Դեպի ապագա տանող ճանապարհը պետք է հիմնված լինի մեր հաջողությունների և ձեռքբերումների վրա. Արմեն Սարգսյան
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը մասնակցել է Արաբական Միացյալ Էմիրությունների և ՄԱԿ-ի արդյունաբերության զարգացման կազմակերպության (UNIDO) համանախագահությամբ կազմակերպված՝ Արտադրության և ինդուստրացման գլոբալ գագաթնաժողովին (GMIS2020):
Միջազգային հեղինակավոր այս գագաթնաժողովն այս տարի անցկացվել է սեպտեմբերի 4-5-ը՝ առցանց եղանակով և համախմբել համաշխարհային ավելի քան 90 առաջնորդների, ինչպես նաև միջազգային խոշոր ընկերությունների ղեկավարների՝ քննարկելու համար հետհամավարակային ժամանակաշրջանում երկրների կողմից տնտեսությունների վերականգնման հնարավորությունները:
Գագաթնաժողովին մասնակցել և բացման խոսքով հանդես է եկել ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը, բանախոսների թվում են եղել նաև Բրազիլիայի, Անգոլայի, Կամբոջայի, Գանայի նախագահները, Հորդանանի թագաժառանգը:
Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդես է եկել գագաթնաժողովի՝ «Վերականգնելով բարեկեցությունը հետհամավարակային աշխարհում» խորագրով քննարկմանը:
Քննարկումը վարող՝ CNN-ի հայտնի մեկնաբան Ջոն Դեֆտերիոզը, դիմելով Հայաստանի նախագահին, նշել է, որ գագաթնաժողովում խոսվում է 4-րդ արդյունաբերական հեղափոխության մասին, իսկ Արմեն Սարգսյանը բազմիցս է ասել, որ 21-րդ դարում մարդկությունը մուտք է գործել սրընթաց հեղափոխության փուլ: Նա Հայաստանի նախագահին առաջարկել է խոսել համաշխարհային տնտեսության վրա դրա ազդեցության մասին:
Նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ խոսքը միայն հեղափոխության մասին չէ, մարդկությունը մեծ փոխակերպումների փուլ է ապրում: «Ֆրենսիս Ֆուկույաման խոսում էր քաղաքակրթության ավարտի մասին: Թերևս նա սխալ էր, սակայն, միևնույն ժամանակ, նա նաև ճիշտ էր այն առումով, որ նախկին քաղաքակրթության պատմությունը մոտենում է իր ավարտին: Մենք մուտք ենք գործում նոր քաղաքակրթություն: Այդ քաղաքակրթությունը կամ մեր զարգացման նոր դարաշրջանը ես անվանում եմ քվանտային աշխարհ, աշխարհ, որտեղ յուրաքանչյուր անհատ կամ մասնիկ դառնում է շատ զորեղ, աշխարհ, որտեղ փոքրը կարող է լինել ոչ միայն գեղեցիկ, այլ նաև՝ հզոր: Այդ տեսանկյունից, եթե մենք դիտարկում ենք արդյունաբերական հեղափոխությունը, ես դա անվանում եմ ոչ թե 4-րդ արդյունաբերական հեղափոխություն, այլ՝ սրընթաց զարգացման նոր դարաշրջան, ոչ թե հեղափոխություն, այլ՝ սրընթաց էվոլյուցիա,-ասել է նախագահ Սարգսյանը: -Ուստի հեղափոխությունները հաջորդելու են մեկը մյուսին, դրանք լինելու են արդյունաբերական, գիտական, տեխնոլոգիական, որի արդյունքում մենք մշտական փոփոխությունների փուլում ենք լինելու՝ միգուցե, ունենալով անկայունության զգացում, սակայն, միևնույն ժամանակ, մենք մուտք ենք գործելու մի նոր, մեծ աշխարհ: Ուստի, գուցե Ֆուկույաման ճիշտ էր այն իմաստով, որ մենք այժմ նոր քաղաքակրթական հանգրվանում ենք՝ սկսած 21-րդ դարասկզբից: Անշուշտ, մենք օգտագործում ենք գիտության, տեխնոլոգիաների ոլորտներում կուտակած գիտելիքը, ինչպես նաև 20-րդ դարի զարգացումների արդյունքները»:
Պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է Հայաստանի բնակչությունը պատրաստվում այդ դարաշրջանին, նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ ողջ մարդկությունն է առերեսվում սրընթաց փոփոխությունների, ընդ որում՝ ոչ միայն տեխնոլոգիական, վարքագծային, այլև՝ արժեքային: «Նախքան համաշխարհային մասշտաբով առաջ գնալը մենք պետք է մտածենք այս նոր աշխարհի մասին, պետք է վերագնահատենք մեր հիմնական արժեքները և, իհարկե, շատ-շատ ուշադիր լինենք, թե ինչ ենք անում: Կարծում եմ՝ այստեղ կարևոր է «ժառանգություն» բառը: Նախորդ դարից մենք ժառանգել ենք միջազգային կառույցներ, հարաբերություններ, ինչպես օրինակ՝ ՄԱԿ-ը: Պահպանելով լավը՝ մենք պետք է մտածենք, թե ինչ կարող ենք փոխել՝ հարմարացնելով ապագային,-ասել է նախագահը: - Ինչ վերաբերում է Հայաստանին. մեր երկիրը ևս տուժել է համավարակից, ինչպես ցանկացած այլ երկիր: Մենք նույնպես բախվելու ենք միևնույն մարտահրավերներին, սակայն դրա լուծումն այն է, որ պետք է լինել ապագայի ավանգարդը: Եթե հասարակությունը դիտարկենք որպես գնացք, ապա ավելի լավ է մոտ լինել լոկոմոտիվին, քան լինել այդ գնացքի ետնամասում: Դրան հասնելու համար ես, ակնհայտորեն, պետք է մեծ աշխատանք տանեմ, մեծ ներդրում ունենամ: Դրա համար կա մի պարզ, հին լուծում՝ ներդրում կատարել կրթության, գիտության և տեխնոլոգիաների ոլորտներում: Սա քվանտային աշխարհ է, որտեղ անհատը շատ բան կարող է անել, և ամենևին կարևոր չէ, թե որտեղից է այդ անհատը գալիս՝ Աֆրիկայից, Լատինական Ամերիկայից, Ասիայից, թե Եվրոպայից: Ուստի, ներդրումներ կատարեք կրթության, գիտության, տեխնոլոգիաների ոլորտներում, դարձրեք ձեր երկիրը քվանտային աշխարհում միջազգային ընտանիքի իրական անդամ: Սա է ուղերձը:
Ապագան կրթության, գիտության և տեխնոլոգիաների ոլորտում ներդրումներ կատարելն է: Որպես նախագահ՝ ես ունեմ նախաձեռնություն, որը կոչվում է ATOM (Advanced Tomorrow): Այն ունի տարբեր բաղադրիչներ, հիմնականում՝ ստեղծել համատեղ ձեռնարկություններ արհեստական բանականության ոլորտում աշխարհում հայտնի ընկերությունների հետ, քանի որ ապագան հենց արհեստական բանականությանն է, ինչպես նաև կազմակերպել միջազգային համաժողովներ, օրինակ՝ «Մտքերի հայկական գագաթնաժողով»-ը, STARMUS փառատոնը՝ Հայաստան բերելով գիտնականների, հետազոտողների, մեծ ընկերությունների՝ հանուն ապագայի զարգացման: Ես հավատացած եմ, որ փոքր երկիրը հնարավոր է առաջադեմ դարձնել: Սա 21-րդ դարն է, որը քվանտային է, և մենք այնքան շատ օրինակներ ունենք՝ Սինգապուր, Կատար, ԱՄԷ, Իսրայել, որոնք խելամիտ են գտնվել և ունեն եկամտի տարբեր ռեսուրսներ ու տարբեր հնարավորություններ տնտեսության ոլորտում: Այս բոլոր երկրներն ունեն մի ընդհանրություն՝ նախ և առաջ բոլորն էլ ներդրումներ են կատարում գիտության, կրթության և տեխնոլոգիաների ոլորտում: Սա է ապագա տանող ուղին»:
Անդրադառնալով հարցին, թե Եվրոպայի և Ասիայի խաչմերուկում գտնվող Հայաստանը ում է դիտարկում որպես գործընկեր՝ նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ մեր գործընկերն ամբողջ աշխարհն է: «Ես ցանկանում եմ ընկերություններ բերել ԱՄՆ-ից, Եվրոպայից, Ասիայից, հյուսիսից, հարավից: Դա է պատճառը, որ ես կենտրոնանում եմ նաև մեկ այլ նախաձեռնության վրա: Ես խոսել եմ մի քանի փոքր և հաջողակ երկրների ղեկավարների հետ և առաջ մղել այն գաղափարը, որ մենք պետք է ստեղծենք ակումբ: Սա դաշինք կամ միջազգային կազմակերպություն չէ, ինչ-որ բանի դեմ կամ կողմ չէ: Սա վայր է, որտեղ փոքր և հաջողակ երկրները հավաքվում են և ներկայացնում իրենց փորձը՝ ինչ են ճիշտ կամ սխալ արել: Այս ակումբը պետք է օգնի փոքր երկրներին, քանի որ վերջիններս ևս կարող են հզոր լինել 21-րդ դարի քվանտային աշխարհում,-ասել է նախագահը՝ շարունակելով: -Պարզ օրինակ. երեսուն տարի հետ գնանք։ Ո՞վ կպատկերացներ, որ Ծոցի փոքր երկրները կարող են իրենց գիտական սարքավորումն ուղարկել Մարս։ Անհնար էր պատկերացնել, սակայն դա այսօր իրականություն է։ Այսօր նոր աշխարհ է բացվում փոքր և խելացի երկրների համար, և ես ցանկանում եմ Հայաստանը դարձնել դրանցից մեկը»։
