General Assembly
Representatives of the diplomatic departments of the CIS countries discussed Friday the issues on the agenda of the upcoming 75th session of the UN General Assembly, Russian Foreign Ministry reported.
The main attention was paid to the issues of coordination of positions in the General Assembly, mutual support of candidates for elections to UN bodies, implementation of the sustainable development agenda for the period up to 2030, the Russian Foreign Ministry said, news.am reports.
The diplomatic service noted that the conference was attended by the heads of the relevant departments of the ministries of foreign affairs and representatives of the embassies of the participating states, as well as employees of the CIS Executive Committee. The Foreign Ministry added that the consultations that took place made it possible to outline ways to deepen cooperation between the CIS countries at the UN platform.