Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել Անվտանգության խորհրդի անդրանիկ նիստը (տեսանյութ)
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանի գլխավորությամբ սեպտեմբերի 15-ին տեղի է ունեցել Անվտանգության խորհրդի անդրանիկ նիստը։
Նիստի օրակարգում էին Հանրապետության կենսագործունեությանը վերաբերող անվտանգային մի շարք կարևոր հարցեր: Մինչ օրակարգային հարցերի քննարկմանն անցնելը նախագահ Հարությունյանը հանդես է եկել ելույթով։ Իր խոսքում նախագահը նշել է, որ անվտանգության ոլորտում Հանրապետության իշխանությունների գլխավոր առաքելությունը, նեղ առումով, Արցախի Հանրապետության բնակչության, իսկ լայն առումով՝ հայ ժողովրդի անվտանգության երաշխավորումն է։ Այդ համատեքստում երկրի ղեկավարը նախանշել է ոլորտում իրականացվելիք քաղաքականության գերակա ուղղությունները, որոնք ներառում են ռազմական անվտանգության, տնտեսական կայուն զարգացման ու ինքնաբավության, կայուն ու արդյունավետ քաղաքական համակարգի կայացման և տեղեկատվական անվտանգության ապահովումը։
Անդրադառնալով նախանշված աշխատանքների արդյունավետ կազմակերպման հարցին՝ Հանրապետության նախագահը կարևորել է պետական բոլոր կառույցների կողմից իրենց գործառույթների պատշաճ իրականացումը Հայրենիքի անվտանգության ապահովման նպատակով։
«Ես՝ որպես պետության գլուխ և Արցախի Հանրապետության ինքնիշխանության, անկախության, տարածքային ամբողջականության և անվտանգության երաշխավոր, լրիվությամբ կատարում եմ իմ լիազորությունները և նույնը պահանջում եմ բոլոր մարմիններից ու պաշտոնատար անձանցից»,- ընդգծել է նախագահը:
Նախագահի ելույթն ամբողջությամբ՝ ստորև.
«Անվտանգության խորհրդի հարգելի՛ անդամներ,
Ինչպես գիտեք, սա Անվտանգության խորհրդի անդրանիկ նիստն է՝ Հանրապետության նախագահի պաշտոնն իմ կողմից ստանձնելուց հետո. մինչ այդ անց ենք կացրել Հայաստանի և Արցախի անվտանգության խորհուրդների համատեղ նիստ:
Այսօրվա նիստի օրակարգում են Հանրապետության կենսագործունեությանը վերաբերող անվտանգային մի շարք կարևոր հարցեր: Նախքան օրակարգային հարցերի քննարկմանն անցնելը կուզեի մի քանի արձանագրում կատարել:
Նախ, հարկ է արձանագրել, որ անվտանգության ոլորտում մեր գլխավոր առաքելությունը, կրկնեմ՝ առաքելությունը, ոչ թե զուտ նպատակը, նեղ առումով՝ Արցախի Հանրապետության բնակչության, իսկ լայն առումով՝ հայ ժողովրդի պատշաճ անվտանգության երաշխավորումն է: Այսինքն, Արցախն իր նշանակալի դերակատարումն ու պատասխանատվությունն ունի հայ ժողովրդի անվտանգության ապահովման հարցում:
Մենք այդ առաքելությունը կարող ենք հավուր պատշաճի կատարել հետևողական, քրտնաջան ու խելամիտ աշխատանքով՝ միտված հայոց միասնական հայրենիքի ռազմավարական դիմադրողականության մակարդակի շարունակական բարձրացմանը:
Դա հնարավոր է չորս մակարդակներում և չորս հիմնական ուղղություններում Մայր Հայաստանի ու աշխարհասփյուռ հայության հետ ներդաշնակ աշխատանքի միջոցով: Չորս մակարդակներն են՝ գլոբալ, տարածաշրջանային, հայկական և ներարցախյան, իսկ չորս հիմնական ուղղությունները՝ ռազմական, տնտեսական, քաղաքական ու տեղեկատվական: Պետք է մեկընդմիշտ հաշվի առնել, որ բոլոր այդ մակարդակները և ուղղությունները փոխազդում են միմյանց՝ իրենց ռազմավարական կշիռներին համապատասխան:
Առաջին. Գլոբալ մակարդակում խնդիր ունենք և՛ հնարավորինս կանխատեսելու և դիմակայելու գլոբալ մարտահրավերները, և՛ բոլոր ուղղություններով բարենպաստ պայմաններ ապահովելու մեր անվտանգության գլոբալ երաշխիքների համար: Անշուշտ, մեր դերակատարումը գլոբալ զարգացումներում աննշան է, սակայն սխալ կլինի նաև չարձանագրել մեր համեստ ներդրումը գլոբալ անվտանգության ապահովման գործում՝ որպես տարածաշրջանի կայունության ու խաղաղության հիմնական երաշխավորներից մեկը:
Երկրորդ. Տարածաշրջանային մակարդակում են մեր անվտանգության հիմնական ու անմիջական մարտահրավերները՝ հանձին ադրբեջանական պետության խիստ ագրեսիվ ու հայատյաց քաղաքականության: Եվ ադրբեջանական իրական սպառնալիքները վառ արտահայտվում են բոլոր ուղղություններում՝ շոշափելի ու երկարատև վտանգ դառնալով Արցախի բնակչության ֆիզիկական գոյության համար: Ուստի, մեր բոլոր ռազմական, տնտեսական, քաղաքական, տեղեկատվական և այլ ջանքերը պետք է ուղղված լինեն առաջնահերթորեն այդ վտանգների կայուն չեզոքացմանը: Իհարկե, տարածաշրջանային մի շարք այլ ռիսկեր ևս էականորեն ազդում են Արցախի անվտանգային միջավայրի և ռազմավարական դիմադրողականության աստիճանի վրա, որոնք երբեմն խթանիչ ազդեցություն են թողնում նաև ադրբեջանական սպառնալիքների դրսևորման ձևի և ուժգնության վրա:
Երրորդ. Հայկական մակարդակը ենթադրում է, որ Արցախը հայկական աշխարհի անտրոհելի մասնիկն է և Մայր Հայաստանի հետ գտնվում է նույն անվտանգային համակարգում: Ուստի, Հայաստանի Հանրապետությունում և նրա շուրջ տեղի ունեցող բազմապիսի զարգացումներ ուղիղ կերպով անդրադառնում են նաև Արցախի անվտանգային միջավայրի վրա և հակառակը:
Չորրորդ. Ներարցախյան մակարդակում մեր պատասխանատվության ու հնարավորությունների չափերը կտրուկ մեծանում են, իսկ անվտանգային ուղղությունները՝ ընդլայնվում: Քանի որ առաջին երեք մակարդակներում աշխատանքները, վերջիվերջո, մենք պետք է ծառայեցնենք ներարցախյան մակարդակի խնդիրների լուծմանը, այդ պատճառով արժե մի փոքր կենտրոնանալ այս մակարդակում տարբեր ուղղությունների անելիքների վրա:
Ռազմական ուղղությունը, բնականաբար, հիմնական անվտանգային ուղղությունն է, և մեր գործունեության մեջ պետք է առաջնորդվենք «Բոլորը և ամեն ինչը՝ առաջնահերթորեն բանակի համար, բանակը՝ բոլորի համար» սկզբունքով: Այդ տեսանկյունից հարկ է հետևողական ջանքեր գործադրենք թե՛ զինված ուժերի սպառազինությունների ավելացման ու արդիականացման, թե՛ կառավարման համակարգի բարելավման, թե՛ ռազմական ենթակառուցվածքների ամրացման, թե՛ զինծառայողների սոցիալական երաշխիքների ապահովման և մնացած բոլոր ուղղություններով: Ի թիվս հիմնական ճյուղերում արձանագրվող շարունակական հաջողությունների՝ մենք պետք է ավելի մեծ ինստիտուցիոնալ ուշադրություն դարձնենք նաև աշխարհազորի կարողությունների զորացման և տեղական ռազմարդյունաբերության զարգացման վրա: Այդ առումներով շոշափելի ձեռքբերումներ ունենք, սակայն անհրաժեշտությունը շատ ավելին է, քան կատարված աշխատանքները:
Տնտեսական ուղղությամբ մեր գլխավոր անելիքը տնտեսական կայուն զարգացման և ինքնաբավության ապահովումն է: Անվիճելի է, որ տնտեսության զարգացումն ու բնակչության բարեկեցության աստիճանի նշանակալի բարձրացումը դրական է անդրադառնալու անվտանգային համակարգի վրա: Կարևոր նպատակներից մեկն է հատկապես ռազմավարական նշանակության ապրանքների մասով ինքնաբավության կամ գոնե ճկունության բարձր աստիճանի ապահովումը, և այդ առումով կատարված աշխատանքների արդյունքները զգալի են, սակայն դեռ երկար ճանապարհ ունենք անցնելու:
Քաղաքական ուղղության գլխավոր նպատակը կայուն ու արդյունավետ քաղաքական համակարգի կայացումն է, որտեղ սահմանադրական կարգի հիման վրա պետական յուրաքանչյուր հաստատություն արդյունավետորեն կկատարի իր գործառույթները: Բոլոր մարմինները պարտավոր են այս կամ այն չափով ծառայել Հայրենիքի անվտանգության ապահովման կարևորագույն գործին: Ես, որպես պետության գլուխ և Արցախի Հանրապետության ինքնիշխանության, անկախության, տարածքային ամբողջականության և անվտանգության երաշխավոր, լրիվությամբ կատարում եմ իմ լիազորությունները և նույնը պահանջում եմ բոլոր մարմիններից ու պաշտոնատար անձանցից: Իհարկե, անվտանգային համակարգում ոլորտային մարմիններից գլխավոր դերը տրված է Պաշտպանության բանակին՝ որպես Արցախի Հանրապետության բնակչության ֆիզիկական անվտանգության հիմնական երաշխավոր: Իսկ Հանրապետության նախագահին կից ձևավորված Անվտանգության խորհուրդը, որպես խորհրդակցական մարմին, նպատակ ունի աջակցելու ազգային անվտանգության բնագավառում իմ լիազորությունների իրականացմանը:
Տեղեկատվական ուղղությունը, թերևս, ամենաքիչ սահմաններ ենթադրող ուղղությունն է, որը պետք է սպասարկի բոլոր բնագավառներին՝ միտված բարենպաստ տեղեկատվական-հոգեբանական միջավայրի ապահովմանը թե՛ ներսում և թե՛ արտաքին լսարաններում: Վերջին տարիներին այս ուղղությամբ մարտահրավերները կտրուկ մեծացել են՝ հաշվի առնելով համացանցի հասանելիության ու հասարակության խոցելիության աստիճանի ավելացումը: Ուստի, տեղեկատվական անվտանգությունը պետք է լինի մեր հետևողական ուշադրության կենտրոնում:
Անշուշտ, հատկապես ներարցախյան մակարդակում անվտանգությունը պայմանավորված է ոչ միայն նշված չորս ուղղություններով, այլ նաև, լայն առումով, ժողովրդագրությամբ, կրթությամբ, առողջապահությամբ և մի շարք այլ ոլորտներով, որոնք համատեղ կազմում են մեկ ամբողջական անվտանգության համակարգ: Հետևաբար, բոլոր ուղղություններով մենք պետք է գրագետ ու հետևողական աշխատանք տանենք՝ երաշխավորելու համար Արցախի Հանրապետության բնակչության տևական ու համապարփակ անվտանգությունը:
Անդրադառնալով ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտությանը, որպես անվտանգային հիմնական ռիսկերը պայմանավորող միջավայր, նշեմ, որ Արցախի Հանրապետությունը պատրաստ է հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը: Այնուհանդերձ, մենք ունենք հստակ սկզբունքներ, որոնք ընկած են մեր քաղաքականության հիմքում: Մեկ առիթով ներկայացրել էի այդ սկզբունքները նախքան Հանրապետության նախագահի պաշտոնի ստանձնումը, այժմ կուզեի կրկնել դրանք՝ որոշակի լրացուցիչ հստակեցումներով:
1. Արցախի Հանրապետության իշխանությունները պետք է լիիրավ ու լիարժեք հիմունքներով մասնակցեն հակամարտության խաղաղ և վերջնական կարգավորմանն ուղղված գործընթացի բոլոր փուլերին:
2. Արցախի Հանրապետության ինքնիշխանությունը, անկախությունը, տարածքային ամբողջականությունը և անվտանգությունը որևէ պարագայում չեն կարող վտանգի տակ դրվել կամ սակարկության ենթարկվել:
3. Առանց Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացման փաստի առաջնահերթ ճանաչման՝ հակամարտության կարգավորման որևէ տարբերակ չի կարող կողմերի միջև բովանդակային քննարկման առարկա դառնալ:
4. Պետք է հստակ երաշխիքներով բացառվեն հակամարտության կարգավորման գործընթացում ուժի ու դրա սպառնալիքի կիրառման փորձերը, քանի որ հայ և ադրբեջանցի ժողովուրդներն արժանի են խաղաղության մեջ ապրելու. այլապես Արցախի Հանրապետությունը պատրաստ է անհամաչափ հակահարված տալու նախահարձակ Ադրբեջանին՝ ռազմական գործողությունները նաև տեղափոխելով նրա տարածք:
5. Հակամարտության կարգավորման ցանկացած տարբերակում բացառվում են Արցախի Հանրապետության իշխանությունների կողմից միակողմանի զիջումներ կամ անհամաչափ ու անհամարժեք փոխզիջումներ:
6. Հակամարտության կարգավորման և դրա հարակից գործընթացներում հայ փախստականներն ու ներքին տեղահանված անձինք պետք է իրավահավասար ներգրավվածություն ունենան ադրբեջանցի փախստականների ու ներքին տեղահանված անձանց հետ միասին, իսկ նրանց հիմնախնդիրները՝ միանման ու միաժամանակյա լուծումներ ստանան:
7. Միջազգային հանրությունը (առաջնահերթորեն՝ ԵԱՀԿ-ն և համանախագահ երկրները) պետք է բացառեն Արցախի բնակիչների իրավունքների՝ հակամարտությամբ ու ԱՀ միջազգային կարգավիճակով պայմանավորված խախտումներն ու սահմանափակումները, ներառյալ՝ մարդու իրավունքներին առնչվող ու մարդասիրական միջազգային ծրագրերից փաստացի մեկուսացումը, որոնք Ադրբեջանը փորձում է կիրառել առնվազն որպես ճնշման միջոց՝ ի հեճուկս միջազգային իրավունքի հանրահայտ սկզբունքների:
Անվտանգության խորհուրդը կոչված է քննարկելու նշված և մեր երկրի համար կարևոր այլ հիմնախնդիրներ ու գաղափարներ, մշակելու մոտեցումներ և առաջարկներ տալու Հանրապետության նախագահին: Ես կարևորում եմ այս խորհրդակցական մարմնի ու ձևաչափի գործառույթը՝ մոտեցումների հստակեցման ու աշխատանքի բաժանման առումներով: Ձեզնից յուրաքանչյուրից ակնկալում ու պահանջում եմ սրտացավ ու քրտնաջան աշխատանք ձեր առջև դրված խնդիրների կատարման հարցում՝ հանուն Արցախի բնակչության և ընդհանրապես հայ ժողովրդի անվտանգ ու խաղաղ հարատևման»:

Под председательством президента Арцаха состоялось первое заседание Совета безопасности
15 сентября под председательством президента Республики Арцах Араика Арутюняна состоялось первое заседание Совета безопасности.
В повестку дня заседания был включен ряд важных вопросов безопасности, касающихся жизнедеятельности республики. Прежде чем приступить к обсуждению вопросов повестки дня заседания, президент Арутюнян выступил с речью. В своем выступлении глава государства отметил, что основная миссия властей республики в сфере безопасности заключается в гарантировании безопасности: в узком аспекте - населения Республики Арцах, в широком - армянского народа. В этом контексте глава государства наметил приоритетные направления реализуемой в данной сфере политики, которые включают обеспечение военной безопасности, устойчивого экономического развития и самодостаточности, становления устойчивой и эффективной политической системы, информационной безопасности.
Касаясь вопроса эффективной организации намеченных работ, президент республики подчеркнул важность надлежащего выполнения всеми государственными структурами своих функций по обеспечению безопасности Родины.
