Կայացել է ՀՀ ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանի և Եգիպտոսի ԱԳ նախարար Սամեհ Շուքրիի համատեղ մամուլի ասուլիսը
Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետություն պաշտոնական այցի շրջանակներում Հայաստանի ԱԳ նախարար Զոհրաբ Մնացականյանը սեպտեմբերի 13-ին  հանդիպեց Եգիպտոսի ԱԳ նախարար Սամեհ Շուքրիի հետ։ ԱԳ նախարարների հանդիպմանը հետևեց համատեղ մամուլի ասուլիսը, որի ընթացքում ՀՀ ԱԳ նախարարը ելույթ ունեցավ և պատասխանեց լրագրողների հարցերին: Նախարարի ելույթն ու պատասխանները՝ ստորև.
«Հարգելի Սամեհ, շնորհակալ եմ այցի ընթացքում մեզ ցուցաբերվող ջերմ հյուրընկալության համար: Սա Հայաստանի ԱԳ նախարարի պաշտոնում իմ առաջին այցն է Մերձավոր Արևելք և Հյուսիսային Աֆրիկա, և ուրախ եմ, որ այն մեկնարկում է Եգիպտոսից, որն արաբական երկրներից առաջինը ճանաչեց Հայաստանի անկախությունը և 1992-ին հյուրընկալեց Մերձավոր Արևելքում Հայաստանի առաջին դիվանագիտական առաքելությունը:
Մեր երկրների միջև հարաբերությունները չեն կարող գնահատվել բացառապես այս 28 տարիների տեսանկյունից: Մենք Եգիպտոսի և արաբական աշխարհի հետ ունենք դարերի խորքից եկող հարաբերություններ: Դրանք մեր ժողովուրդների միջև վստահության և բարեկամության հարաբերություններ են: Պատմության տարբեր ժամանակահատվածներում և այսօր նույնպես հայերը եղել և շարունակում են լինել Եգիպտոսի և նրա քաղաքակրթության, Մերձավոր Արևելքի անբաժան մասնիկը:
Մեր պատմության դժվարին փուլում, երբ վտանգված էր հայ ժողովրդի գոյությունը, Եգիպտոսն արաբական այլ երկրների հետ միասին ընդունեց Օսմանյան կայսրությունում ցեղասպանության սարսափից մազապուրծ եղած հազարավոր հայերի:
Մեր հայրենակիցները կարևոր ներդրում են ունեցել Եգիպտոսի պետական ինստիտուտների ձևավորման և զարգացման գործում, և մենք շատ հպարտ ենք դրանով: Իմ հայրենակիցներին ընձեռված են բոլոր հնարավորությունները` պահպանելու իրենց ազգային ինքնությունը, լեզուն և ավանդույթները: Նրանք Եգիպտոսի հպարտ քաղաքացիներ են, որոնց ընձեռնված են բոլոր հնարավորությունները՝ պահպանելու և դրսևորելու իրենց ազգային ինքնությունը՝ որպես հայեր: Անշուշտ, մենք խորապես երախտապարտ ենք Եգիպտոսի կառավարությանն ու ժողովրդին այս ջանքերի և մեր ժողովրդին պաշտպանելու համար:
Մոտ տասը հազար ներկայացուցիչ ունեցող հայ համայնքը, անշուշտ, մեր ժողովուրդների միջև, հիրավի, խորը արմատներ ունեցող բարեկամության կամուրջ է:
Եգիպտոսի հետ մենք ունենք ամուր բարեկամական և շատ գործնական հարաբերություններ, և այս այցը նաև լավ հնարավորություն է`  ի ցույց դնելու և գնահատելու մեր հարաբերությունների ներկայիս վիճակը: Միաժամանակ մենք ունենք խաղաղության, անվտանգության և զարգացման նույնական շահեր: Եվ մենք գիտենք, որ լավագույն արդյունքների ենք հասել՝ միասին աշխատելով և միմյանց հետ սերտորեն համագործակցելով:
