Վանա լճի մակարդակի նվազման հետևանքով ի հայտ է եկել Արճեշի հայկական «խորտակված բերդը»
Վանա լճի ջրի մակարդակի նվազման հետևանքով հայկական պատմական բերդ  է ի հայտ եկել։ Այս մասին գրում է Ermenihaber-ը։
Հին Արճեշը, որի մի հատվածն այսօր կոչվում է «Չելեբիբաղը», 1841թ․ Վանա լճի ջրի մակարդակի բարձրացման հետևանքով աստիճանաբար լքվել և ջրի տակ է անցել։ Հետո երաշտի պատճառով ջրի մակարդակը նվազել էր և «խորտակված քաղաքը» ջրի երես դուրս եկել։ Քաղաքին պատկանող շինությունները զգալիորեն վնասվել էին 2011թ․ Վանի երկրաշարժից։
Թուրքական «Yeni Şafak» թերթի փոխանցմամբ՝ այժմ կրկին երաշտի հետևանքով լճի մակարդակը 2 մետրով նվազել է և արդյունքում տեսանելի են դարձել Արճեշի բերդի ավերակները։
Թուրք հետազոտող-գրող Սելահաթթին Քոշարը թերթին տված հարցազրույցում հայտնել է, որ բերդի մի մասը պետք է վերականգնվի և վերածվի զբոսաշրջային կենտրոնի։
Նշենք, որ Արճեշի հայկական բերդը կառուցվել է Վանի թագավորության տարիներին։
Թուրքիայում մինչև այսօր խոսվում է Հին Արճեշի ամրոցի ներքին կառույցների և պատմական մզկիթի մասին, այնինչ ընդհանրապես չի քննարկվում եկեղեցու գոյության մասին։
Հիշեցնենք, որ 18-րդ դարի երկրորդ կեսից, Վանա լճի մակարդակի բարձրացման հետևանքով հին Արճեշն աստիճանաբար անցնում է ջրի տակ և 19-րդ դարի երկրորդ կեսից այլևս չէին երևում նրա շենքերը, եկեղեցիները, բնակելի տները և մյուս կառույցները։ Միայն խիստ ալեկոծությունների ժամանակ, երբ լճի ալիքները նահանջում էին դեպի խորքերը, հազիվ նշմարվում էին նրա պաշտպանական պարիսպների ու դրանց աշտարակների մնացորդները։ Պատմական Արճեշը ջրի տակ թաղվելուց հետո, դրանից մի փոքր հյուսիս, ավելի բարձրադիր վայրում կառուցել են Ականց անունը կրող (Նոր Արճեշ, թուրքերեն՝ Էրջիշ) քաղաքը։

Вследствие снижения уровня озера Ван обнаружилась армянская ''затонувшая крепость''
Старый Арчеш, часть которого сейчас зовется ''Челебибаг'', в результате повышения уровня воды в озере Ван в 1841 г. был постепенно заброшен и ушел под воду. Затем вследствие засухи уровень воды в озере упал, и ''затонувший город'' вновь вышел на поверхность. Строениям города был нанесен значительный ущерб в 2011 году в результате Ванского землетрясения.
Согласно сообщению турецкой газеты ''Yeni Şafak'', в настоящее время, опять из-за засухи, уровень озера снизился на 2 метра, и в результате стали видны руины крепости Арчеша, передает Armradio.am, ссылаясь на Ermenihaber.
Турецкий писатель-исследователь Селахаттин Кошар заявил в интервью газете, что часть крепости следует отреставрировать и превратить в туристический центр.
Напомним, что армянская крепость Арчеша была построена в эпоху Ванского царства.
Во второй половине XVIII века из-за повышения уровня озера Ван старый Арчеш постепенно ушел под воду, со второй половины XIX века не стало видно его зданий, церквей, жилых домов и других построек. Только при сильном шторме, когда волны отступали вглубь озера, слегка проступали контуры его оборонительных стен и башен. После того, как исторический Арчеш был погребен под водой, к северу от него, на более высокой местности, был построен город под названием Аканц (Нор Арчеш, по турецки — Эрджиш).