Հայաստանից Ուկրաինա ժամանող ուղևորները այլևս կարիք չունեն ինքնամեկուսացվելու կամ ՊՇՌ թեստ անցնելու
Հաշվի առնելով Հայաստանի Հանրապետությունում նոր տիպի կորոնավիրուսի հետ կապված իրավիճակի դրական դինամիկան, սեպտեմբերի 4-ից Ուկրաինայի առողջապահության նախարարությունն առաջին անգամ Հայաստանը դասել է այսպես կոչված «կանաչ» երկրների կատեգորիային: Այս մասին տեղեկացնքւմ է Ուկրաինայում ՀՀ դեսպանությունից:
«Սա նշանակում է, որ Հայաստանից Ուկրաինա ժամանող ուղևորները` նրանք ովքեր, ըստ Ուկրաինայի նախարարների կաբինետի օգոստոսի 26-ի որոշման իրավունք ունեն մուտք գործելու երկիր, այլևս կարիք չունեն ինքնամեկուսացվելու կամ COVID-19-ի ՊՇՌ թեստ անցնելու` այն պայմանով, որ վերջին 14 օրվա ընթացքում եղել են ՀՀ-ում կամ կանաչ գոտու այլ երկրում։Միևնույն ժամանակ, ուժի մեջ է մնում COVID-19-ը ծածկող ապահովագրություն ունենալու պարտադիր պահանջը»,- նշված է հաղորդագրության մեջ:

Пассажиры, выезжающие из Армении на Украину, не нуждаются в самоизоляции или сдаче ПЦР-тестов
Учитывая положительную динамику ситуации с эпидемией COVID-19 в Республике Армения, с 4 сентября Минздрав Украины впервые причислил Армению к категории так называемых "зеленых" стран. Об этом сообщили в посольстве Армении на Украине.
"Это означает, что пассажиры, прибывающие из Армении на Украину, те, которые, согласно решению кабинета министров Украины от 26 августа, имеют право въезда в страну, они больше не нуждаются в самоизоляции или сдаче ПЦР-теста COVID-19. Но при условии, что в течение последних 14 дней они были в Армении или в другой стране зеленой зоны. В то же время, остается в силе обязательное требование иметь страховку, покрывающую COVID-19", - говорится в сообщении посольства.