Պատասխանելով հարցին, թե ինչպես է պետք առաջ շարժվել ապագայի աշխարհում, նախագահ Սարգսյանը նշել է, որ հին աշխարհից նորին անցնելու դժվարին ընթացքում պետք է չկորցնել ողջախոհությունը, մարդկայնությունը և արժևորել նախկինում ստեղծածը: «Հայաստանն առաջին քրիստոնյա երկիրն է աշխարհում։ Մենք ունենք էթնիկ, կրոնական, էկո սննդի զբոսաշրջություն մեր երկրում, որը, սակայն, տուժել է համավարակից: Համավարակն այսօր առկա է, քանի որ աշխարհը փոխկապակցված է, մենք շատ ենք ճանապարհորդում։ Բոլոր նախապայմանները կան, որ վիրուսը շատ արագ տարածվի աշխարհում։ Կորոնավիրուսը մեզ հիշեցնում է, որ աշխարհը փոխվում է։ Մենք խաչմերուկում ենք և չգիտենք՝ ա՞ջ գնանք, թե՞ ձախ, ո՞ւմ հետ գնանք, այս աշխարհը միաբևե՞ռ է, երկբևե՞ռ, թե՞ բազմաբևեռ։ Եվ ես մտահոգված եմ այդ անորոշությունից, քանի որ անորոշության վիճակում, եթե կորցնում ես քո առողջ բանականությունը, մարդկային արժանապատվությունը, շատ հեշտ է քո սխալների համար մեղադրել ուրիշներին,-ասել է նախագահ Սարգսյանը։ -Ես այս աշխարհում տեսնում եմ խնդիրներ, որոնք ի հայտ են գալիս փոխակերպման պատճառով։ Որպես Հանրապետության նախագահ՝ նման փորձառություն ունեցա վերջերս․ մինչ Հայաստանը պայքարում է կորոնավիրուսի դեմ, մեր հարևան Ադրբեջանը, որը ևս պայքարում է վարակի դեմ, Հայաստանի հետ սահմանին սկսեց ռազմական գործողություններ։ Մեր մյուս հարևանը՝ Թուրքիան, հանդես եկավ կոշտ հռետորաբանությամբ, որը, որպես հայ, ինձ անհանգստացնում է և 105 տարի ետ տանում ինձ, երբ Օսմանյան կայսրությունում իրագործվեց Հայոց ցեղասպանությունը։ Ինձ նաև անհանգստացնում է այն, որ ադրբեջանցի պաշտոնյաները սպառնում են հարձակում գործել Հայաստանի ատոմակայանի վրա։ Վերջինիս ռմբակոծումը վնաս կհասցնի ոչ միայն Հայաստանին, այլև մեր բոլոր հարևաններին՝ մինչև Ծոցի երկրներ, և կդառնա Չեռնոբիլ տարածաշրջանի համար։ Հույս ունեմ, որ հին աշխարհից նորին անցնելու փոխակերպման այս դժվարին ընթացքում մենք չենք կորցնի մեր ողջախոհությունը, կվարվենք մարդկայնորեն՝ կենտրոնանալով ապագայի վրա և կարժևորենք նախկինում մեր ստեղծածը։ Այդ իսկ պատճառով ես օգտագործում եմ «ժառանգություն» բառը։ ՄԱԿ-ը շատ արժեքավոր և հզոր ժառանգություն է, որ մենք ունենք 21-րդ դարում։ Միակ բանը, որ պետք է անենք, ուժեղացնելն է և նոր իմաստ հաղորդելն այս հրաշալի կազմակերպությանը, որը տասնամյակներ շարունակ հատուկ և օգտակար դերակատարում է ունեցել։ Մեր ժառանգությունը ոչնչացնելն առաջ գնալու սխալ ճանապարհ է։ Դեպի ապագա տանող ճանապարհը պետք է հիմնված լինի մեր հաջողությունների և ձեռքբերումների վրա»։

Дорога в будущее должна быть основана на наших успехах и достижениях: президент Армении
Президент Республики Армения Армен Саркисян сегодня участвовал в Глобальном саммите производства и индустриализации (GMIS 2020), организованном при сопредседательстве Объединённых Арабских Эмиратов и Организации объединённых наций по промышленному развитию (UNIDO).