''Я, как глава государства и гарант суверенитета, независимости, территориальной целостности и безопасности Республики Арцах, в полной мере осуществляю свои полномочия и требую того же от всех органов власти и должностных лиц'', - подчеркнул президент.
Ниже представлен полный текст выступления президента.
''Уважаемые члены Совета безопасности,
Как вам известно, это первое заседание Совета безопасности после моего вступления в должность Президента республики, до этого мы проводили совместное заседание Советов безопасности Армении и Арцаха.
В повестке сегодняшнего заседания ряд важных вопросов безопасности, касающихся жизнедеятельности республики.
Перед тем как приступить к обсуждению вопросов повестки, хотел бы сделать несколько констатаций.
Прежде всего надо констатировать, что главной миссией в сфере безопасности, повторяю, миссией, а не просто целью, является обеспечение должной безопасности, в узком смысле - населения Республики Арцах, а в широком - армянского народа в целом. То есть у Арцаха своя значимая роль и ответственность в вопросе обеспечения безопасности армянского народа.
Мы можем надлежащим образом осуществить эту миссию благодаря продолжительной, кропотливой и рассудительной работе, направленной на последовательное повышение уровня стратегической сопротивляемости единой армянской родины. Это возможно на четырёх уровнях и по четырём основным направлениям посредством скоординированной работы с Матерью-Арменией и армянством мира.
Это четыре следующих уровня: глобальный, региональный, армянский и внутриарцахский. А четыре основные направления - военное, экономическое, политическое и информационное. Надо раз и навсегда учесть, что все эти уровни и направления взаимно влияют друг на друга в соответствии с их стратегическим весом.
Первое: на глобальном уровне перед нами стоит задача максимально предвидеть, противостоять глобальным вызовам и обеспечить по всем направлениям благоприятные условия для всеобъемлющих гарантий нашей безопасности. Несомненно, наша роль в глобальных процессах невелика, однако было бы неправильно не констатировать скромный вклад Арцаха в обеспечение глобальной безопасности как одного из главных гарантов стабильности и мира в регионе.
Второе: основные и непосредственные вызовы нашей безопасности находятся на региональном уровне в лице крайне агрессивной и армяноненавистнической политики азербайджанского государства. Реальные азербайджанские угрозы проявляются на всех уровнях, становясь ощутимой и долговременной угрозой для физического существования населения Арцаха. Поэтому все наши военные, экономические, политические, информационные и другие усилия должны быть приоритетно направлены на стабильную нейтрализацию этих угроз. Конечно, на уровень среды безопасности и стратегической сопротивляемости Арцаха существенно влияет и ряд других региональных рисков, которые иногда оказывают стимулирующее воздействие также на проявление формы и силы азербайджанских угроз.
Третье: армянский уровень подразумевает, что Арцах является неделимой частицей армянского мира и находится в одной и той же системе безопасности с Матерью-Арменией. Поэтому разнообразные процессы в Республике Армения и вокруг неё напрямую отражаются также на среде безопасности Арцаха и наоборот.
Четвёртое: на внутриарцахском уровне наша ответственность и возможности резко возрастают, а по части безопасности - расширяются. Ввиду того, что работу на первых трёх уровнях мы, в конечном счете, должны поставить на службу решению вопросов внутриарцахского уровня, стоит сконцентрировать внимание на разных направлениях предстоящей деятельности на данном уровне.
Военное направление, естественно, является основным направлением безопасности, и в своей деятельности мы должны руководствоваться принципом: ''Всё и вся в приоритетном порядке для армии, армия - для всех''. В этом плане нужно приложить последовательные усилия как в направлении наращивания и модернизации вооружения, улучшения системы управления, укрепления военной инфраструктуры, обеспечения социальных гарантий военнослужащих, так и по другим направлениям. Наряду с последовательными успехами в основных отраслях мы должны уделять больше институционального внимания также расширению возможностей ополчения и развитию местной военной промышленности. Здесь у нас имеются ощутимые достижения, однако потребностей ещё больше, чем проделанная работа.
На экономическом направлении нашей главной задачей является обеспечение стабильного экономического развития и самодостаточности. Безусловно, развитие экономики и значительное повышение уровня благосостояния населения положительно отразится на системе безопасности. Одной из важных целей является обеспечение самодостаточности или хотя бы высокого уровня гибкости по части товаров особого стратегического значения, и результаты проделанной в этом плане работы ощутимы, однако нам ещё предстоит пройти долгий путь.