Մենք շատ լավ քննարկում ունեցանք մեր երկկողմ օրակարգի շուրջ և այստեղ ունենք լավ և հետաքրքիր ներուժ. մենք պատրաստակամ ենք գործնական քայլեր ձեռնարկել այս ուղղությամբ: Ունենք ամուր քաղաքական երկխոսություն Եգիպտոսի հետ, առևտրատնտեսական և մշակութային կապեր մեր երկրների միջև: Եվ համակարծիք ենք, որ ՏՏ, էլեկտրոնային կառավարման ոլորտներում, դեղագործության, զբոսաշրջության և կրթության բնագավառներում ունենք հետաքրքիր ներուժ` համագործակցության հետագա ընդլայնման համար: Այդ ուղղությամբ աշխատանքներն, անշուշտ, շարունակվելու են:
Դրա համար մենք ունենք համապատասխան հարթակներ. մենք ունենք քաղաքական խորհրդակցությունների հարթակը, Միջկառավարական հանձնաժողովը, և, իհարկե, երկխոսությունը երկու ղեկավարների միջև: Սպասում ենք Եգիպտոսի նախագահին Հայաստանում հյուրընկալելու հնարավորությանը, և ես անձամբ սպասում եմ իմ լավ ընկերոջը` Սամեհին, Հայաստանում: Նախագահի այցը, որը մենք նախատեսում ենք և ակնկալում ենք սերտորեն աշխատել այդ ուղղությամբ, մտապահված կարևոր ելակետ է՝ համապարփակեցնելու երկկողմ համագործակցության բոլոր այդ կարևոր հարցերը:
Երկկողմ համագործակցության համատեքստում մենք նաև արժևորում ենք Եգիպտոսի հետաքրքրությունը Եվրասիական տնտեսական միության հետ սերտորեն համագործակցելու հարցում: Շարունակվում են բանակցություններն ազատ առևտրի համաձայնագիրը ստորագրելու շուրջ, և Հայաստանը շահագրգռված է գործընթացը հաջողությամբ ավարտելու մեջ, որպեսզի համաձայնագիրը ստորագրվի: Մենք սերտ համագործակցելու ենք Եգիպտոսի և ԵԱՏՄ մեր գործընկերների հետ` այդ նպատակին հասնելու համար:
Մենք բավականին ծավալուն քննարկում ունեցանք տարածաշրջանային և գլոբալ անվտանգության բազմաթիվ հարցերի շուրջ: Մտքեր փոխանակեցինք մեր տարածաշրջաններում տեղի ունեցած վերջին զարգացումների շուրջ: Եվ մենք տեսնում ենք, որ այսօր առավել քան երբևէ այդ զարգացումներն ընդգծում են տարածաշրջանում անվտանգության և խաղաղության պահպանման անհրաժեշտությունը: Ինչպես տեսնում ենք, լուրջ մարտահրավերները, անվտանգության  մարտահրավերներն Արևելյան Միջերկրականից ընդլայնվում են մինչև Մերձավոր Արևելք և Հյուսիսային Աֆրիկա: Մենք ականատես ենք լինում նույն մարտահրավերներին Հարավային Կովկասում: Դրանք փոխկապակցված են և բնութագրվում են ապակայունացման նույն աղբյուրներով:
Ուշադրությամբ հետևում ենք Արևելյան Միջերկրականի զարգացումներին, և մեր համերաշխությունն ենք հայտնել Հունաստանին ու Կիպրոսին իրենց բացառիկ տնտեսական գոտում տնտեսական գործունեություն ծավալելու իրենց անքակտելի իրավունքների հարցում` միջազգային իրավունքին համապատասխան: Եվ նույն ձև ցանկանում եմ ընդգծել նաև մեր համերաշխությունն ու աջակցությունը Եգիպտոսին:
Ազդեցության տարածման շրջանակներում այլ տարածաշրջաններ անկայանություն և լարվածություն արտահանելու ցանկացած փորձ դատապարտելի է՝ լինի դա Հյուսիսային Աֆրիկայում, թե Հարավային Կովկասում: Անդրազգային սպառնալիքները, ներառյալ օտարերկրյա ահաբեկիչների տեղաշարժը կամ տեղափոխումը հակամարտությունների գոտի բավական մտահոգիչ է, դատապարտելի, և պետք է քայլեր ձեռնարկվեն այն հասցեագրելու ուղղությամբ:
Գործընկերոջս նաև հակիրճ ներկայացրի մեր տարածաշրջանի զարգացումները և ադրբեջանական ագրեսիայի հետևանքով Հայաստանի պետական սահմանին վերջին լարվածությունը: Մենք հաստատակամ ենք մեր մոտեցման մեջ, որ բոլոր հակամարտությունները տարբեր են, և եթե կա մեկ հստակ ընդհանրություն, ապա դա այն է, որ որևէ հակամարտություն չունի ռազմական լուծում: Հակամարտությունների հանգուցալուծման կարևոր ուղիներն են բացառապես խաղաղ երկխոսությունը, խաղաղ գործընթացը, բոլոր կողմերի ներգրավումը և փոխզիջումների հասնելու կարողությունը։ Այս նպատակին հասնելու համար մեզ անհրաժեշտ են խաղաղարարներ, ովքեր ի զորու են գծել պատերազմի տարածման կարմիր գիծը: Այս առումով Հայաստանն արժևորում է Եգիպտոսի ամուր հանձնառությունը խաղաղությանը և կայունությանն ամենուրեք, ներառյալ Լիբիայում: Մենք ողջունում ենք ձեր ջանքերն այս ուղղությամբ:
Մեկ անգամ ևս շնորհակալություն շատ ջերմ ընդունելության համար: Սա չափազանց կարևոր այց է, ես բարձր եմ գնահատում ինձ, իմ գործընկերներին, ընկերներին Ձեր կողմից ցուցաբերված ջերմ ընդունելությունը: Ես այստեղ եմ գտնվում ուժեղ պատվիրակությամբ․ Եգիպտոսում Հայաստանի երեք՝ ներկայիս և երկու նախկին դեսպանների ուղեկցությամբ, ովքեր շատ կարևոր, բարձր մասնագիտական ներդրում են ունեցել մեր երկկողմ օրակարգի, ինչպես նաև ավելի  լայն տարածաշրջանային և բազմակողմ օրակարգի խթանման գործում:
«Սքայ Նյուզ Արաբիյա». Դուք խոսեցիք հայ-եգիպտական հարաբերությունների խորության մասին և Հայաստանի համար Եգիպտոսի պատմական և ապագա դերի մասին՝ պայմանավորված նաև հայերի ներդրումով և հայ համայնքի առկայությամբ: Սակայն դեռևս առկա է լարվածություն Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև: Ինչպե՞ս եք գնահատում Թուրքիայի վարքագիծը Կովկասում և Արևելյան Միջերկրականում: Արդյոք այդ վարքագիծը վտանգ ներկայացնո՞ւմ է, թե՞ ոչ:
Զոհրաբ Մնացականյան. Շատ շնորհակալ եմ հարցի համար: Ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրին, մեր հայրենակիցների՝ Արցախի հայերի կարևոր էքզիստենցիալ հարցերը շարունակում են մնալ մեր ուշադրության կենտրոնում: Մեր ուշադրությունը և մեր գերակայությունները վերաբերում են Լեռնային Ղարաբաղի մեր հայրենակիցների ֆիզիկական անվտանգության ապահովմանը և կարգավիճակի խնդրին՝ ինքնորոշման իրավունքի ճանաչմանը և դրա իրականացմանը` առանց սահմանափակումների: Հանգուցալուծման առումով մեր կարևորագույն առաջնահերթությունների առանցքում ընկած է անվտանգությունը: ԵԱՀԿ Մինսկ խմբի համանախագահությունը, որը բաղկացած է Ֆրանսիայից, Ռուսաստանից և ԱՄՆ-ից, եղել և մնում է միակ կարևոր միջազգային հարթակը, ձևաչափը, որի շրջանակներում էլ մենք փորձում ենք լուծել այս հակամարտությունը: Հակամարտության լուծումը կարող է հիմնված լինել փոխզիջման վրա, իսկ փոխզիջում նշանակում է, որ կողմերից յուրաքանչյուրը պետք է համապատասխան քայլեր ձեռնարկի դեպի հավասարակշռված, չափելի լուծում, որը կհասցեագրի բոլորի շահերը:
Չի կարող լինել «միայն իմ ճանապարհով» լուծում: Կարծում եմ` այս առումով մենք ականատես ենք լինում այս հակամարտության նկատմամբ միջազգային հանրության զգայունությանը: Բոլոր հակամարտությունները տարբեր են։ Ինչ վերաբերում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը, ապա այն ունի իր առանձնահատկություները, պատմությունը, նրբությունները և կարևոր տարբերությունները: Այս շրջանակներում էլ մենք բարձր ենք գնահատում մեր բոլոր գործընկերների շատ զգուշավոր մոտեցումը բացառապես խաղաղ հանգուցալուծմանը: Այս հարցը չունի ռազմական լուծում:
Մենք կարող ենք պնդել դա, քանի որ Հայաստանը ունի բոլոր կարողությունները պաշտպանվելու, Արցախը ունի բոլոր կարողությունները պաշտպանվելու: Կա Արցախի մեր հայրենակիցների անվտանգության միայն մեկ երաշխավոր, և դա Հայաստանն է: Մենք վճռական ենք այդ պաշտպանության հարցում, և հենց այդ վստահությամբ և ընկալմամբ է, որ մենք մերժում ենք ռազմական լուծման որևէ փորձ: Այս տրամաբանության շրջանակներում մենք լավ ընկալում ունենք մեր բոլոր գործընկերների մոտ, և մենք ունենք նաև մեր միջազգային գործընկերների շատ զգուշավոր, պատասխանատու ըմբռնումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության աշխատանքի և տարածաշրջանում խաղաղությանն ու կայունությանն ուղղված իրենց ջանքերի հանդեպ: Այդ առումով Եգիպտոսը մեզ համար շատ կարևոր գործընկեր է:
Այժմ ինչ վերաբերում է Թուրքիային: Հուլիսյան իրադարձությունների ժամանակ Թուրքիան միակ երկիրն էր, որը հանդես եկավ միակողմանի և շատ ագրեսիվ մոտեցմամբ. միակողմանի աջակցություն Ադրբեջանին, ագրեսիվ մոտեցում հասցեագրված Հայաստանին և հայ ժողովրդին, որն արտահայտվեց և հռետորաբանությամբ բոլոր մակարդակներում, և գործողություններով: Իհրակե մենք ականատես ենք լինում իրենց կողմից ռազմական կուտակման փորձերի: Մենք տեղեկություններ ենք ստանում օտարերկրյա ահաբեկիչ զինյալների օգտագործման մասին, ովքեր տեղափոխվելու են Ադրբեջան կամ գուցե արդեն իսկ տեղափոխվել են: Մենք ականատես ենք լինում մեծ ռազմական ներկայության, ռազմական ամրապնդման: Այս ամենը հենց այն գործողություններն են, որոնք խաթարում են տարածաշրջանում խաղաղությանը և կայունությանն ուղղված ջանքերը: Մենք վճռական ենք մեր պաշտպանության մեջ և մենք վճռական ենք ժխտելու ուժի դրսևորման, ագրեսիվ և ապակայունացնող բնույթի ցանկացած քաղաքականություն, որը ուղղված է ազդեցության տարածման, որն իր էությամբ ագրեսիվ է և ապակայունացնող: Մենք ականատես ենք լինում ազդեցության տարածման այս քաղաքականությանն Արևելյան Միջերկրականից մինչև Հյուսիսային Աֆրիկա և Մերձավոր Արևելք, ինչպես նաև Հարավային Կովկաս: Նմանօրինակ քաղաքականությունը ամենևին էլ ողջունելի չէ»:

Armenia And Nagorno-Karabakh Have All The Capacity To Defend Themselves: Zohrab Mnatsakanyan During The Joint Press Conference With Foreign Minister Of Egypt
Within the framework of his official visit to the Arab Republic of Egypt, the Minister of Foreign Affairs of Armenia Zohrab Mnatsakanyan met on September 13 with the Minister of Foreign Affairs of Egypt Sameh Shukri. The joint press conference followed the meeting of the Foreign Ministers, during which the RA Foreign Minister made a speech and answered the journalists' questions.
