Ստուգված տվյալներ չկան. Զախարովան` Արցախում լիբանանահայերին տեղավորելու մասին
ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան ամենշաբաթյա ճեպազրույցի ընթացքում անդրադարձել է լիբանանահայերին Արցախում բնակեցնելու խնդրին, հաղորդում է Sputnik Արմենիան։
«Մենք լսել ենք, որ ԼՂՀ իշխանությունները դե ֆակտո մտադիր են իրենց հսկողության տակ գտնվող տարածքներում բնակեցնել Լիբանանը լքած հայերին։ Կարդացել ենք այն հաղորդագրությունները, համաձայն որոնց լիբանանյան երկու ընտանիք ցանկություն են հայտնել հաստատվել Արցախում։ Բայց ԼՂՀ և նրա շուրջ գտնվող տարածքում լիբանանյան փախստականների հոսքի մասին ստուգված տվյալներ չունենք», –նշել է Զախարովան։
Օգոստոսի վերջին հայտնի էր դարձել, որ Լիբանանից երկու ընտանիք տեղափոխվել է Արցախ մշտական բնակության։ Հայտնում էին տարբեր քաղաքներում և գյուղերում 100-150 հայրենադարձների ընտանիքներ ընդունելու պատրաստակամության մասին։
Նրա խոսքով` Մոսկվան գտնում է, որ այժմ անհրաժեշտ է կենտրոնանալ ԼՂՀ հարցի լուծմանն ուղղված բանակցային գործընթացի վերականգնման, ինչպես նաև փախստականների և տարածաշրջան տեղափոխված անձանց խնդիրների վրա։
ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը հիշեցրել է, որ ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահները սեպտեմբերի 14-ին հեռախոսով խորհրդատվություն են անցկացրել ՀՀ և Ադրբեջանի արտգործնախարարների հետ, փոխանցել նրանց քայլերը շարունակելու մասին միջնորդների առաջարկը, ներառյալ` սկզբնական շրջանում նախարարներից յուրաքանչյուր հետ առանձին հանդիպումների անցկացում։

Мария Захарова - о расселении ливанских армян в Карабахе
Официальный представитель МИД России Мария Захарова прокомментировала вопрос расселения в Нагорном Карабахе армян из Ливана, передает SPUTNIK Армения.
"Мы слышали о намерении де-факто властей Нагорного Карабаха расселить армян, покинувших Ливан, на подконтрольных территориях. Мы читали сообщения, что две ливанские семьи изъявили желание поселиться в Карабахе. Проверенными данными о потоке ливанских беженцев в Нагорный Карабах и на территорию вокруг него мы не обладаем", - отметила Захарова на традиционном брифинге в четверг.
В конце августа стало известно, что две семьи из Ливана переехали на постоянное жительство в Нагорный Карабах. Сообщалось о готовности принять 100–150 семей репатриантов в разных городах и селах.
В то же время Москва исходит из того, что сейчас надо сконцентрироваться на восстановлении переговорного процесса, направленного на решение нагорно-карабахского вопроса, в том числе проблемы беженцев и перемещенных лиц в регионе, добавила она.
Представитель российского внешнеполитического ведомства напомнила, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ провели 14 сентября консультации по телефону с главами МИД Армении и Азербайджана, передали им предложения посредников о продолжении шагов, включая проведение для начала раздельных встреч тройки с каждым из министров.