Դու դեռ շատ խնդիրներ կունենաս ինձ հետ. Էրդողանն սպառնացել է Մակրոնին
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը բազմաթիվ խնդիրների է բախվելու, եթե հակադրվի Թուրքիայի հետ։ Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը՝ Անկարայում ելույթ ունենալով 1980թ․-ին Թուրքիայում տեղի ունեցած ռազմական հեղաշրջման 40-ամյակի առիթով կազմակերպված միջոցառմանը, փոխանցում է vz.ru-ն:
Ավելի վաղ Մակրոնն ասել էր, որ Թուրքիան Արևելյան Միջերկրական ծովում այլևս գործընկեր չէ՝ ընդգծելով, որ ԵՄ-ն պետք է ավելի կոշտ լինի Անկարայի նկատմամբ:
«Հե՛յ, Մակրոն, ի՞նչ ես անում: Դու դեռ շատ խնդիրներ կունենաս ինձ հետ: Ավելի լավ է՝ գործ չունենաս թուրք ժողովրդի և Թուրքիայի հետ: Դու նույնիսկ Ֆրանսիայի պատմությունը չգիտես։ Դուք Ալժիրում սպանեցիք մեկ միլիոն մարդու, իսկ Ռուանդայում` 800 հազարի: Նախ սովորիր այս դասերը, նախքան դրանք մեզ սովորեցնելը», - ասել է Էրդողանը:

Эрдоган посоветовал Макрону "не связываться с Турцией"
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган пригрозил своему французскому коллеге Эммануэлю Макрону серьезными проблемами, передает РИА Новости, ссылаясь на Anadolu.
Подобную реакцию турецкого лидера вызвало заявление Макрона с призывом к ЕС быть более жесткими по отношению к Анкаре. В этом заявлении он подчеркнул, что речь идет именно о руководстве Турции, а не о народе, который, по мнению президента Франции, "заслуживает большего, чем правительство Эрдогана".
"Не связывайтесь с Турцией и турецким народом", - заявил Эрдоган на симпозиуме, посвященном 40 годовщине переворота 12 сентября 1980 года.
Также он обвинил Макрона в незнании истории
"Вы не можете учить нас гуманности", - подчеркнул Эрдоган, напомнив о войне Алжира за независимость и геноциде в Руанде, приведших к более чем миллиону погибших, кровь которых, по мнению турецкого лидера, на руках руководства Франции.