Խորհրդարանը Յոսհիդե Սուգային հաստատեց որպես Ճապոնիայի նոր վարչապետ
Ճապոնիայի խորհրդարանը ձայների մեծամասնությամբ հաստատել է Յոսհիդե Սուգայի թեկնածությունը երկրի վարչապետի պաշտոնում, հայտնում է Интерфакс-ը:
Օգոստոսի 28-ին Ճապոնիայի վարչապետ Սինձո Աբեն հայտարարեց առողջական խնդիրների պատճառով հրաժարական ներկայացնելու մտադրության մասին: Նա նշել էր, որ կշարունակի ղեկավարել կառավարությունը, քանի դեռ նոր վարչապետ չի ընտրվել:
Յոսհիդե Սուգան Ճապոնիայի վարչապետի պաշտոնը կզբաղեցնի միչև Աբեի ժամկետի ավարտը: Հաջորդ խորհրդարանական ընտրությունները նշանակված ն 2021 թվականի աշնանը:

Есихидэ Суга утвержден на посту премьер-министра Японии
Парламент Японии большинством голосов поддержал кандидатуру Есихидэ Суги в качестве нового премьер-министра, сообщает Интерфакс.
Согласно итогам голосования, кандидатуру Суги поддержали 314 из 465 членов нижней палаты парламента Японии.
28 августа премьер-министр Японии Синдзо Абэ объявил о намерении уйти в отставку из-за проблем со здоровьем. Он отметил, что продолжит руководить правительством страны до тех пор, пока не определится его преемник.
Преемник Абэ будет занимать пост премьера до конца его срока - до следующих парламентских выборов, запланированных на осень 2021 года.