Этот авторитетный международный саммит в нынешнем году проходил 4-5 сентября в режиме видеоконференции и собрал более 90 мировых лидеров и руководителей крупных международных организаций, чтобы обсудить возможности восстановления странами экономик в период после пандемии.
В Саммите участвовал и выступил с речью на открытии Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш. В числе выступавших были также президенты Бразилии, Анголы, Камбоджи, Ганы, наследный принц Иордании.
Президент Республики Армения Армен Саркисян выступил на дискуссии саммита озаглавленной "Восстанавливая благополучие в мире после пандемии".
Ведущий обсуждение известный обозреватель CNN Джон Дефтериоз, обращаясь к Президенту Армении, отметил, что на саммите речь идёт о 4-ой промышленной революции, а Армен Саркисян многократно говорил, что в 21-ом веке человечество вступило в эпоху стремительной революции. Он предложил Президенту Армении рассказать о её влиянии на всемирную экономику.
Президент Саркисян отметил, что речь не только о революции – человечество проходит эпоху великих перемен. "Фрэнсис Фукуяма говорил о конце цивилизации. Наверное, он ошибался, однако в то же время он был также прав в том смысле, что история прежней цивилизации подходит к своему концу. Мы вступаем в новую цивилизацию. Эту цивилизацию или новую эпоху нашего развития я называю квантовым миром. Миром, где каждая личность или частица становится очень могущественной. Миром, где малое может быть не только прекрасным, но также мощным. С этой точки зрения, если мы будем рассматривать промышленную революцию, я это называю не 4-ой промышленной революцией, а эпохой стремительного развития, не революцией, а стремительной эволюцией, - сказал Президент Саркисян. – Следовательно, революции будут следовать одна за другой, они будут промышленными, научными, технологическими, в результате чего мы будем в эпохе постоянных перемен, возможно, испытывая чувство нестабильности, однако, в то же время, мы вступаем в новый, великий мир. Так что, может, Фукуяма был прав в том смысле, что мы сейчас находимся в новой цивилизационной гавани, начиная с первых лет 21-го века. Несомненно, мы используем знания, накопленные в сферах науки, технологий, а также результаты процессов 20-го века".
Отвечая на вопрос, как население Армении готовится к этой эпохе, Президент Саркисян сказал, что всё человечество сталкивается со стремительными изменениями, при этом, не только технологическими, поведенческими, но и ценностными. "Прежде чем идти вперёд во всемирном масштабе, мы должны подумать об этом новом мире, должны переоценить наши основные ценности и, конечно, должны быть очень и очень внимательными к тому, что делаем. Думаю, здесь важно слово "наследие". Мы унаследовали с прошлого века международные структуры, отношения, например, ООН. Сохраняя хорошее, мы должны думать, как можем изменить, приспосабливая к будущему, - сказал Президент. – Что касается Армении, наша страна также пострадала от пандемии, как и любая другая страна. Мы также столкнёмся с теми же вызовами, однако решение этого в том, что нужно быть авангардом будущего. Если мы будем рассматривать общество как поезд, то лучше быть ближе к локомотиву, чем в конце поезда. Это квантовый мир, где личность может сделать многое, и совершенно не важно, откуда эта личность происходит, из Африки, Латинской Америки, Азии или Европы. Следовательно, инвестируйте в образование, науку, технологии, превращайте свои страны в действительных членов международной семьи в квантовом мире. Таков мессидж.