На политическом направлении главной целью является становление эффективной политической системы, в которой каждое государственное учреждение будет продуктивно осуществлять свои функции на основе конституционного порядка. Все государственные органы обязаны в той или иной мере служить важнейшему делу обеспечения безопасности Родины.
Я, как глава государства и гарант суверенитета, территориальной целостности и безопасности Республики Арцах, в полной мере осуществляю свои полномочия и требую того же от всех органов и должностных лиц. Конечно, в системе безопасности главная роль среди отраслевых органов отведена Армии обороны как основному гаранту физической безопасности населения Республики Арцах. Сформированный же при Президенте республики Совет безопасности как совещательный орган имеет целью содействовать осуществлению моих полномочий в сфере национальной безопасности.
Информационное направление, пожалуй, является направлением, менее всего предполагающим ограничения. Оно должно обслуживать все сферы с тем, чтобы обеспечить благоприятную информационно-психологическую среду как во внутренней, так и во внешней аудитории. В последние годы вызовы в данном направлении резко возросли, учитывая доступность интернета и повышение степени уязвимости общества. Поэтому информационная безопасность постоянно должна находиться в центре нашего внимания.
Безусловно, безопасность, особенно на внутриарцахском уровне, обусловлена не только четырьмя отмеченными уровнями, но в широком смысле также демографией, образованием, здравоохранением и рядом других сфер, которые в совокупности образуют единую целостную систему безопасности. Следовательно, по всем направлениям мы должны вести грамотную и последовательную работу, гарантируя продолжительную и всеобъемлющую безопасность населения Республики Арцах.
касаясь азербайджано-карабахского конфликта как среды, обуславливающей основные риски безопасности, отмечу, что Республика Арцах готова к мирному урегулированию конфликта. Вместе с тем у нас имеются чёткие принципы, которые лежат в основе нашей политики. До вступления в должность Президента республики я как-то представлял эти принципы, сейчас хотел бы повторить их с дополнительными уточнениями:
1.Власти Республики Арцах должны на полноправной и полноценной основе участвовать во всех этапах процесса, направленного на мирное и окончательное урегулирование конфликта.
2. Суверенитет, независимость, территориальная целостность и безопасность Республики Арцах ни при каких обстоятельствах не могут ставиться под угрозу и становиться предметом торга.
3. Без приоритетного признания факта реализации народом Арцаха права на самоопределение какой-либо вариант урегулирования конфликта не может стать предметом содержательного обсуждения между сторонами конфликта.
4. Необходимо благодаря чётким гарантиям исключить попытки применения силы и угрозы силой в процессе урегулирования конфликта, так как армянский и азербайджанский народы достойны того, чтобы жить в мире. В противном случае Республика Арцах готова нанести агрессивному Азербайджану несоразмерный контрудар, а также перенести военные действия на его территорию.
5. В любом варианте урегулирования конфликта исключаются односторонние или же несоразмерные и неравноценные уступки со стороны властей Республики Арцах.
6. Армянские беженцы и внутренне перемещённые лица должны быть полноправно вовлечены в урегулирование конфликта и смежные процессы вместе с азербайджанскими беженцами и внутренне перемещёнными лицами, а их проблемы должны получить единообразное и единовременное решение.
7. Международное сообщество (в первую очередь ОБСЕ и страны-сопредседатели Минской группы) должно исключить обусловленные конфликтом и международным статусом РА нарушения и ограничения прав населения Арцаха (включая фактическую изоляцию от гуманитарных международных программ, касающихся прав человека), которые Азербайджан пытается применить, как минимум, в качестве средства давления, игнорируя известные принципы международного права.
Совет безопасности призван обсудить указанные и другие важные для нашей страны проблемы и идеи, разработать подходы и представить предложения Президенту республики.
Я придаю важность функции этого совещательного органа и формата с точки зрения конкретизации подходов и распределения работы. От каждого из вас ожидаю и требую сердобольной и кропотливой работы для выполнения поставленных перед вами задач во имя безопасной и мирной жизни населения Арцаха и всего армянского народа.