ՌԴ մեկնել ցանկացողներին. ակնկալվում է, որ կսահմանվի ԵԱՏՄ բոլոր պետությունների համար գործող միասնական կանոն
Այսօրվա կառավարության նիստում հայտարարվեց, որ Հայաստանը Եվրասիական տնտեսական միությունում բարձրացրել է միության տարածքում կանոնավոր ուղևորափոխադրումների վերականգնման նպատակով միասնական կանոնների և պայմանների սահմանման հարցը: Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում տեղեկացնում է ՀՀ վարչապետի խոսնակ Մանե Գևորգյանը:
«ԵԱՏՄ գործընկերները պատրաստակամություն են հայտնել քննարկել այն՝ հաշվի առնելով համաճարակային ընդհանուր իրավիճակը: Քննարկվելու են նաև թեստավորում կազմակերպելու և քաղաքացիների կարանտինային ռեժիմ անցնելու հետ կապված հարցերը: Բոլոր հարցերի քննարկման և հստակեցման արդյունքում էլ ակնկալվում է, որ կսահմանվի ԵԱՏՄ բոլոր պետությունների համար գործող միասնական կանոն:
Մեկ անգամ էլ հիշեցնեմ, որ Հայաստանի կառավարությունը օդային և ցամաքային սահմանը հատողների համար երբևէ սահմանափակումներ չի կիրառել: Սահմանափակումները կիրառել և շարունակում են կիրառել ընդունող երկրները՝ ելնելով համաճարակային իրավիճակից»,- գրել է վարչապետի խոսնակը:

Those who Want to Travel to Russia: A Single Working Rule Is Expected to Be Established for all EEU States
Dear citizens, particularly those who want to travel to the Russian Federation, it was announced at today's government session that Armenia has raised the issue of establishing single rules and conditions within the Eurasian Economic Union [(EEU)] in order to restore regular passenger traffic in the territory of the union. Armenian PM's spokesperson Mane Gevorgyan wrote this on her Facebook page, News.am reports.
"The [other] EEU partners [of Armenia] have expressed readiness to discuss it, taking into account the overall epidemiological situation. Issues related to organizing [COVID-19] tests and quarantining citizens will also be discussed. And as a result of the discussion and clarification of all issues, a single working rule is expected to be established for all EEU states," Gevorgyan added, in particular.