Будущее за инвестициями в сферах образования, науки технологий. Как президент я выступил с инициативой, которая называется АТОМ (Advanced Tomorrow). Она имеет разные компоненты, в основном, создать совместные предприятия в сфере искусственного интеллекта с известными мировыми компаниями, поскольку будущее принадлежит именно искусственному интеллекту, а также организовывать международные форумы, например, Армянский саммит умов, фестиваль STARMUS, приглашая в Армению ученых, исследователей, крупные компании во имя будущего развития. Я уверен, что возможно сделать малые страны передовыми. Это 21-ый век, который квантовый, и у нас так много примеров: Сингапур, Катар, ОАЭ, Израиль, которые оказались разумными и имеют разные ресурсы дохода и разные возможности в сфере экономики. Все эти страны имеют одно общее: прежде всего, все осуществляют инвестиции в сферы науки, образования и технологий. Это путь в будущее".
Говоря о том, кого Армения, находящаяся на перекрестке Европы и Азии, рассматривает в качестве партнеров, президент Саркисян отметил, что нашими партнерами является весь мир. "Я хочу привести компании из США, Европы, Азии, с севера и с юга. В этом причина, что я сосредоточен также на ещё одной инициативе. Я говорил с руководителями нескольких малых и успешных стран и продвигал ту идею, что мы должны создать клуб. Это не союз или международная организация, она не против чего-либо и не за что-либо. Это место, где малые и успешные страны собираются и представляют свой опыт, что они сделали правильно или в чём ошиблись. Этот клуб должен помочь малым странам, поскольку последние тоже могут быть сильными в квантовом мире 21-го века, - сказал президент. – Простой пример: пойдем на тридцать лет назад. Кто бы представил, что малые страны Залива могут отправить свои научные приборы на Марс. Невозможно было представить, однако это сегодня реальность. Сегодня новый мир открывается для малых и умных стран, и я хочу превратить Армению в одну из таких".
Отвечая на вопрос, как нужно двигаться вперед в мире будущего, президент Саркисян отметил, что при трудном переходе от старого мира к новому нужно не растерять здравомыслие, человечность и оценить созданное в прошлом.
"Армения – первая христианская страна в мире. В нашей стране мы имеем этнический, религиозный, связанный с экологическим питанием туризм, который, однако, пострадал от пандемии. Пандемия сегодня существует, поскольку мир взаимосвязан, мы много путешествуем. Есть все предпосылки, чтобы вирус очень быстро распространился в мире. Коронавирус нам напоминает, что мир меняется. Мы находимся на перекрестке и не знаем, идти направо, или налево, с кем идти, этот мир однополярный, двухполярный или многополярный? И я озабочен этой неопределенностью, поскольку в состоянии неопределенности, если теряешь своё здравомыслие, человеческое достоинство, очень просто обвинять других в своих ошибках, - сказал президент Саркисян. – Я в этом мире вижу проблемы, которые выявляются по причине преобразования. Как президент Республики я недавно имел подобный опыт: пока Армения борется с коронавирусом, наш сосед – Азербайджан, который также борется с вирусом, начал на границе с Арменией военные действия. Наш другой сосед – Турция выступила с жесткой риторикой, которая меня, как армянина, беспокоит и ведён на 105 лет назад, когда в Османской Империи был осуществлён Геноцид армян. Меня также беспокоит то, что азербайджанские официальные лица угрожают совершить нападение на Армянскую атомную станцию. Бомбардировка последней нанесет вред не только Армении, но и всем нашим соседям, до стран Залива и станет Чернобылем для региона. Надеюсь, что во время этого сложного преобразования при переходе от старого мира к новому, мы не утратим своё здравомыслие, поступим по-человечески, сосредоточившись на будущем и оценим созданное нами в прошлом. По этой самой причине я использую слово "наследие". ООН – очень ценное и мощное наследие, которое мы имеем в 21-ом веке. Единственное, что мы должны сделать, - усилить и придать новый смысл этой замечательной организации, которая на протяжении десятилетий играла особую и полезную роль. Идти вперёд уничтожая наше наследие, - не правильный путь. Дорога в будущее должна быть основана на наших успехах и достижениях".