Հայաստանից Ուկրաինա ժամանող ուղևորները այլևս կարիք չունեն ինքնամեկուսացվելու կամ ՊՇՌ թեստ անցնելու
Հաշվի առնելով Հայաստանի Հանրապետությունում նոր տիպի կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակի դրական դինամիկան, սեպտեմբերի 4-ից Ուկրաինայի առողջապահության նախարարությունն առաջին անգամ Հայաստանը դասել է այսպես կոչված «կանաչ» երկրների կատեգորիային: Այս մասին տեղեկացնքւմ է Ուկրաինայում ՀՀ դեսպանությունից:
«Սա նշանակում է, որ Հայաստանից Ուկրաինա ժամանող ուղևորները` նրանք ովքեր, ըստ Ուկրաինայի նախարարների կաբինետի օգոստոսի 26-ի որոշման իրավունք ունեն մուտք գործելու երկիր, այլևս կարիք չունեն ինքնամեկուսացվելու կամ COVID-19-ի ՊՇՌ թեստ անցնելու` այն պայմանով, որ վերջին 14 օրվա ընթացքում եղել են ՀՀ-ում կամ կանաչ գոտու այլ երկրում։Միևնույն ժամանակ, ուժի մեջ է մնում COVID-19-ը ծածկող ապահովագրություն ունենալու պարտադիր պահանջը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

COVID-19: the Ukrainian Authorities Have for the First Time Listed Armenia in the List of Green Countries
iven the declining numbers of COVID-19 infections in Armenia, the Ukrainian authorities have for the first time listed Armenia in the list of green countries, meaning Armenian travelers arriving in Ukraine won’t have to undergo a mandatory testing or self-isolate, Armenpress reports.
The rule covers arriving Armenians only if they have been in Armenia or another green country in the last 14 days.
"At the same time, the mandatory requirement on having insurance covering COVID-19 remains in force," the Armenian Embassy in Ukraine said in a statement.