Երևանում կկառուցվի ԵՄ ԹՈՒՄՈ ինժեներական և կիրառական գիտությունների նոր համալիր
Պետության աջակցությամբ և Եվրամիության դրամաշնորհային ծրագրով Երևանում կստեղծվի ԵՄ ԹՈՒՄՈ ինժեներական և կիրառական գիտությունների համալիր: Այս մասին հաղորդում է ՀՀ ԿԳՄՍ նախարարությունը:
Նոր համալիրի հիմնումը նախատեսված է դեռևս 2018 թվականի դեկտեմբերին ՀՀ կառավարության և Եվրոպական միության միջև ստորագրված` «Հայաստանում ԵՄ-ն նորարարության համար» նախաձեռնություն. Կրթության բարելավում՝ հատկապես գիտության, տեխնոլոգիայի, ճարտարագիտության և մաթեմատիկայի ոլորտներում» համաձայնագրով։
ԹՈՒՄՈ ինժեներական և կիրառական գիտությունների նոր համալիր կառուցման նպատակով ՀՀ կառավարությունն այսօրվա նիստում տարածք է հատկացվել Սիմոնյան կրթական հիմնադրամին։ Զեկուցող ԿԳՄՍ նախարար Արայիկ Հարությունյանը նշել է, որ նոր համալիրի շինարարությունը կմեկնարկի 2021 թվականին և կավարտվի երկու տարվա ընթացքում։
Ծրագրի շրջանակում ԹՈՒՄՈ կենտրոնին կից նախատեսվում է կառուցվել մոտ 15000 մ2 մակերես ունեցող շինություն, որը ներառելու է կրթական, հետազոտական և առևտրային ենթակառուցվածքներ, մասնավորապես` STEM հետազոտությունների լաբորատորիաներ։ Սա կլինի Թումո ծրագրի տրամաբանական շարունակությունը և հնարավորություն կտա ԲՈՒՀ-երում սովորող ուսանողներին և երիտասարդ մասնագետներին՝ 18 տարին լրանալուց հետո ձեռք բերել STEM հմտություններ։
Ստեղծվելու է Թումո-լաբս բաղադրիչը, մեծահասակների ծրագրավորողների դպրոցը, որն անկախ տարիքից հնարավորություն կտա բոլորին վերամասնագիտանալ բարձր տեխնոլոգիաների ասպարեզում և աշխատանք գտնել ՏՏ ոլորտում։ Նոր համալիրը միաժամանակ կհանդիսանա Հայաստանում Ֆրանսիական համալսարանի ինֆորմատիկայի և կիրառական մաթեմատիկայի նոր ֆակուլտետ, ստարտափների հանգույց, օֆիսների և կոնֆերանսների կենտրոն և կոմերցիոն տարածք` կենտրոնի երկարաժամկետ ֆինանսական կայունությունն ապահովելու համար: Նախարարը նաև տեղեկացրել է, որ ծրագրի իրականացումն համահունչ է բարձրագույն կրթության ոլորտում ԿԳՄՍ նախարարության որդեգրած ռազմավարությանը, որն ենթադրում է միջբուհական համագործակցության ակտիավացում, բուհերում հետազոտական ծրագրերի ավելացում։ Շուրջ 15000մ2 մակերեսով հողատարածքը տրամադրվել է բարերարի՝ «Էփիջի Լէբս Էյէմ» ՍՊԸ-ի համաձայնությամբ․ ընկերությանը պատկանող անշարժ գույքի մաս հանդիսացող տրվել է բացառապես ԵՄ ԹՈՒՄՈ ինժեներական և կիրառական գիտությունների համալիրի կառուցապատման իրավունքով։

В Ереване будет построен новый комплекс инженерных и прикладных наук ТУМО ЕС
При содействии государства и по грантовой программе Евросоюза в Ереване будет создан комплекс инженерных и прикладных наук ТУМО ЕС. Об этом сообщили в Министерстве НОКС.
Создание нового комплекса предусмотрено инициативой "Инновации ЕС в Армении. Улучшение образования, особенно в сферах науки, техники, инженерии и математики", подписанной между правительством Армении и Европейским союзом еще в декабре 2018 года.
Для строительства нового комплекса инженерных и прикладных наук ТУМО ЕС правительство Армении на сегодняшнем заседании образовательному Фонду "Симонян" выделило территорию. Докладчик министр НОКС Араик Арутюнян отметил, что строительство нового комплекса начнется в 2021 году и завершится в течение двух лет.
В рамках программы при Центре ТУМО планируется построить строение площадью около 15 000 кв/м, которое будет включать образовательную, исследовательскую и коммерческую инфраструктуру, в частности, лаборатории исследований STEM. Это будет логическим продолжением программы ТУМО и даст возможность студентам и молодым специалистам, обучающимся в вузах, по достижении 18 лет приобрести навыки STEM.
Будет создан компонент ТУМО-Лабс, школа программистов для взрослых, которая, независимо от возраста, даст всем возможность перепрофилироваться в сфере высоких технологий и найти работу в сфере ИТ. Новый комплекс  станет новым факультетом информатики и прикладной математики Французского университета в Армении, центром стартапов. В нем бидут помещения для офисов и конференций, коммерческое пространство для обеспечения долгосрочной финансовой стабильности центра. Министр также сообщил, что реализация программы созвучна стратегии Министерства НОКС в сфере высшего образования, которая предполагает активизацию межвузовского сотрудничества, увеличение исследовательских программ в вузах. Земельный участок площадью около 15 000 кв/м  был предоставлен меценатом с согласия ООО "Эпиджи Лэбс Эйэм". Принадлежащая компании недвижимость была предоставлена исключительно с правом застройки комплекса инженерных и прикладных наук ТУМО ЕС.