ԱՊՀ երկրների դիվանագետներն օրակարգային հարցեր են քննարկել ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայում
Սեպտեմբերի 4-ին ԱՊՀ երկրների դիվանագիտական ​​գերատեսչությունների ներկայացուցիչները տեսակոնֆերանսի ընթացքում քննարկել են ամսվա վերջին նախատեսված ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեայի (ԳԽ) առաջիկա 75-րդ նստաշրջանի օրակարգի հարցերը: Այս մասին նշվում է շաբաթ օրը տարածված ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրության մեջ, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Հիմնական շեշտը դրվել է պաշտոնների համակարգման, ՄԱԿ-ի մարմինների ընտրություններում թեկնածուների փոխադարձ աջակցության, մինչև 2030 թվականն ընկած ժամանակահատվածում կայուն զարգացման ոլորտում օրակարգի իրականացման վրա»,- հայտնել են ՌԴ ԱԳՆ-ում:
Դիվանագիտական ​​գերատեսչությունում նշել են, որ համաժողովին մասնակցել են արտաքին գործերի նախարարությունների պրոֆիլային ստորաբաժանումների ղեկավարներ, մասնակից պետությունների դեսպանատների ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի աշխատակիցներ: Արտաքին գործերի նախարարությունում հավելել են, որ տեղի ունեցած խորհրդակցությունները հնարավորություն են տվել ՄԱԿ-ի հարթակում նախանշել ԱՊՀ երկրների միջև համագործակցության խորացման ուղիները:

Страны СНГ обсудили координацию позиций в Генассамблее ООН
Государства-участники СНГ обсудили в ходе межмидовских консультаций по вопросам повестки дня 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН координацию позиций и повестку дня в области устойчивого развития, говорится в сообщении МИД РФ, передает РИА Новости.
Межмидовские консультации состоялись 4 сентября в формате видеоконференции. В мероприятии приняли участие руководители профильных подразделений министерств иностранных дел и представители посольств государств-участников, а также сотрудники Исполнительного комитета СНГ.
"Основное внимание было уделено вопросам координации позиций в Генассамблее, взаимной поддержки кандидатур на выборах в органы ООН, реализации повестки дня в области устойчивого развития на период до 2030 года", - сообщили в МИД РФ.
Консультации прошли в конструктивной и заинтересованной атмосфере, позволили наметить пути углубления сотрудничества между государствами-участниками СНГ на площадке ООН, добавили в ведомстве.