ԵՄ-ն կքննարկի Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցների վերաբերյալ հարցը
Արևելյան Միջերկրական ծովում ածխաջրածինների պաշարների պատճառով Աթենքի և Նիկոսիայի հետ Անկարայի հակամարտության էսկալացիան կդառնա Եվրոպական խորհրդի նիստի գլխավոր թեման, որի ժամանակ ԵՄ-ն կքննարկի Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցների վերաբերյալ հարցը, փոխանցում է Euractiv-ը։
Ֆրանսիայի ԱԳ նախարար Ժան-Իվ Լե Դրիանը և ԵՄ մյուս երկրների նրա գործընկերներն արդեն քննարկել են «միջոցառումների տիրույթը, որը կկարողանային նախաձեռնել Թուրքիայի նկատմամբ»,- AFP-ի փոխանցմամբ ասել է Լե Դրիանը։
ԵՄ առաջնորդները միաժամանակ պատրաստվում են հանդիպել սեպտեմբերի 24-ին երկօրյա գագաթնաժողովում, որի ժամանակ լուծելու են Անկարայի դեմ տարածաշրջանում իր գործունության պատճառով պատժամիջոցներ կիրառելու հարցը։
Լե Դրիանը Թուրքիայի նախագահին կոչ է արել իր տարածաշրջանային խնդիրների շուրջ բանակցություններ սկսել մինչև Եվրոպական խորհրդի առաջիկա նիստը։ «Թուրքերը պետք է ցույց տան, որ այս հարցը կարող է քննարկվել,- France Inter ռադիոյին ասել է Ֆրանսիայի ԱԳ նախարարը։ - Եթե դա այդպես է, ապա մենք կարող ենք բարենպաստ մթնոլորտ ստեղծել բոլոր խնդիրների լուծման համար»։

ЕС рассмотрит вопрос о санкциях против Турции
Эскалация конфликта Анкары с Афинами и Никосией из-за углеводородных ресурсов в восточном Средиземноморье станет главной темой на заседании Европейского совета, когда ЕС  рассмотрит вопрос о санкциях против Турции, передает Euractiv.
Министр иностранных дел Франции Жан-Ив Ле Дриан и его коллеги из других стран ЕС уже обсудили "диапазон мер, который мы могли бы предпринять в отношении Турции", - цитирует Ле Дриана AFP.
Между тем, лидеры ЕС собираются встретиться на двухдневный саммит 24 сентября, на котором они решат, применять ли санкции к Анкаре за ее деятельность в регионе.
Ле Дриан призвал президента Турции начать переговоры о его региональных проблем до предстоящего заседания Совета Европы.  "Турки должны показать, что этот вопрос может быть обсужден", - сказал французский министр иностранных дел радио France Inter. "Если это так, мы можем создать благоприятную атмосферу  для решения всех проблем".