Remarks and answer to a question of journalist see below:
"Thank you very much, dear Sameh, for the very warm hospitality that we are enjoying throughout this visit.
It is my first visit to the Middle East and North Africa in my capacity as Foreign Minister of Armenia, and it starts from Egypt. A country, which was the first among the Arab countries to recognize the independence of Armenia and back in 1992 host the first diplomatic mission of Armenia in the Middle East.
Relations between our countries, our nations are not assessed exclusively through the prism of these past 28 years. We are privileged to share time-honored relations with Egypt and with the Arab world. It is a relationship of trust and friendship between our peoples. In various parts of history and today as well Armenians have been a part of Egypt, part of its civilization, integral part of the Middle East.
In the very difficult part of our history when the survival of the Armenian people was at stake, Egypt along with other Arab countries received thousands of Armenians fleeing from the horrors of the Genocide in the Ottoman Empire.
Our compatriots made an important contribution to the establishment and development of the state institutions of Egypt and we take great pride in that. Armenians, my compatriots, are provided with all the opportunities to maintain their national identity, their language and traditions. They are proud citizens of Egypt, they are proud Egyptians, and they are provided with every opportunity to also manifest and celebrate their national identity as Armenians and of course, we are deeply grateful to the Government and the people of Egypt for these efforts and the protection of our people.
It is a community of about ten thousand people here, and they are, of course, the bridge through genuine deeply-rooted friendship between our nations.
With Egypt we have very firmly established friendship and very practical relations and this visit is also an opportunity in manifesting, assessing our present state of play in our relations and also we share similar interests in peace, security and development. We know that we have been doing best when we were working together and closely cooperating with each other.
We had a very good discussion in our bilateral agenda, and here we see a good and interesting potential; we are keen to take practical steps in this direction. We have enhanced political dialogue with Egypt, we have trade-economic, cultural relations between our countries. We believe that in the IT sector, in e-governance, in pharmaceuticals, in tourism and education we have interesting potential to further expand, and we will certainly continue doing that.
We have the respective platforms for that: we have the platform of political consultations, the Intergovernmental Commission, and of course the dialogue between the leaders. We do absolutely look forward to welcoming the President of Egypt in Armenia, and I personally also look forward to welcoming my good friend Sameh in Armenia. The visit of the President, that we have in mind and look forward to working very closely together, is an important deadline in our mind to work to consolidate all those important issues of bilateral cooperation.
Within the context of bilateral cooperation, we also value the interest of Egypt in working closely with the Eurasian Economic Union. There is an ongoing negotiating process to sign the free trade agreement and Armenia is very interested to have this process successfully concluded and to have this agreement signed. We will work closely with Egypt and with our partners in the EAEU to achieve this objective.
We have had very extensive discussion on many issues of regional and global security. We’ve exchanged views on recent developments in our respective regions. And we see as never before specifically those developments do underline the need for security and for peace in the region. As we see the serious challenges, the security challenges are expanding from the Eastern Mediterranean to the Middle East, to North Africa -we see the same challenges in the South Caucasus. They are interrelated, characterized by the same sources of destabilization.
We have been following closely the developments in the East Mediterranean, we are in solidarity with Greece and Cyprus on their inalienable rights to economic activities in the exclusive economic zone in line with international law. I want to also emphasize our solidarity and support to Egypt in the same way.
