Արցախում հաստատվել է կորոնավիրուսի հինգ նոր դեպք
Այս մասին հայտնում է Արցախի տեղեկատվական շտաբը` ներկայացնելով երկրի Առողջապահության նախարարության տվյալները:
Վարակակիրներից 2-ը նոր օջախից են՝ Ստեփանակերտ քաղաքից, որոնց մոտ վարակը հաստատվել է բուժհասատատություն դիմելիության ժամանակ իրականացված հետազոտության արդյունքում: Վարակաբանների կողմից աշխատանքներ են իրականացվում հիվանդների շփման շրջանակը պարզելու ուղղությամբ: Կորոնավարակի ախտորոշում ունեցող մյուս 3 քաղաքացիներից 1-ը Նորշենից է, 2-ը՝ Ստեփանակերտից: Բոլորն էլ նախկինում հաստատված օջախի կոնտակտավորներ են և նախորոք մեկուսացված են եղել:
Առայսօր, նոր կորոնավիրուսային հիվանդությունը հաստատվել է 328 մարդու մոտ, որոնցից 283-ը հաղթահարել են հիվանդությունը: Փաստացի բուժում են ստանում 43, ընդհանուր մեկուսացված են 64 քաղաքացի: Բժիշկները 7 հիվանդի առողջական վիճակը գնահատում են ծանր, 5-ինը՝ միջին ծանրության:
Թեստավորումների նպատակով 81 նմուշառում է իրականացվել: Մինչ այսօր կատարվել է 12 680 փորձանմուշի հետազոտություն:
Արձանագրվել է մահվան 2 դեպք, երբ բուժառուների մոտ հաստատվել է կորոնավիրուսային վարակ, սակայն մահը վրա է հասել այլ հիվանդության պատճառով։

В Арцахе подтверждено пять случаев COVID-19
В Арцахе подтверждено пять случаев COVID-19. Об этом сообщает информационный штаб Арцаха, представляя данные Министерства здравоохранения страны.
Двое из зараженных - из нового очага в Степанакерте. Инфекция была подтверждена в медучреждении в результате теста, проведенного после обращения за медпомощью. Инфекционисты проводят работы по выяснению круга общения больных. Из остальных 3 граждан, с диагнозом COVID-19 , 1 - из Норшена, 2 - из Степанакерта. Они из ранее выявленных очагов и находились в изоляции.
По сей день, COVID-19 подтвержден у 328 человек, 283 из них уже преодолели болезнь. Фактическое лечение получают 43 пациента, в изоляции находятся 64 человека. Врачи оценивают состояние 7 пациентов как тяжелое, 5 - как средней тяжести.
В целях тестирования был проведен забор 81 проба. Всего проведено 12 680 тестов.
Зафиксировано два случая смерти пациентов с диагнозом COVID-19, наступившей не по причине подтвержденной коронавирусной  инфекции, а вследствие другой болезни.
Срок чрезвычайного положения, объявленного в Республике Арцах 12 апреля 2020 года и продленного до 12 августа, продлен еще на 30 дней, с 22:00 12 августа до 22:00 11 сентября включительно.