Any attempt to export instability and escalation to different regions as part of power projection is deplorable whether it is in North Africa or in the South Caucasus. Transnational threats, including that of movement or transfer of foreign terrorist fighters to conflict areas are of great concern, they are deplorable and they should be addressed.
I also briefed my colleague on the developments in our region and the recent escalation due to the aggression of Azerbaijan on the state border of Armenia. We are fully committed to this approach that conflict situations are different; if there is any commonality, it is that there is no military solution to any of them. Only peaceful dialogue, peaceful process, involvement of all stakeholders and ability to move towards a compromise are the important ways of resolving conflicts. We need peacemakers who are able to draw red lines to war. In this regard, Armenia appreciates the strong commitment of Egypt to peace and stability everywhere, including in Libya. We very much welcome your efforts in this regard.
Once again, thank you for a very warm welcome, this is an extremely important visit that I appreciate, I value and especially value that very warm hospitality that is very much extended to me, to my colleagues, to my friends. In fact that I represented here by a very strong delegation,
I mean the company of three ambassadors - the current and two former ambassadors of Armenia to Egypt, who have had very important, strong professional contributions to promoting our bilateral agenda and our broader agenda in regional and multilateral format.
Thank you very much.
Sky News Arabia: You have spoken about the depth of Armenian-Egyptian relations and the historical and future role of Egypt for Armenia conditioned by the investment of Armenians and the presence of the Armenian community. But there is still tension between Armenia and Azerbaijan. How do you assess the behavior of Turkey in the Caucasus and Eastern Mediterranean? Does this behaviour pose a danger or not?
Zohrab Mnatsakanyan: Thank you very much for the question. So far as the Nagorno-Karabakh conflict is concerned, we have been and remain extremely focused on the most important existential issues of our compatriots - the Armenians in Nagorno-Karabakh. Our focus and our ultimate priorities concern the sustainability of the very physical security of our compatriots in Nagorno-Karabakh and the question of status, the recognition of the right to self-determination and implementation of it without limitations. The security is in the heart of this very important priority for Armenia so far as the resolution is concerned. The OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, which comprises France, Russia, and the USA, has been and remains the only important international platform, format within which we are seeking solution to this conflict. The conflict resolution can be based on compromise and compromise means that each of the parties has to take respective steps towards a balanced, measurable solution, which meets the interests of all.
It cannot be a "my way or no way" solution. Within this, I think we have the sensitivity of the international community towards this conflict. There is no such thing as bundling conflicts together and viewing them through one single prism. So far as Nagorno-Karabakh conflict is concerned, this conflict has its peculiarities, its history, its nuance, its important differences. Within this we value very much the very careful approach of all our partners towards the strictly peaceful resolution. There is no military solution to this.
We may insist on that because Armenia has all the capacity to defend itself, Nagorno-Karabakh has all the capacity to defend itself. There is only one guarantor of the security of our compatriots in Nagorno-Karabakh and that is only Armenia. We are resolute in this defence and it is with this confidence and understanding that we deny any attempts to military solution. So within this we have a good understanding of all our international partners, and we have the very careful, responsible approach of our international partners, in respect of the work of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, and in respect of their endeavor for peace and stability in the region. Egypt in that sense is a very important partner for us.
Now Turkey. During the events in July, Turkey has been the only country that was taking a one-sided, very aggressive approach: one-sided in support of Azerbaijan, and aggressive approach toward Armenia and the Armenian people, in rhetoric at all levels and in action. Of course we see the military build-up that they are attempting. We are hearing about the use of the foreign terrorist fighters to be transferred to Azerbaijan or maybe they are already transferred. We see the heavy military presence, the build-up. These are exactly the moves which undermine the effort toward peace and stability in the region. We are resolute in our defense and we will also resolutely deny any such policies which project power, which are aggressive in their nature and which are of destabilizing nature. We see this power projection from Eastern Mediterranean to North Africa, to the Middle East and to the South Caucasus as well. So these are not welcomed policies at all".